Nyt Turussa nousut haloo vanhuksien hoitamisesta.
Kun, joku hoitaja olikin kommentoinut, että: Vanhuksia EI tarvi ylihoitaa ??
Kysymys olisikin, onko: Vaippojen vaihtaminen / viriketoiminta / sängystä nostaminen / välittäminen / keskusteleminen vanhuksen kanssa, YLIHOITAMISTA ??
Ymmärtääkö/ hoksasiko kukaan miksi, vanhuksilla on elvytyskielto : /
Tälläinen on yleistä myöskin ......................... ja sen tietää koko paikkakunta.
Vanhuksien hoitaminen...
5
257
Vastaukset
- Anonyymi00001
80+ Kyllä mun on priodisoitu ulos jo terveyshoidosta. Kivunlievitys pelaa ja joissakin syöpätapauksissa lääkärit kokeilee hoitoja vanhoillakin.
Hyvin ymmärrettävää, että vakavan sairauden saaneella nuorella on mahdollisuus selviytyä.
Eihän meistä vanhoista ole yhteiskunnalle mitään hyötyä, jos parannetaan. Kalliit hoidot kuluttaa vain yhteiskunnan rahoja. Omaiset saa käydä katsomassa hoidossa makaavaa potilasta. Se luopumisen hetki on kuitenkin väistämättä tuleva ennemmin tai myöhemmin.- Anonyymi00002
Niin, mutta haluaisitko maata paskat/ kuset vaipoissa kokopäivän?
Tai sängyssä josta et pääse ylös auttamatta, jolloin tulee väistämättä makuuhaavoja?
Eikä se ystävällinen keskustelukaan olisi pahaksi, jolloin ns, ilkeät vanhukset olisivat paljon ystävällisempiä, kun huomaisivat, että heistä välitetään enemmän, kuin siitä kännystä, jota hoitajat räpläävät, vaikka pitäisi tehdä työvuoroaan.
- Anonyymi00003
Täytyyhän sen hoitsun elättää perhe, kun tuli nakattua tuo ukkokin pihalle.
- Anonyymi00004
Muute , ei sen helpompaa hommaa ole, kuin räplätä puhelinta ja puhallella kahvikuppiin.
- Anonyymi00005
Tässä eräässä Isokyräläisessä vanhuksienhoitolaitoksessa oli paloharjoitus.😅
Vanhuksille kerrottiin, palohälytys kaikki ulos.
Rollaattoreilla sitten kukin taaperti pääovesta pihalle.🤭
Mutta, mikä jäi ihmetyttämään, näissä asunnoissa oli jok'ikisellä huoneessaan pihelle ovi ja talon päädyssä toinen uloskäynti.🤔
Mutta, vanhukset laitettiin kulkemaan ns, pitkäkautta ulos.
Paloturvallisuusmiehet tuumasivatkin: Yksikään EI olisi selvinnyt.🫣
Ihmetyttää, kummoinen toiminta ammattihenkilön toiminnaksi.🤔
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283577Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142860Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt292817Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212781Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162458Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771782Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501708Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261686Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431481- 1501379