Halvin Visby-matka?

Dillenkallista

Siljan risteilyt Visbyhyn on kiskontaa. Ainoa halvempi keino lienee laivamatka Tukholmaan Turusta ja sieltä Visbyhyn? Vai?

8

1858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J_K

      Nopea vilkaisu DG:n sivuille osoittaa normi kesähinnan olevan vajaat 40 euroa per aikuinen per suunta. Joten 4:lle aikuiselle tulee 300 euroa jo niistä hintaa Turku-tukholma, ja bussimatka ruotsissa päälle. Joten kalliimmaksi tulee. Hieman halvemmalla pääsee etukäteen varaten ja jos nassikoita matkassa.

      No hauskaa Siljan risteilyllä (2pv Visbyssä)ainakin oli, vaikka kokonaishinta olikin liki 900 euroa, plus laivalla ja maissa kuluneet. Mutta mitä sitä perikunnalle tapeltavaa jättää, kun voi itsekin tuhlata :)

    • Peppi

      Halvinta on mennä Nynäshamnista Destination Gotlannnilla yli. Meillä maksoi auto, 2 aik. 2 lasta 242 e meno-paluu nyt heinäkuussa. Olimme viikon perillä.

    • Tyttö

      Kävin Visbyssä v 2002 keskiajanviikolla(elokuun 2. viikko), eli sesongin kalleimpaan aikaan.Matkat varasin toukokuun alussa, mutta tiukkaa teki saada paikkoja. No jokatapauksessa matka tampere-turku-tukholma-nynäshamn-visby edestakaisin maksoi minulle n. 160 euroa. Matkan tein junalla turkuun, laivalla tukholmaan yön yli, nukuin lattialla tavaroideni kanssa, kuten niin moni muukin.. Tukholmasta ostin meno-paluu lipun nynäshamniin bussilla, ja sitten visbyhyn mennessä oli pikalautta, joka hieman kalliimpi, visbystä tultaessa tavallinen halvempi lautta. Majoitus minulle hoitui muuta kautta. En missään tapauksessa suosittele, että kukaan menisi visbyhyn vain muutamaksi tunniksi ( silja operan risteily), koska siinä ajassa ei kerkiä nähdä siitä kaupungista kuin pienen osan.
      Jos pystyt kuvitella nukkuvasi teltassa tai jossain pienemmässä huoneessa tai mökissä, on näitä vaihtoehtoja jos vaikka minkä kokoista ja hintaista. 160 euroa ei enää mielestäni kallis edestakainen matka, vaikka aikaa kuluikin reilusti. :)

    • Ciampino

      Siljan kanta-asikashinta, kuten ennakkovaraushintakin, on alk. 280e/koko hytti.
      Mihin verrattuna se on kallista?
      Vikingillä on päivä Tukholmassa 276e (B). Opera on kuitenkin ristelylaiva eikä autolautta.

    • kallis??

      Neljä aikuista 2v. lapsi. Ikkunahytti
      2 ruokailut aamiaiset yht.298,-.Ens lauantaina.Ei toi mun mielestä kallista ole...

      • Happonen

        Mites tuollainen hinta, jollain alennuskupongilla, henkilökunta-alennuksella??

        Jos laskee halvin Siljan hinta ikkunallisessa 368 8x4 30x4=520 euroa.


    • Ressu

      Nynäshamn on erittäin viehättävä satamakaupunki Tukholman kupeessa.
      Voisiko Visbyn matkan tehdä niin, että menee autolla Turusta Tukholmaan tai Kapelskäriin ja ajelee Nynäshamniin. Jättää auton satamaan parkkiin ja lähtee lautalla Visbyhyn. On siellä yön tai pari, tulee takaisin Nynäshamniin. Tutustuu kaupunkiin parin päivän ajan. Voi olla yötä vaikkapa leirintäalueella, jos ei sopivaa hotellia löydy. Satamahotelli on hyvä. Nynäshamnissa on paljon pieniä viehättäviä matkailukohteita.
      Satama, rantatie (lenkki), meren lahdet, muutamat kartanot, hyvät uimarannat, ratsastus, golf. Kaupungin pientaloarkkitehtuuri, ostosmahdollisuudet jne.

    • Anonyymi

      Kyllä matkamyynti tietää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      318
      2923
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1293
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1089
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe