kakkuja leivot, kun kaupassa ei ole kananmunia?
Milläs nyt
14
130
Vastaukset
- Anonyymi00001
Missä kaupassa ei ole kananmunia? Niissä missä minä olen käynyt on aina ollut ja viimeksi näin eilen.
- Anonyymi00002
Tee juustokakku, siihen ei kananmunia tarvitse.
- Anonyymi00003
Ostan valmiin kakun leipomosta.
- Anonyymi00004
Missä noin surkea kauppa on? Meillä ainakin Prismoissa ja Citymarketeissa on kananmunia ja on ollut koko kevään.
- Anonyymi00005
Elähän hättäile. Jos kakkuresepti sisältää leivinjauhetta niin omenaviinietikkaa voi käyttää kananmunan sijasta.Yksi ruokalusikallinen sitä vastaa yhtä kananmunaa.
- Anonyymi00006
Voi onhan niitä, ihan valittavaksi asti. En ole nähnyt kaupungissamme yhtään kauppa, jossa kananmunat olisivat vähissä, ihan päinvastoin.
Sama juttu oli naudanlihan kanssa. JOka kaupassa sitä oli.
Mainosmiesten temppuja!- Anonyymi00007
Pakko kommentoida.
Kun tässä ikänsä tituleerannut itseään "mainosmieheksi".
Ekaks. Kyseessä ihan tosi asia. Vähitäiskaupoissa on vähän puutetta tuotteissa kananmunien osalta. Syy, tukut saavat vähemmän välitettäviä tuotteita varastoihinsa. Syy ei ole tuotannon puuttesta. Syy, munien tuottajat saavat parempaa hintas tuotteistaan myymällä niitä ulkomaille.
Mikä sitten syynä tähän? Noh, suomessa kuluttajille myydään kananmunia pienemmällä katteella, kuin ulkomailla. Ja siihen taas on syynä munien liikatuotanto.
Ja siihen taas on syynä monet seikat. Yleinen tottumus lie suurin, munia totuttu mieltämään halvoiksi elintarpeiksi. Se taas johtanut munatilojen kilpailuun keskenään suurten volyymien, elikkäs tuotantomäätien avulle pärjätäkseen.
Lisäksi aina huomioitava maataloustukijauset. Nythän tilanne hullunkurinen. Viljanviljelijät jne munien kasvattajiin asti saavat veroista tukijaisia. Joita paradoksisesti joudutaan kuluuttamaan munien vientiin ulkomaille.
Sitä en tiedä, maksetaanko siitä hommasta jotain vientitukija.
Ensimmäistäkään mainosta munien myynnin lisäämiseksi en ole nähnyt. Enkä mitään muutakaan markkinointiviestintää asian tiimoilta.
Olen nähnyt uutisointeja asiantilasta mediassa.
Lisäksi olen nähnyt aukkoja munahyllyjen valikoimista tyhjinä useammassakin elintarvikemyymälässä. Munia on aina ollut toki myytävänä, mutta pakkauslokovalikoima, tai munatotevalikoima on ollut pienenpi, kuin normaalisti on ollut.
Osun hesassa, täällä kaupoilla on nopea kierto tuotteissa. Pienet myymälät ja varastotilat. Mutta suuret asiakasvolyymit. Jos tuotteita ei pysty tukut nopeasti toimittanaan täydennyksiä mymälöihin, sen huomaa asiakkaat nopeasti puutteena.
Jossain hikiällä, missä myydään yks pikkukenno munia päivässä tulee toimitushäiriöitä, sitävei huomaa, koska kaupassa varmasti varastossa kenno seuraavankin päivän varalle.
Älä täysin aiheetta syytä markinointi-ihmisiä maan vääristyneestä maatalouspolitiikasta ja nykyisen maatalousteollisuuden ongelmista.
U,G.H. Olen puhunut.
=DW=
- Anonyymi00008
Osta kananmunajauhetta.
Sitä saa kokomuna- tai valkuaisjauheena. - Anonyymi00009
onneksi ei kuulu ruokavalioni , kananmunat, maito, liha , tai niiden jalosteet.
En ole allerginen, en yhtään. Kun menin salille aivan vain kokeilumielessä, väsyin treenin jälkeen syömisessä. Sieltä ehdotettiin että kaiken saa kevyemmin sulavassa muodossa. Niitä korvaavia on popsittu viisitoista vuotta ja olo on pirteä, ei väsytä, ei nukuta. Joskus kyllä masentaa varsinkin talviaikana kun ei osaa vaatettaa sopivasti. - Anonyymi00010
Luomumunia K kauppa supermarket olen saanut aina kun halunnut. Paistijauhelihaa samoin. Olen viime aikoina ostanut broileri suikaleita. Helppoja syödä ja ostan aina maustamattomia lihoja. En voi niitä mönjättyjä syödä,hyi.
- Anonyymi00012
Tehokasvatettuja broiskuja ei voi normaali ihminen syödä.
- Anonyymi00011
Kakkuja saa ostaa alkaen 2 euroa jos itseään haluaa lihottaa.
- Anonyymi00013
Suuri itsetehty kakkupohja valmiina. Nyt ei ole jäljellä kuin 1 muna, en huomannut kaupasta katsoa. Pohjat kostutan ananasmehulla, täytän tänä iltana mansikkahillolla ja banaanilla. Huomenna kermavaahto päälle ja siihen hedelmäkoristeet, kirsikat kruunaavat ananasrengaskukkaset. Ruokana merimiespihvi, iso vuoka, perunaa ja juureksia ja paljon naudan ulkofilettä, oli tarjouksessa. Sen taas kruunaa pinnalla oleva persilja. Huomenna on lounaalla tunne että on äideistä parhain.
- Anonyymi00014
Tähän on tultu, ilmaiseksi ei voi tuottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi1323782Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä642659Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla342619Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi802445Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "282317Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1051428Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm6301278SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past791169Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday1551099Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611056