Meillä on 3,5 kk ikäinen lapinkoiran pentu. Joskus lenkillä vapaana kulkiessaan pentu saattaa yhtäkkiä alkaa haukkua minulle ja hyökätä lahkeeseen kiinni ja roikkua siinä, purra jalkaa ja murista. Jos pentua kieltää, niin se vimmastuu vielä enemmän haukkuu kiivaammin. Jos sitä yrittää silittää, niin se hyökkää käteen kiinni. Jos yrittää olla huomioimatta pentua, niin se jatkaa samaa rataa. Tänään laitoin pennun kiinni kun se alkoi tehdä niin ja jatkoin kävelemistä, niin silloin se lopetti hyökkäilyn ja haukun. Pentu on muuten hyvin kiltti ja tottelee kaikenlaisia käskyjä mutkitta.
agressiivinenko?
zupi
2356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
olla vain vähän hurjat leikit lapsella.
Jos käy lahkeeseen niin kiellä ja ota se niskaote,oikein nahasta tukevasti kiinni ja sanot EI.
Niin monta kertaa toistat että menee perille.
Älä silitä tuossa tilanteessa,koira käsittää sen kiitokseksi.
Jos yrittää käteen kiinni niin älä peräänny van ota se ote silti.Ei se vielä saa sua raadeltua riekaleiksi.Oppii varmaan aika nopsasti että sillä on typerä uusi leikki mistä et tykkää.
On hyvässä iässä siihen että saa karsittua ei-toivotun käytöksen aika helposti pois jos on noin oppivainen kaveri.
Heippa!
Mulla on kans lapinkoiranarttu. Se on jo 1v 3kk, mutta meillä oli sama ongelma. Eli lenkillä se yhtäkkiä alkoi haukkua mulle ja puri pohkeisiin ts. paimensi ja yritti saada mut tekemään tahtonsa mukaan. sit se tykkäs hyppiä varsinkin käsiin ja silloin kun mulla oli pitkähihainen tai takki. Välillä muutenkin. Mun mielestä kyse on ehkä hieman "rajuista" leikeistä mutta myös johtajuudesta. Kannattaa nyt ottaa niskasta kiinni aina kun tekee noin ja sanoa tiukasti EI! Kannattaa myös olla huomioímatta koiraa silloin kun se alkaa haukkua ja purra ja palkita sitä silloin, kun se on nätisti. Vanhempana lapinkoirallakin on niin paljon voimaa, että sitten on jo hankalampaa. Oma koirani teki meinaan tuota vielä alle vuoden ikäisenäkin ja välillä painittiin lumihangessa kunnolla. Nykyään se yrittää joskus onneaan, mutta on huomannut, että minä olen "lauman johtaja". Itse siis tein sen virheen, että kun tuo pentuna puri ja haukkui, en puuttunut siihen tarpeeksi kovasti.