Metalliromu

Mihin Saarijärvellä voi viedä metallia?Esim.vanhat kattopellit.Onko muuta paikkaa kun Sammakkokangas?
18536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Sinne vaan pitkin ojia levität

3Äänestä
  • Just... Ei!

    Äänestä

Anna roskavalla, ottajia on

Äänestä

Kyllä niitä voi hakea ja viedä romulaan kun tietää mistä hakee;)

1Äänestä

Metallia voi Saarijärvellä kierrättää seuraavissa paikoissa ja palveluissa:
Sammakkokankaan jätekeskus (n. 11 km keskustasta Kannonkoskentietä): Vastaanottaa kotitalouksien metalliromua lajitteluhaarukassa Sammakkokankaan jätekeskus.

Visio-säätiö / Kiepura Oy (keskustan tuntumassa): Vastaanottaa sähkö-, metalli- ja elektroniikkaromua (SER) Visio-säätiö.

Aluekeräyspisteet: Pienmetallia (esim. säilyketölkit, foliot ja paistinpannut) voi viedä alueen ekopisteisiin tai jäteyhtiön täydentäviin keräyspisteisiin. Tarkat sijainnit löydät Kierrätys.info.

Äänestä

Paikallisia metalliromun ostajia Keski-Suomessa

Jyväskylä: Stena Recycling ostaa kaikenlaista metalli- ja rautaromua. Pienemmät erät voi tuoda itse Sepelitien toimipisteeseen, ja isommille erille voi pyytää erillisen tarjouksen ja noudon.

Jyväskylä: Mekipa on paikallinen perheyritys, joka ottaa vastaan kaikenkokoisia eriä sekä yrityksiltä että yksityishenkilöiltä ilman erillisiä punnitus- tai palvelumaksuja.

Äänekoski: Romukulma Oy vastaanottaa romumetalleja (kuten kuparia, alumiinia ja sähkökaapeleita) ja tarjoaa vaihtolavapalveluita sekä noutoja.

Muurame: Setsuuri Oy ostaa päivän hintaan pohjautuen suurempia metalliromueriä ja tarjoaa kattavaa noutopalvelua. He hoitavat myös romuautojen viralliset kierrätykset.

Laajempi alue: O. Salo Oy ja Romuta.fi toimivat Keski-Suomen alueella ja noutavat isompia eriä suoraan kohteesta.

Äänestä
  • Jessus tätä tiedonantoa

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Jessus tätä tiedonantoa

    Kiristääjö vanne päätäsi?

    Äänestä

  • Äänekosken Romukulmaan en veis mitään…

    Äänestä

  • Älä hoe noita samoja aina 💿

    Äänestä

Leuhun koululle voi viedä.

Äänestä
  • Jännää kääkk

    Äänestä

  • Voiko enää viedä, kun auto haki ne jo pois?

    Ilmeisesti ei ole jatkuvasti tuo siinä?

    Äänestä

  • Entisen Pelapuun piha Pajupurolla.

    Äänestä

  • Se keräysjuttu oli ilmeisesti vain yhden kerran siinä. Voiko enää sitten viedä, kun iso auto haki ne jo pois?

    Äänestä

Hietaman nuorisoseurantalolla on metalliromun keräys. 4H kerho pitää.

Äänestä

Visio Säätiön pihan perällä jossain siellä joku astia muistaakseni?

Äänestä
  • Rentontiellä, Keilahallin oikealla puolella.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mihin Saarijärvellä voi viedä metallia?Esim.vanhat kattopellit.Onko muuta paikkaa kun Sammakkokangas?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu