Sain eilen kuulla, että S-prog. tulos oli hyvin matala ja clomeja pitäisi taas jatkaa. Menkkoja ei ole tullut ja nyt menossa 35 kiertopvä. Lääkäri kehotti sen vuoksi tekemään varulta raskaustestin ennen kuin aloitan clomi kuurin.
No testi tuloksen piti ohjeen mukaan tulla 3 minuutissa. Meni ehkä neljä minuuttia kun ilmestyi hyvin haalea haamu viiva. (Mieskin näki sen). Onko toiveet niin kovat että kuvittelemme näkevämme sellaista mitä ei ole... Onko kenelläkään muulla kokemusta, että viiva ilmestyisi hieman testissä ilmoitetun ajan jälkeen.
No testi tuloksen piti ohjeen mukaan tulla 3 minuutissa. Meni ehkä neljä minuuttia kun ilmestyi hyvin haalea haamu viiva. (Mieskin näki sen). Onko toiveet niin kovat että kuvittelemme näkevämme sellaista mitä ei ole... Onko kenelläkään muulla kokemusta, että viiva ilmestyisi hieman testissä ilmoitetun ajan jälkeen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Noissa raskaustesteissähän on se tietty aika, jonka kuluessa tulos täytyy lukea. Sen jälkeen testi voi näyttää väärää tulosta. Neuvoisin sinua tekemään uuden testin vaikka parin päivän päästä. Mikäli oot raskaana, tulosviivan pitäisi silloin jo näkyä vahvemmin.
Mielestäni testin tulos ei muutu,
jos ei ole raskaana niin viivaa ei tule.
Ja jos on raskaana, niin voi tulla haamuviiva sen takia jos raskaus on alussa ja hormonia ei ole kehittynyt niin paljon.
Mutta testin osoittama tulos pysyy samana.
Ja toivotaan että siellä myös olisi se viiva, vaikka ihan haaleakin!:)
Ilmoita miten kävi!
Itse tuijottelin sitä tikkua, että silmät meinas päästä puota. Siinä se "haamuviiva" oli eikä muuksi muuttunut. Haamuksi se jäikin. Jos aika on mennyt umpeen voi olla että tikku "kastuu liikaa" ja imeytyy ns. läpi koko testi-ikkunan että kun oikeen tarkkaa tuijottaa voi nähdä sen viivan vaikka se ei raskauden aiheuttamien hormoonien ansiosta näkyskään. Muistaakseni siinä paketissa lukee että ajan umpeutuessa testin tulos ei ole luotettava tms.
Siks vaan että ei ehdi turhaan turhasta innostua, kuten minulle kävi...
Tein nyt aamulla uuden testin ja siinä ne nyt on kaksi punaista viivaa, ihan selkeästi. Ja tulivat tosi nopeasti esiin... Minä siis taidan oikeasti olla raskaana. Tuntuu uskomattomalle... Taidan kuitenkin vielä tehdä yhden testi, ihan varmistuksesksi. Toivottavasti tämä ei ole unta ja raskaus sujuisi hyvin =)
Tiedän miltä tuntuu plussata piiiiitkän yrityksen jälkeen. Itsellä siihen meni 2 vuotta. Toivottavasti kaikki sujuu ongelmitta! Rutkasti onnea vielä kerran!