OLETKO YKSIN NYT !

Kuinka moni meistä vanhuksista on aina yksin, vain jos kotiapu käy huitasemassa jotain kiireissään ja poistuu äkkiä pois ,

haluaisko joku meistä vanhuksista oikeesti oman kaverin,
vai onko se pelkkä haavekuva ?
751043
6Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 75

Vanhimmat
  • Ihana laulu, --- Oooootko yksin sä nyt ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    Tapani Pertulla on paljon ihania lauluja,
    hänki on kuollu ja kuopattu ajat sitten, mutta musiikki on jääny meidän ilokasi
    Tapani Perttu oli taitelija näyttelijä tietääkseni aikoinaan,,,,

    Äänestä

Olen niiiiiiin yksin
kaikki ikäiseni kaverit rakkaat tärkeät ihmiset ovat kuolleet,

MISTÄ vanhus l ö y t ä ä uuden OMANTUNTUISEN YHTEISÖN

jossa kokis kuuluvansa joukkoona ja meillä olisi samanlaisia huolia ja mielipiteitä asioista, tietenki keskusteluun kuuluu myös eriäviä ajatuksia, mutta se on elämää, mutta todellisuudessa kaikki olisi kuin omia ihmisiä,

ihankummallinenon nyky yhteiskunta, meidät vanhukset on unohdettu yksinäisyyteen, jopa omat jälkeläiset ei käy katsomassa jotkut ei ota yhteyttä jotkut soittaa vain puhelimella kysyäkseen olemmeko evielä elossa,


Meidän yksin jääneitten vanhusten pitäisi osata LUODA uusi oma läheinen kaveripiiri suurinpiirtein ikäisitämme vanhuksista,
KUINKA sen löytäisi,

olisko KIRKKO jotenki avuksi,
kuinka sinne kirkkoon osaa vanhus yksin lähteä, -- ei varmaankaa osaa --
tai joku Helluntai seurakunta,
joka olisi saman tyylinen yhteisöllinen
olettaisin saman henkistä seuraa kuin me vanhuksetki ollaan kristinuskoisen kansan kasvatteja,

miettikää mitä meidän vanhusten tulis tehdä ettei meidän tarvis näin yksinäistä loppu elämää viettää,,,,,,

kirjoitelaa ajatuksia,
kirjoittaminenki helpottaa yksinäisyyttä yksin jääneitä
tavallaan meitä unohdettuja vanhuksia,,,
tämäki alotus on saman alotuksen tekijän kuin on noi OMAT JUTU ,,,

omien ajatusten ja mietteitten kertominen on myös vanhuksille hyin tärkeää varsinki nyt kun olemme jääneet ihan yksin viettämään loppu elämää,
eikä enään ole niintä omia ikäisiä rakkaita kavereita elossa,

ulkona on kaunis kevät päivä taas, aurinko tuo iloa vanhuksenki päivään,

kirjoitelaan ja mietitään
kuinka saisimme tämän loppuelämän mahdollisimman mielekkääksi, vaikka olemmeki jääneet ihan yksin ,

mistä löytäisin läheiseksi tuntuvan yhteisön,
joka välittäisi vanhuksistaki,,,

vai onko ajatus UTOPIAA !?

1Äänestä
  • Hei ! Siinäpä kysymys !
    Mistä löytää yhteisön ?

    Kaipaan kipeästi omaa kaveria.
    Olin kerran vuosia sitten tuttuni kanssa toisella paikkakunnalla
    helluntaiseurakunnan iltatilaisuudessa.

    Yllätyksekseni tykkäsin siitä.
    Minulla kun on ollut ennakkoluuloja "hihhuleita" kohtaan.
    Siellä on ihan tavallisia eri-ikäisiä ihmisiä,
    iäkkäitä enimmäkseen.
    Tunnellma oli lämmin ja ystävällinen.

    En minä uskoa ja jumalaa etsi,
    mutta voisin silti käydä joissain heidän tilaisuuksissaan
    mutta omalla paikkakunnallani ei ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Hei ! Siinäpä kysymys !
    Mistä löytää yhteisön ?

    Kaipaan kipeästi omaa kaveria.
    Olin kerran vuosia sitten tuttuni kanssa toisella paikkakunnalla
    helluntaiseurakunnan iltatilaisuudessa.

    Yllätyksekseni tykkäsin siitä.
    Minulla kun on ollut ennakkoluuloja "hihhuleita" kohtaan.
    Siellä on ihan tavallisia eri-ikäisiä ihmisiä,
    iäkkäitä enimmäkseen.
    Tunnellma oli lämmin ja ystävällinen.

    En minä uskoa ja jumalaa etsi,
    mutta voisin silti käydä joissain heidän tilaisuuksissaan
    mutta omalla paikkakunnallani ei ole.

    vaikka olen ikäni ollu uskovainen, en koskaan ole osannu mennä tommosiin tilaisuuksiin, olen kyllä osannu haaveilla niistä, mutt ku ei ole kaveria ja yksin en kehtaa mennä,

    varmaan täälläki niitä olisi, mutt sama vika yksin en kehtaa,,,
    olen varmaan liian vanhaki 87 v
    joku voisi epäillä että mummo on tainnu eksyä,,, harmi,

    Äänestä

Äitien-päivä sunnuntaina,
kuka muistaa iso-iso äitejä nykyisin, EI kai kukaan,

tietenki perheen äidit siis omat ÄIDIT ovat TÄRKEIMPIÄ ihmisiä muistaa, mutta nykyisin taitaa olla välit jälkeläisiin niin tulehtuneita ettei enään sekään kulttuui taida toimia kaikkien osalta,
mikä miesdä yhteiskunnassammme on mennyt niin pieleen että peheet hajoaa jopa peheen jäsenet viihaavat toisiaan,
ja omat vanhemmat jätetään unohaan ,,,

jokin on tosi pahasti kultuurissamme pielessä,
jopa kouluja myöten, koska yhteisöllisyys ja yleissivistys oli ainaki sodan jälkeen oppiaiheena myös kouluissa,
nyt arsinki opettajat paasaa että koti on vastuussa lasten kasvatuksessa, MIKSI SE VASTUU EI VOISI OLLA MYÖS KOLUISSA
HUOMATKAA
KOULUISSA saadaan KAIKKI LAPSET YLYISIVISTÄVÄN OPETUKSENPIIIIN,
kotna ei saada välttämättä jos molemmat vanhemmat ovat vastuulisesti kiireelisessä TYÖELÄMÄSSÄ mukana

halooo , NYT on lopetettava HÖPINÄ että lasten kasvatus on vain vanhempien vastuulla, EI se ollu sodan jälkee suomessakaan , KYLLÄ koulut otti enemmän vastuuta kasvatukseen,,

onko koko yhteiskunta heittäytyny täysin vastuuttomaksi
koko yhteiskunnan hyvinvoinnin ja turvallisuuden näkökulmasta katsottuna,

jokin ON menny yhteiskunnassamma jo pitemmänaikaa pieleen ,

Äänestä
  • pistelee nämä vanhat koneetki helekutti ku noita kirjaimia jää pois ja kone oikuttelee, olisko joku teko-äly tahallisesti sotkemassa juttuja,
    harmittaa

    koittakaa kestää
    mä en kestä,

    Äänestä

  • Kyllä joku muistaa. olin tässä hoitokodissa intervallijaksolla ja olin 2 hengen huoneessa.
    Kun oli no ei äitienpäivä, mutta syntymäpäivä. Kolme henkilöä tuli lähes yhtä aikaa tapaamaan sankaria. Sankari ihmetteli kun kuinka nyt osasitte yhtä aikaa, kun ette muulloin koskaan käy.

    Äänestä

Osaatko katsoa seurakuntasi sivuja. Aika monella srk.lla on joku kokoontumispaikka, minne voi mennä ehkä 2-4 päivänä viikossa juttelemaan porukassa. Siellä pidetään ehkä lyhyt hartaushetki, muuten kaikenmaailman aiheita, ei tietenkään mitään kristillisyyteen sopimattomia mutta ei tarvitse olla uskonnollinen ottaakseen niihin osaa. Joskus lauletaan kanttorin säestyksellä yhteisiä hengellisiä tai kansallislauluja. Huonojalkaiset tulevat taksilla, saavat jotain tukea maksuihin kunnalta, käyttävät virkistysmatkoihin.
Oletko huono- vai kohtalaisen kuntoinen. Kunta järjestää ilmaisia tunnin liikuntoja ainakin kerran viikossa. Siellä liikunnanohjaaja antaa neuvoja liikkeisiin, raskaampia, keskiraskaita ja kevyitä, Jokaiselle omanlaisensa kyvyn ja jaksamisen mukaan.
Kirjasto järjestää runovierailuja, lukupiirejä, muisteloita, mitä milloinkin.
Jokaisessa ryhmässä on alussa vähän orpopiru. Ihmeesti tutustuu ja sitten oikein odottaa että taas pääsee mukaan.
Toivottavasti löydät itseäsi kiinnostavan. Ei olekaan ihan helppoa työntäytyy seuraan jossa jo muut ovat toisiinsa tutustuneet, Mutta usko pois, hekin ovat olleet toisilleen aluksi ventovieraita.

Äänestä
  • olen saamaton uskovainen liian vanha 87 v
    vuositolkulla olen haaveillu jostaki tommosesta uskovaisten yhteisöstä ,
    en vaan ole osannu hakeutua niihin,

    Äänestä

  • Tuollaiset yhteiskeskustelut ei oikein anna minulle mitään. Löysin ja sain tuttavien kautta kaverin jonka kanssa tavataan käytännössä joka toinen päivä. Asutaan eri asunnossa eikä yhteenmuuttoa ajatella koskaan.

    Äänestä

Minä haluun oman kaverin !!! Minulla ei ole ketään.

Äänestä

Yksin mutta tavallaan toisin päin.
Runsas vuosi sitten, useiden kuukausien, kahdessa sairaalassa yritettyjen kuntoutusyritysten jälkeen, terveydenhuolto nosti kätensä pystyyn.
Oma asuntomme oli soveltumaton halvaantuneen henkilön hoitoon.
Vuokrasimme läheisestä palvelutalosta kaksion ja minä muutin siihen vaimoni mukana koska ajatus, vaikkapa useammastakin päivittäisestä käynnistä ei tuntunut vaihtoehdolta. Matkaa olisi ollut auton trip mittarin mukaan 800m.
Minä tunnen itseni yksinäiseksi koska elämän sisältö on täysin muuttunut.
Vaimo pystyy viestimään vain ilmeillä ja aistii minun kanssani elämisen minun spontaaneja reaktioita myöten. En yritä sievistellä enkä tekoilla vaan toimin luonteelleni sopivalla tavalla. Luulen vaimoni aistivan etten yritä uhrautua tekoiltuun "hyyssäämiseen".
Omat rutiinini ovat entiset. Paikallisen lehden selailu yhdessä. Vaimoni aamuhuollon jälkeen klo 9:n tienoissa harrastukseni pariin. Sieltä marketin kautta kotiin ennen klo11:a. Päivittäiset puuhat asunossa ovat yhdet ja samat. Kotihoitajien aikataulut vaihtelevat reilusti joten ruokahuollon suhteen yritän välttää stressiä.

Kotihoitsut käyvät neljästi päivässä. Viimeinen käynti klo20:n tienoissa. Teen vaimoni iltapalan. Nykyään vispipuuroa johon sekoitan tuntuvasti laktoosivapaata maitojäätelöä.

Joten, kaksin asutaan mutta olen yksin. Lähimenneisyyteen verrattuna.

2Äänestä

Olin kerran vuosia sitten tuttuni kanssa toisella paikkakunnalla
helluntaiseurakunnan iltatilaisuudessa.

Yllätyksekseni tykkäsin siitä.
Minulla kun on ollut ennakkoluuloja "hihhuleita" kohtaan.
Siellä on ihan tavallisia eri-ikäisiä ihmisiä,
iäkkäitä enimmäkseen.
Tunnellma oli lämmin ja ystävällinen.

En minä uskoa ja jumalaa etsi,
mutta voisin silti käydä joissain heidän tilaisuuksissaan
mutta omalla paikkakunnallani ei ole.

Äänestä

Olen yksin.
En valita, vaan totean. Olevaa ei puhumalla muuteta, en kaunistele, kun olen rehellinen.
Menneisyys oli ja on muistoissa,
Nykyisyys tuo vain oman elämän muistoja, niissäkin on elämää!

3Äänestä

Yksin on hyvä olla,
yli viisikymmentävuotta avio lapsi perhe elämä on menneisyyttä omallakohdalla, puolisoki on kuollu muutama vuosi sitten
yksin on hyvä olla ja asua , ei jaksais enään suuria asioita elämäänsä,

lapsena suunnittelinki joskus kun tulen aikuiseksi asun yksin " turvassa "
joskus tunsin turvattomuutta suuren poikalauman keskimmäisenä sisarruksena,
ei veljet ollu uhka mutta isä työ paineitten alla josks kiroili se pelotti lapsena, mutta kokonaisuutenaan lapsuus oli ihanaa aikaa,
elämähän ei ole kellekkään helppoa
se on raamatussaki sanottu,

hyvää äitien päivää kaikillle yksin ääneille äideille,

2Äänestä

joooooo onhan minä yksin nytki,,,,

semmosta se on,

kaikki kuolee ympäiltä, lopulta on vanhus ihan yksin,
kunnes luoja muistaa hakea omansa pois,,,,,,

Äänestä

Ei ole yksin hyvä olla. Kunpa olisi joku kaveri läsnä.
Vaikkei koko ajan puhuttaiskaan niin olisi läsnä.

1Äänestä
  • Niin se oliski se oikea ystävä
    jota me monet yksin jääneet vanhukset vielä kaipaamme,
    ja mini meistä sitä haaveileeki,

    sitähän meistä moni ihmetteleekin,
    onko vanhana / vanhuksena vielä mahdollista solmia oikeita ystävyys - suhteita

    jossaki laulussaki sanotaan, " kun on tottunu yksin elämään "

    Äänestä

  • Tuollaisia lakeja ne kelalle laativat persuhallituksessa. Hyi olkoon.

    Äänestä

  • "Työtön voi menettää tukensa soittamalla tunnin viikossa kitaraa ilman palkkaa vanhuksille "

    Ihan sairaita sääntöjä.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Tuollaisia lakeja ne kelalle laativat persuhallituksessa. Hyi olkoon.

    Eikö oikea nimitys ole kokoomushallitus, koska pääministeri on kokoomuslainen?

    Äänestä

Saksi-Purra siellä määrää. Orpo on vässykkä.

Äänestä

Hei kaikki yksinäiset ystävät ❤️

Minä laulan joskus itsekseni tämän laulun ensimmäistä säkeistöä,
kun en enempää muista.
Etsin koko laulun sanat ja totesin, että se on hyvin kaunis laulu,
vaikkakin kovin surumielinen.

"Tääll’ yksinäni laulelen
kun ilta tullut on;
nyt päivän työt jo loppunee
ja pääsen lepohon.
Nyt päivän työt jo loppunee
ja pääsen lepohon.

Mä olen niinkuin lintunen,
joka metsässä visertää,
ei ole mulla turvaa,
eik' yhtään ystävää.
Ei ole mulla turvaa,
eik' yhtään ystävää.

Lennä, lennä, lintuseni,
lennä ylös pilvihin!
Vie hartaat huokaukseni
luo Luojan taivaihin!
Vie hartaat huokaukseni
luo Luojan taivaihin!"

Yritetään taas pärjätä huomiseen, hyvää yötä ystävät ❤️

Äänestä

Laulu on Orvon huokaus - Tääll' yksinäni laulelen
Sävel: Suomalainen kansanlaulu.
Sanat: Suomalainen kansanlaulu.

Laulun taustaa:
Orvon huokauksesta käytetään usein nimenä laulun ensimmäisiä sanoja, Tääll' yksinäni laulelen. Laululla on myös toinen nimi, se on Iltalaulu.

Orvon kohtalo tässä perinjuurin suomalaisessa ja surumielisessä, rekilaulun tyyppisessä kansanlaulussa on karu. Ei ole yhtään ystävää eikä turvaa.
Mutta on kuitenkin laulu, jonka avulla voi illan hetkillä tuoda kaunista lohtua elämäänsä.
Sanat lauluun on tehnyt tuntemattomaksi jäänyt kansan syvien rivien sananiekka, jolla on ollut ilmeisiä runoilijan lahjoja.

Äänestä

Eilen A-studiossa painavaa sanaa vanhusten hoidosta asiantuntijalta, Laiho kehui hallitus lisännyt rahaa tähän, SDP Linden rahaa löytyy jos halutaan mutta henkilökuntaa on jopa irtisanottu yleisesti säästö syistä.
Vanhusten hoidettavien määrä on kasvamassa kroonisesti, hoito voi olla kunnossa tai sitten ei.
Siinä vaiheessa kun tarvitsen kotihoitoa saanko, minkälaista, lähiomaisia ei ole auttamassa.

Äänestä
  • Linden käyttää hyviä puheenvuoroja. Paitsi raha myös hyvä johtaminen ja henkilökunnan riittävyys.

    Äänestä

  • Siili25 kirjoitti:

    Linden käyttää hyviä puheenvuoroja. Paitsi raha myös hyvä johtaminen ja henkilökunnan riittävyys.

    Paitsi henkilökunnan riittävyys niin myös sen koostumus, koulutus ja asenteet hoidettavia kohtaan ovat tärkeitä. Halvaantuneen ja puhekyvyttömän vaimoni kaverina olen vuoden seurannut kotihoitajien toimintaa.
    En pysty arvioimaan heidän ydintehtävänsä, ko. henkilöön kohdistuvan työn tasoa mutta muu toiminta vaihtelee suuresti riippuen hoitajasta.
    Valitettavan yleistä on ylimielinen asenne, eli asukki on vähä-älyinen idiootti ja hoitsu itse on kaikesta kaiken tietävä.
    Muu kuin hoidettavaan kohdistuva toiminta on suurelta osin "roiskis paiskis" tyyliin tapahtuvaa. Ymmärrän kyllä ajallisen paineen mutta ajatus siitä, että itse tai joku toinen joutuu jatkamaan työtä tuonkin jälkeen.
    Eli ajatus, että kunhan saan tämän käsistäni pois, leimaa toimintaa.

    Tämä asenne lienee kansallinen ilmiö koska se näkyy hyvin yleisesti kaikkialla.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Paitsi henkilökunnan riittävyys niin myös sen koostumus, koulutus ja asenteet hoidettavia kohtaan ovat tärkeitä. Halvaantuneen ja puhekyvyttömän vaimoni kaverina olen vuoden seurannut kotihoitajien toimintaa.
    En pysty arvioimaan heidän ydintehtävänsä, ko. henkilöön kohdistuvan työn tasoa mutta muu toiminta vaihtelee suuresti riippuen hoitajasta.
    Valitettavan yleistä on ylimielinen asenne, eli asukki on vähä-älyinen idiootti ja hoitsu itse on kaikesta kaiken tietävä.
    Muu kuin hoidettavaan kohdistuva toiminta on suurelta osin "roiskis paiskis" tyyliin tapahtuvaa. Ymmärrän kyllä ajallisen paineen mutta ajatus siitä, että itse tai joku toinen joutuu jatkamaan työtä tuonkin jälkeen.
    Eli ajatus, että kunhan saan tämän käsistäni pois, leimaa toimintaa.

    Tämä asenne lienee kansallinen ilmiö koska se näkyy hyvin yleisesti kaikkialla.

    Ikävää jotta noin. Ylimielinen asenne sekä hoidettavaa että omaista kohtaan ei ole oikein mutta ilmeisesti aika yleistäkin hoitajista ja hoitopaikousta riippuen.

    Ja se että kaikkein raihinaisimmista tulee lähinnä temppujen kohde.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Paitsi henkilökunnan riittävyys niin myös sen koostumus, koulutus ja asenteet hoidettavia kohtaan ovat tärkeitä. Halvaantuneen ja puhekyvyttömän vaimoni kaverina olen vuoden seurannut kotihoitajien toimintaa.
    En pysty arvioimaan heidän ydintehtävänsä, ko. henkilöön kohdistuvan työn tasoa mutta muu toiminta vaihtelee suuresti riippuen hoitajasta.
    Valitettavan yleistä on ylimielinen asenne, eli asukki on vähä-älyinen idiootti ja hoitsu itse on kaikesta kaiken tietävä.
    Muu kuin hoidettavaan kohdistuva toiminta on suurelta osin "roiskis paiskis" tyyliin tapahtuvaa. Ymmärrän kyllä ajallisen paineen mutta ajatus siitä, että itse tai joku toinen joutuu jatkamaan työtä tuonkin jälkeen.
    Eli ajatus, että kunhan saan tämän käsistäni pois, leimaa toimintaa.

    Tämä asenne lienee kansallinen ilmiö koska se näkyy hyvin yleisesti kaikkialla.

    Aamurutiineja.
    Hoitsu saapuu hieman ennen klo 9. Vaipan vaihto ja "haarahygienian" hoito.
    Auttaminen pyörätuoliin ja pöydän ääreen.
    Kaurapuuro mikrossa. Margariinin sekoitus ja hunaja luiru pintaan.
    Sapuskan jälkeen avustaminen takaisin sähkösänkyyn.
    Tuon jälkeen itse asioille.
    Viikon takaisen eturauhasen ruhjomisen jälkeen salilla vain fillarointia.
    Käynti apteekissa omilla tarpeilla.
    Marketista tavaraa päivän tarpeiden mukaan.

    Olen sekaantunut jätehuoltoon. Alkuperäinen järjestely on älytön. Pienet purnukat jotka täyttyvät erittäin nopeasti. Lajittelu alkeellista josta kukaan ei juurikaan piittaa. Biojätettä lukuun ottamatta, kaikki muu sekajätteisiin. Purnukka täytyy vähintään parissa päivässä. Tolkutonta henkilökunnan juoksuttamista jätepussukoiden kanssa pihan perälle,
    Sekaantumiseni jälkeen vaipoille ja vastaaville 70 litran jätesäkki kh:n nurkassa. Säkin suu kierrettynä kiinni.
    Toin oman biojäteämpärin.
    Muovisäkki muovipakkauksille.
    Hoidan nuo itse pihan perälle.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Aamurutiineja.
    Hoitsu saapuu hieman ennen klo 9. Vaipan vaihto ja "haarahygienian" hoito.
    Auttaminen pyörätuoliin ja pöydän ääreen.
    Kaurapuuro mikrossa. Margariinin sekoitus ja hunaja luiru pintaan.
    Sapuskan jälkeen avustaminen takaisin sähkösänkyyn.
    Tuon jälkeen itse asioille.
    Viikon takaisen eturauhasen ruhjomisen jälkeen salilla vain fillarointia.
    Käynti apteekissa omilla tarpeilla.
    Marketista tavaraa päivän tarpeiden mukaan.

    Olen sekaantunut jätehuoltoon. Alkuperäinen järjestely on älytön. Pienet purnukat jotka täyttyvät erittäin nopeasti. Lajittelu alkeellista josta kukaan ei juurikaan piittaa. Biojätettä lukuun ottamatta, kaikki muu sekajätteisiin. Purnukka täytyy vähintään parissa päivässä. Tolkutonta henkilökunnan juoksuttamista jätepussukoiden kanssa pihan perälle,
    Sekaantumiseni jälkeen vaipoille ja vastaaville 70 litran jätesäkki kh:n nurkassa. Säkin suu kierrettynä kiinni.
    Toin oman biojäteämpärin.
    Muovisäkki muovipakkauksille.
    Hoidan nuo itse pihan perälle.

    Luen kertomuksiasi, kun kohdalle osuu. Kunnioitukseni sinulle siitä miten hoidat ja kohtelet vaimoasi.
    Tullut tunne, että omat voimasi pysyvät kasassa paljolti sen ansiosta, kun sinulla on tuo päivittäinen kuntosaliharrastus.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Aamurutiineja.
    Hoitsu saapuu hieman ennen klo 9. Vaipan vaihto ja "haarahygienian" hoito.
    Auttaminen pyörätuoliin ja pöydän ääreen.
    Kaurapuuro mikrossa. Margariinin sekoitus ja hunaja luiru pintaan.
    Sapuskan jälkeen avustaminen takaisin sähkösänkyyn.
    Tuon jälkeen itse asioille.
    Viikon takaisen eturauhasen ruhjomisen jälkeen salilla vain fillarointia.
    Käynti apteekissa omilla tarpeilla.
    Marketista tavaraa päivän tarpeiden mukaan.

    Olen sekaantunut jätehuoltoon. Alkuperäinen järjestely on älytön. Pienet purnukat jotka täyttyvät erittäin nopeasti. Lajittelu alkeellista josta kukaan ei juurikaan piittaa. Biojätettä lukuun ottamatta, kaikki muu sekajätteisiin. Purnukka täytyy vähintään parissa päivässä. Tolkutonta henkilökunnan juoksuttamista jätepussukoiden kanssa pihan perälle,
    Sekaantumiseni jälkeen vaipoille ja vastaaville 70 litran jätesäkki kh:n nurkassa. Säkin suu kierrettynä kiinni.
    Toin oman biojäteämpärin.
    Muovisäkki muovipakkauksille.
    Hoidan nuo itse pihan perälle.

    En mainitse "nikkiäsi", niitä useitakaan, mutta tunnistat minut niistä "karvahattu" salaateista", joten tiedät, että olen seuraillut,mutta en stalkannut. Sinulla oli vain niin kivoja mielikuvia näistä salaatti kulhoista.

    On todella ikävä tilanne teillä nyt, kun olen olettanut, että teillä, jos kenellä olisi ihana vanhuus yhdessä.

    Onneksi olet "järjen mies" ja ymmärrät hoitaa vaimoasi kykysi mukaan.

    Kaikkea vointia jaksamiseen ja kyllä sinä jaksat, koska käyt edelleen siellä punttisalilla, vaikka ei ne suoritukset siellä takaa henkistä jatkamista tässä tilanteessa.

    Äänestä

  • SE sama huoli on meillä kaikilla nyt yli 80 - 90 v:lla

    kurjaksi meni yhteiskuntamme !

    Äänestä

  • Siili25 kirjoitti:

    Linden käyttää hyviä puheenvuoroja. Paitsi raha myös hyvä johtaminen ja henkilökunnan riittävyys.

    Kyllä myös hirmu tärkeää on henkilökunnan INHIMILLISYYS / IHMISYYS vanhusten kunnioittaminen ihmisenä hoitotehtävissä,

    kiroilu , kovakourausuus ja hoitamatta jättäminen apua tarvitsevaa
    ON tosella TÖRKEÄÄ,,, vaikka kuinka vähän olisi henkilökuntaa,
    ja johtajien rahan ahneus ON TUOMITTAVAA joka ilmenee just henkilökunnan vähyydellä ,

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    En mainitse "nikkiäsi", niitä useitakaan, mutta tunnistat minut niistä "karvahattu" salaateista", joten tiedät, että olen seuraillut,mutta en stalkannut. Sinulla oli vain niin kivoja mielikuvia näistä salaatti kulhoista.

    On todella ikävä tilanne teillä nyt, kun olen olettanut, että teillä, jos kenellä olisi ihana vanhuus yhdessä.

    Onneksi olet "järjen mies" ja ymmärrät hoitaa vaimoasi kykysi mukaan.

    Kaikkea vointia jaksamiseen ja kyllä sinä jaksat, koska käyt edelleen siellä punttisalilla, vaikka ei ne suoritukset siellä takaa henkistä jatkamista tässä tilanteessa.

    "Eläköidyimme" aikaisemman suunnitelman mukaisesti 57v / 52v ikäisinä.
    Meille ihana elämä tarkoitti kohtuullisten mielitekojemme tyydyttämistä ja meidän mielitekomme oli matkustelu. Ei rantapaketteja vaan matkoja. Täysihoitoristeilyjä kolmella, lämpimällä merellä. Kiertomatkoja esimerkiksi Kiina, Kuuba, Albania, Irlanti. Yksittäisten päähänpistojen toteuttamista kuten kaksi viikkoa Meksikossa.
    Viimeinen kotijoulu taisi olla 2001.
    Ehdimme nauttimaan vanheneisestamme haluamallamma tavalla.
    Kun tarpeet ovat kohtuuliset niin ne on helpompi tyydyttää.
    Asenteeseeni palvelutalon yhteisasumiseen, ja aikaisempiinkin vuosiin, vaikuttaa se, että vaimolleni oli aina minun hyvinvointini ja oloni aidosti tärkeä.
    Vaimoni ei ole mikään kynnysmatto vaan 25%:n tataariveri osoittaa ajoittain merkkinsä mutta ei sentään omassa perheessä mutta tiedämme rajat. Ml. lapsemme ollessaan kotona.

    Punttisali kavereineen ja kahvioineen on tärkeä henkireikä.
    80v ikäisenä minut pyydettiin salin mainosvideoon mannekiiniksi.
    Ei mitään ihme pullistelua eikä muutakaan näyttävää. Leuanvetoja kulmariipunnassa, Istumapunnerruksia ilman selkänojaa ja jalkatukea. Maastavedon mallausta pienillä painoilla, ettei kukaan säikähdä. Ja jotain muuta.
    Oleellista on, etten ole kokenut vähäisintäkään merkkiä ikäsyrjinnästä.

    Kömpelöllä vasemmallaan vaimoni pystyy syömään jälkiruokalusikalla ( koko ) ainoastaan riittävän hienoa lusikoitavaa. Etupäässä puolikiinteää. Varmistan kaiken silppuamalla keittiösaksilla kaikki pikkusormen pään kokoisetkin klimpit pienemmiksi. Osan sauvasekoittimella. Suurimman osa sapuskoista valmistan itse mutta pidän varalla myös valmiita ruukkuja yms.
    Minusta hupaisa yksityiskohta. Vaimoni iltapala. Muutama ruokalusikallinen eineshyllyn vispipuuroa ja mukaan reilu ruokalusikalla irroitettu möykky laktoositonta vaniljajäätelöä. Tietenkin jätski on "saksittava".
    Ja uusi kokemukseni. Pyykki eli käytetyt vaatteet!

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Kyllä myös hirmu tärkeää on henkilökunnan INHIMILLISYYS / IHMISYYS vanhusten kunnioittaminen ihmisenä hoitotehtävissä,

    kiroilu , kovakourausuus ja hoitamatta jättäminen apua tarvitsevaa
    ON tosella TÖRKEÄÄ,,, vaikka kuinka vähän olisi henkilökuntaa,
    ja johtajien rahan ahneus ON TUOMITTAVAA joka ilmenee just henkilökunnan vähyydellä ,

    Hyvinvointialueemme organisatio on sankka joukko eri tason johtajia ja pomoja. Kun iskee säästötarve niin se realisoituu suoritusportaan vähentämisenä. Eli ne, jota tekevät työn, joutuvat tulilinjalle. Väkisinkin tuo heijastuu suorituspaikoille.

    Äänestä

Minä en voi noin koskettavia laulun sanoja kuunnellakaan.
On niin ikävä rakkaitani, joita ei enää ole, mutta sanotaan,
että ne jotka ovat sinua eniten rakastaneet ja
joita sinä olet eniten rakastanut tulevat sinut hakemaan luokseen.
Haluan uskoa siihen, vaikken uskoiskaan . . .

Äänestä
  • Usein kuuntelen haikeaa kaunista musiikkia,
    se jotenki helpottaa tätä yksin jääneen elämää,

    nyt sattui huono juttu,
    minun TV yllättäin sammui kokonaan ,
    nyt en voi katsoa TV :tä

    onneksi on radio, kuuntelen sitä ,
    tietokoneelta lukea juttuja,
    ihana kun satuit paikalle,

    usein ole lukenu juttujasi kuinka kaipaat menetettyä rakastasi,
    alkaako ikävä yhtään hellittämään,

    minun puoliso kuoli alzhaimeriin,
    siitä on jo yli kymmenen vuotta,
    olin hänen omaishoitaja ,
    loppu sairuden hän oli laitoksessa,
    olen tottunu jo yksin elämään,

    minulla on jälkeläisiä,
    mutta
    he ei korvaa omaa puolisoa,

    en kuitenkaan ole päivääkään halunnu uutta puolisoa,

    olimme yhdessä pitkästi yli viisikymmentä vuotta,

    minäki kaipaan kaikkia kuoleita rakkaitani,
    siellä on jo kaikki veljeni isä ja äiti ym tärkeät läheiset sukulaiset ystävät ja kaverit,
    olen aivan yksin,

    on kyllä jälkeläiset perheineen ,
    heillä kuitenki on oma elämänsä elettävänään,
    siis tavalaan olen yksin,

    harmittaa kun omat puhekaveritki ovat kuolleet,
    on vain tämä kone ,
    radio
    ja kun korjautan TV:n katson sieltä sitten ohjelmia,

    kovasti harmittaa kun on jääny ihan yksin,
    en jaksa enään mennä harrastustenkaan piiriin,
    voimat on loppu,

    kirjoitelaan kuulumisia
    se on henkireikä yksin jääneen vanhuksen päivässä,,,

    hyää vointia sinulle,

    kirjoitelaan kuulumisia,,,

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Usein kuuntelen haikeaa kaunista musiikkia,
    se jotenki helpottaa tätä yksin jääneen elämää,

    nyt sattui huono juttu,
    minun TV yllättäin sammui kokonaan ,
    nyt en voi katsoa TV :tä

    onneksi on radio, kuuntelen sitä ,
    tietokoneelta lukea juttuja,
    ihana kun satuit paikalle,

    usein ole lukenu juttujasi kuinka kaipaat menetettyä rakastasi,
    alkaako ikävä yhtään hellittämään,

    minun puoliso kuoli alzhaimeriin,
    siitä on jo yli kymmenen vuotta,
    olin hänen omaishoitaja ,
    loppu sairuden hän oli laitoksessa,
    olen tottunu jo yksin elämään,

    minulla on jälkeläisiä,
    mutta
    he ei korvaa omaa puolisoa,

    en kuitenkaan ole päivääkään halunnu uutta puolisoa,

    olimme yhdessä pitkästi yli viisikymmentä vuotta,

    minäki kaipaan kaikkia kuoleita rakkaitani,
    siellä on jo kaikki veljeni isä ja äiti ym tärkeät läheiset sukulaiset ystävät ja kaverit,
    olen aivan yksin,

    on kyllä jälkeläiset perheineen ,
    heillä kuitenki on oma elämänsä elettävänään,
    siis tavalaan olen yksin,

    harmittaa kun omat puhekaveritki ovat kuolleet,
    on vain tämä kone ,
    radio
    ja kun korjautan TV:n katson sieltä sitten ohjelmia,

    kovasti harmittaa kun on jääny ihan yksin,
    en jaksa enään mennä harrastustenkaan piiriin,
    voimat on loppu,

    kirjoitelaan kuulumisia
    se on henkireikä yksin jääneen vanhuksen päivässä,,,

    hyää vointia sinulle,

    kirjoitelaan kuulumisia,,,

    Hei ystäväni "00040" !

    Ei ikäväni ehdi hellittää enää.
    Kuolen sitä ennen ja toivonkin pääseväni pois,
    koska ei elämässä ole enää mieltä
    eikä tämä ole mitään itsesääliä, vaan ihan järjellistä ajattelua.
    Elämällä on määränsä.
    Olen saanut elämältä sen hyvän mikä oli saatavissa.
    Nyt olen valmis poistumaan.
    Olen suorittanut elämäni ja sain osan siitä olla hyvin onnellinenkin.
    Vain kuolema on enää suorittamatta.

    Kävin pihalla ihailemassa syksyllä istuttamiani tulppaaneja.
    Niitten värit ovat jumalaisen kauniita
    ja joskus sanotaankin, että kauneus maan päällä on Jumalasta.

    En ole uskonnollinen sielu, mutta maailmassa on jotain "jumalaistakin",
    käsittämätöntä.
    Varsinkin luonnon ihmeellisiä ihmeitä ei pysty muuten selittämään kuin että
    niiden täytyy olla jostakin jumalaisesta peräisin.

    Kun luen sinun kirjoituksiasi mietin aina
    miten kauan oletkaan jo ollut yksin ja miten urhea olet
    ja erittäin sympaattinen ihminen, jonka haluaisin tuntea paremmin.
    Kirjotellaan !

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Hei ystäväni "00040" !

    Ei ikäväni ehdi hellittää enää.
    Kuolen sitä ennen ja toivonkin pääseväni pois,
    koska ei elämässä ole enää mieltä
    eikä tämä ole mitään itsesääliä, vaan ihan järjellistä ajattelua.
    Elämällä on määränsä.
    Olen saanut elämältä sen hyvän mikä oli saatavissa.
    Nyt olen valmis poistumaan.
    Olen suorittanut elämäni ja sain osan siitä olla hyvin onnellinenkin.
    Vain kuolema on enää suorittamatta.

    Kävin pihalla ihailemassa syksyllä istuttamiani tulppaaneja.
    Niitten värit ovat jumalaisen kauniita
    ja joskus sanotaankin, että kauneus maan päällä on Jumalasta.

    En ole uskonnollinen sielu, mutta maailmassa on jotain "jumalaistakin",
    käsittämätöntä.
    Varsinkin luonnon ihmeellisiä ihmeitä ei pysty muuten selittämään kuin että
    niiden täytyy olla jostakin jumalaisesta peräisin.

    Kun luen sinun kirjoituksiasi mietin aina
    miten kauan oletkaan jo ollut yksin ja miten urhea olet
    ja erittäin sympaattinen ihminen, jonka haluaisin tuntea paremmin.
    Kirjotellaan !

    Olen samoin valmis lähtemään ,
    mun eletty elämä on valmis,

    kaiken sain elämältä ja enemmänki mitä nuorena haaveilin ,
    puolison ja lapsiperheen,
    lapset ovat aikuisia heillä on oma elämä elettävänään,

    pitkän elämäni salaisuus on LUOJA,
    olen ihan piesestä lapsesta kasvanu tietoisuuteen ,
    Jeesus toi totuudet ihmiskunnan tietoisuuteen,
    ja kuoli täysin viattomana
    syntisen ihmiskunnan puolesta,
    siis meidänki puolesta,

    olen eläny pitkän elämän luojaan turvaten,
    ja hädän hetkellä apua pyytäen,
    aina olen avun saanu,

    tietenkää elämä ei ole aina helppoa,
    seki on raamatussa sanottu :

    " otsasi hiessä sinun on leipäsi ansaittava "

    pitkän elämän aikana on paljon hyviä ja pahoja tapahtumia,

    hyvinki vaarallisia tapahtumia,
    liikenteessä,,,,,,, ihmeelinen pelastu, varmalta kuolemalta,

    vakavia sairauksia,,,,,, suuria leikkauksi,
    niistä selvinny elämälle,
    on ollu varma kuolema tilanteissa,
    mutta
    ihme pelastus on aina tapahtunu,
    joita ei voi järjellä selittää,

    vain luoja ykin on aina ollu pelastajani ,

    joskus olen jollekki sanonukki,
    yhtään päivää en uskaltais elää ilman luoja läsnäoloa, se on totta,

    olen uupunu vanhus, 87 v valmis lähtemään,,,,

    äkki-lähtöä toivon tuonpuoleiseen
    vain luoja tieää milloin ja mieten,,,,

    kirjoitellaan kuulumisia,
    se on vielä merkki elämän olemassa olosta !

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Hei ystäväni "00040" !

    Ei ikäväni ehdi hellittää enää.
    Kuolen sitä ennen ja toivonkin pääseväni pois,
    koska ei elämässä ole enää mieltä
    eikä tämä ole mitään itsesääliä, vaan ihan järjellistä ajattelua.
    Elämällä on määränsä.
    Olen saanut elämältä sen hyvän mikä oli saatavissa.
    Nyt olen valmis poistumaan.
    Olen suorittanut elämäni ja sain osan siitä olla hyvin onnellinenkin.
    Vain kuolema on enää suorittamatta.

    Kävin pihalla ihailemassa syksyllä istuttamiani tulppaaneja.
    Niitten värit ovat jumalaisen kauniita
    ja joskus sanotaankin, että kauneus maan päällä on Jumalasta.

    En ole uskonnollinen sielu, mutta maailmassa on jotain "jumalaistakin",
    käsittämätöntä.
    Varsinkin luonnon ihmeellisiä ihmeitä ei pysty muuten selittämään kuin että
    niiden täytyy olla jostakin jumalaisesta peräisin.

    Kun luen sinun kirjoituksiasi mietin aina
    miten kauan oletkaan jo ollut yksin ja miten urhea olet
    ja erittäin sympaattinen ihminen, jonka haluaisin tuntea paremmin.
    Kirjotellaan !

    Olen samoin valmis lähtemään ,
    mun eletty elämä on valmis,

    kaiken sain elämältä ja enemmänki mitä nuorena haaveilin ,
    puolison ja lapsiperheen,
    lapset ovat aikuisia heillä on oma elämä elettävänään,

    pitkän elämäni salaisuus on LUOJA,

    joskus olen sanonukki,
    yhtään päivää en uskaltais elää ilman luoja läsnäoloa,
    se on totta,

    olen uupunu vanhus, 87 v valmis lähtemään,,,,

    äkki-lähtöä toivon tuonpuoleiseen
    vain luoja tieää milloin ja mieten,,,,

    kirjoitellaan kuulumisia,
    se on kuitenki merkki elämän olemassa olosta !

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Hei ystäväni "00040" !

    Ei ikäväni ehdi hellittää enää.
    Kuolen sitä ennen ja toivonkin pääseväni pois,
    koska ei elämässä ole enää mieltä
    eikä tämä ole mitään itsesääliä, vaan ihan järjellistä ajattelua.
    Elämällä on määränsä.
    Olen saanut elämältä sen hyvän mikä oli saatavissa.
    Nyt olen valmis poistumaan.
    Olen suorittanut elämäni ja sain osan siitä olla hyvin onnellinenkin.
    Vain kuolema on enää suorittamatta.

    Kävin pihalla ihailemassa syksyllä istuttamiani tulppaaneja.
    Niitten värit ovat jumalaisen kauniita
    ja joskus sanotaankin, että kauneus maan päällä on Jumalasta.

    En ole uskonnollinen sielu, mutta maailmassa on jotain "jumalaistakin",
    käsittämätöntä.
    Varsinkin luonnon ihmeellisiä ihmeitä ei pysty muuten selittämään kuin että
    niiden täytyy olla jostakin jumalaisesta peräisin.

    Kun luen sinun kirjoituksiasi mietin aina
    miten kauan oletkaan jo ollut yksin ja miten urhea olet
    ja erittäin sympaattinen ihminen, jonka haluaisin tuntea paremmin.
    Kirjotellaan !

    Olen samoin valmis lähtemään ,
    mun eletty elämä on valmis,

    kaiken sain elämältä ja enemmänki mitä nuorena haaveilin ,
    puolison ja lapsiperheen,
    lapset ovat aikuisia heillä on oma elämä elettävänään,

    pitkän elämäni salaisuus on LUOJA,

    joskus olen sanonukki,
    yhtään päivää en uskaltais elää ilman luoja läsnäoloa,
    se on totta,

    olen uupunu vanhus, 87 v valmis lähtemään,,,,

    äkki-lähtöä toivon tuonpuoleiseen
    vain luoja tieää milloin ja mieten,,,,

    kirjoitellaan kuulumisia,
    se on kuitenki merkki elämän olemassa olosta !

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Hei ystäväni "00040" !

    Ei ikäväni ehdi hellittää enää.
    Kuolen sitä ennen ja toivonkin pääseväni pois,
    koska ei elämässä ole enää mieltä
    eikä tämä ole mitään itsesääliä, vaan ihan järjellistä ajattelua.
    Elämällä on määränsä.
    Olen saanut elämältä sen hyvän mikä oli saatavissa.
    Nyt olen valmis poistumaan.
    Olen suorittanut elämäni ja sain osan siitä olla hyvin onnellinenkin.
    Vain kuolema on enää suorittamatta.

    Kävin pihalla ihailemassa syksyllä istuttamiani tulppaaneja.
    Niitten värit ovat jumalaisen kauniita
    ja joskus sanotaankin, että kauneus maan päällä on Jumalasta.

    En ole uskonnollinen sielu, mutta maailmassa on jotain "jumalaistakin",
    käsittämätöntä.
    Varsinkin luonnon ihmeellisiä ihmeitä ei pysty muuten selittämään kuin että
    niiden täytyy olla jostakin jumalaisesta peräisin.

    Kun luen sinun kirjoituksiasi mietin aina
    miten kauan oletkaan jo ollut yksin ja miten urhea olet
    ja erittäin sympaattinen ihminen, jonka haluaisin tuntea paremmin.
    Kirjotellaan !

    Olen samoin valmis lähtemään ,
    mun eletty elämä on valmis,

    kaiken sain elämältä ja enemmänki mitä nuorena haaveilin ,
    puolison ja lapsiperheen,
    lapset ovat aikuisia heillä on oma elämä elettävänään,

    pitkän elämäni salaisuus on LUOJA,

    joskus olen sanonukki,
    yhtään päivää en uskaltais elää ilman luoja läsnäoloa,
    se on totta,

    olen uupunu vanhus, 87 v valmis lähtemään,,,,

    äkki-lähtöä toivon tuonpuoleiseen
    vain luoja tieää milloin ja mieten,,,,

    kirjoitellaan kuulumisia,
    se on kuitenki merkki elämän olemassa olosta !

    Äänestä

Olisitko vastassa mua,jos lähestyisin Sua
Avattaisiin uudet väylät,tunteisiin käyvät.
Ei ryvettäis itsesäälissä,vaan annettais mahdollisuus.
Kaadettais kaktusaidat ja hankittais yhdessä rusketusraidat!
Kevättä rinnassa minulla,sitä lieneekö Sinulla?
Pallon Sinulle heitin,samalla kun kahvia keitin!
Hyvää Helatorstaita!
Ama

Äänestä
  • Ei ole oikein tulkita ihmisten tunteita itsesääliksi.
    Sitäpaitsi myötätuntoa tarvitaan.
    Itsesääli - jos sitä on - on tavallaan myötätuntoa itseään kohtaan.
    Ei se voi olla kiellettyä.
    Ihmisellä on oikeus kaikkiin tunteisiinsa.
    Elämä on myös pitkä tunnekaari riippuen missä vaiheessa elämää on
    tai missä tilanteessa.

    Äänestä

Olen yksin, juuri nyt, ja eilen, ja toissapäivänä.

Tiedän olevani yksin huomennakin.

Jos kuolen, en ole yksin, sillä sen rajan takana on paljon heitä, jotka ovat kulkeneet elämäni teillä ukana ja rinnalla.

Muuta en kaipaa.
Olen onnellinen kun kukaan ei hallitse tekemisiäni, eikä olemisiani.
Syön kun on nälkä, aina saan ruokaa laitettua, tarpeita haen lisää kun alkavat loppua.

Huomiselle, jos en saa päähäni lähteä ajelemaan maisemia ihailemaan, pesen talven lakanapyykistä ainakin osan, laitan ulos kuivumaan ja
silityskosteina silitän ne taas kaappiin. Alkaa olla vaihtolakanat jo vähissä, kun en ole talven aikana joka viikko pyykännyt valkoisia lakanoita, vaikka vaihdan kaikki petivaatteeni joka perjantai. Se on saunapäivä, puhtaiden pyyhkeiden ja sänkyvaatteiden päivä.

Vaihdan tyynyliinankin heti jos enemmän yöllä hikoilen.
Pari viikkoa sitten pesin kaikki tyynyni, Myös untuvatyynyt, sekä kevyet peitot.
Pissa ei haise eikä koti tuoksu tunkalle!

Yksinäinen ja onnellinen ihminen saa nauttia siitä mikä tuntuu hyvälle.
Nautin hyvästä ruoasta, puhtaudesta ja matkustelusta Suomen luonnossa, Mikä parempaa, Rahani eivät pala taivaalla, eivätkä ulkomaiden turhuuksista.
Kalaa saa järvistä, joista ja merestä. Se on terveellistä pyytäessä ja syödessä.
Mukavia yksinelon hetkiä Amalle ja muille Yksin eläjille.

Hymyillään kateellisille!

Äänestä
  • Kiitos Sinulle kaukainen ystäväni!
    Minulle antaa puhtia toi järvi ja kalastus.Kun tuuppaa paatin vesille,
    tuntuu kuin velatkin olisi saatavia....?

    Lahna alkaa kutemaan,en ole vielä yhtään lahnaa saanut,mutta eloa tuntui
    tuolla matalassa lahdessa olevan.
    Katiskassa oli syötävä hauki.

    Käki kukkui eilen.Lännessä kukkui.
    Vanha kansa ennusti:pohjoisesta poloisen käki,etelästä elämän käki idästä
    ilon käki ja lännestä lemmen käki.
    Pitäneekö paikkaansa,tiedä häntä?

    Äänestä

Yksinäisen elämä voi olla aika erilaista riippuen siitä missä kunnossa on,
voiko elää vielä elämästä nauttien vai joutuuko tyytymään yksinoloon
kotonaan. On henkisesti raskasta jäädä kotinsa vangiksi terveydellisistä
syistä. Siitä tietää vain sen kokeva.

Äänestä

Yksin ooooon,
ja suihkuun pitäisi jaksaa mennä,

asioillekki pitäisi,,,,


nykyään en tiedä syödäkkö vai eikö syödä
kun olo on parempi kun ei syö mitään,
höh,

sama lääkeitten suhteen, otanko vai enkö ota,,
olo parempi kun otan vain joskus,


hohoijaa,
nyt pitää silittää suuri pyykki,
kaksi koneelista pyykkiä kuivui ulkona,
nyt niissä on aikas tuoksu ,,


vanha oooon mutt vielä elossa,
en tiijä huomisesa,,,

kirjoitelaan sitten taas,,,,

Äänestä
  • Mistä teille pyykkiä tulee ?
    Minulla on kaksi pussilakanaa ja aluslakanaa tyynyliinoineen
    ja niitä vaihtelen ja viisi erikokoista froteepyyhettä.
    Helppo pestä.

    Tyhjensin hyllyt, kun yksin jäin.
    Hyvin olen pärjännyt liinavaatteitten puolesta.
    Yövieraita ei käy,
    mutta tänä vuonna on ollut ruuhkaa kahvivieraissa.
    Jo yksi henkilö on käynyt.
    Viime vuonna ei ketään.

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Mistä teille pyykkiä tulee ?
    Minulla on kaksi pussilakanaa ja aluslakanaa tyynyliinoineen
    ja niitä vaihtelen ja viisi erikokoista froteepyyhettä.
    Helppo pestä.

    Tyhjensin hyllyt, kun yksin jäin.
    Hyvin olen pärjännyt liinavaatteitten puolesta.
    Yövieraita ei käy,
    mutta tänä vuonna on ollut ruuhkaa kahvivieraissa.
    Jo yksi henkilö on käynyt.
    Viime vuonna ei ketään.

    emmä tiijä sitä vaan ilmaantuu tuonne pyykkikoriin,
    pakko pestä
    muuten koko huuholli alkaa haista hijelle ,,

    Äänestä

Olen ollu tänään jotenki sairas,
pyrstöki omituisen kippee,
en jaksanu lähteä kauppaan,
juon vettä raanasta,
jospa huomenna, tai ei sittenkää, jos ei jaksa,

Äänestä
  • Hei !
    No voi, onko sinulla ruokaa ja oletko saanut syödyksi ?
    On aika kamalaa tässä iässä, kun ei oikeastaan voi tietää
    mikä olo on seuraavana päivänä, mikä uusi vaiva on saattanut tulla
    ja olo voi vaihdella päivän mittaankin paljon,
    mutta toivotan sinulle sydämestäni parempaa huomista päivää ❤️

    Äänestä

voiko munuaisten vajaatoimintaa hoitaa, jos niin miten ,
entä jos ne lakkaa kokonaan toimimasta ?

Äänestä
  • Oisko dialyysi ainoa apu ? Jos munuaiset ei toimi ihminen menehtyy.

    Äänestä

Munuaisten toiminta heikkenee vanhemmiten kaikilla, oletan.

Äänestä
  • Tietyt lääkkeet, kuten tulehduskipulääkkeet ja jotkut antibiootit, sekä raskasmetallit ja muut myrkyt voivat vahingoittaa munuaisia ja johtaa vajaatoimintaan​​.

    Äänestä

Ruokavaliolla on erittäin suuri merkitys munuaisten toimintaan. Oikeanlaisella ravitsemuksella voidaan suojata terveitä munuaisia, ja jo alkaneessa munuaisten vajaatoiminnassa yksilöllinen ruokavalio voi hidastaa sairauden etenemistä jopa vuosilla.

Ruokavalio vaikuttaa munuaisiin sekä suorasti vähentämällä niiden kuormitusta että epäsuorasti hallitsemalla munuaisia vaurioittavia perussairauksia, kuten kohonnutta verenpainetta ja diabetesta.

Tärkeimmät ruokavaliotekijät munuaisten suojaksi:

Vähennä suolaa: Liiallinen natrium nostaa verenpainetta, mikä on yksi suurimmista munuaisten vaurioittajista. Suosi vähäsuolaisia tuotteita.

Tarkkaile proteiinin määrää: Runsas proteiinin (erityisesti eläinproteiinin) saanti lisää munuaisten suodatustaakkaa ja urean kertymistä. Kohtuullinen, lautasmallin mukainen proteiinin käyttö riittää.Vältä prosessoitua ruokaa: Valmisruoat ja pikaruoat sisältävät usein piilosuolaa ja lisättyä fosforia, jotka rasittavat munuaiskudosta.

Pidä verensokeri tasaisena: Korkea verensokeri vaurioittaa munuaisten hiussuonia.

Kuitupitoinen ruoka, kuten kasvikset ja täysjyvävilja, auttaa sokeritasapainon hallinnassa.Juo riittävästi vettä:

Vesi on munuaisille paras juoma. Se auttaa munuaisia suodattamaan kuona-aineita. Vältä kuitenkin sokerisia limsoja ja energiajuomia.Jos kyseessä on jo todettu munuaisten vajaatoimintaJos munuaiset ovat jo vaurioituneet, ruokavaliosta tulee lääkinnällinen hoitomuoto. Tällöin rajoitetaan lääkärin tai ravitsemusterapeutin ohjeen mukaan tarkasti seuraavia aineita.

Proteiini: Saantia rajoitetaan yksilöllisesti munuaisvaurion vaikeusasteen mukaan.

Fosfori: Heikentyneet munuaiset eivät kykene poistamaan fosforia, jolloin sitä alkaa kertyä elimistöön. Fosforia rajoitetaan vähentämällä esimerkiksi prosessoituja elintarvikkeita ja tiettyjä maitotuotteita.

Kalium: Jos munuaisten toiminta on erittäin matalaa, kaliumin eritys heikkenee.

Tällöin muun muassa tiettyjen kasvisten, hedelmien ja kahvin määrää saatetaan joutua rajoittamaan.

Huomautus: Munuaissairauden hoidossa käytettävä ruokavalio on aina yksilöllinen. Älä aloita ankaria kalium- tai fosforirajoituksia omatoimisesti ilman verikokeita ja lääkärin määräystä !!!

Äänestä

Jos on munuaisten vajaatoimintaa pitää välttää ainakin saamasta liikaa fosforia.

Fosforia on runsaasti erityisesti proteiinipitoisissa eläinkunnan tuotteissa.

Ruuat, joissa fosforia on paljon: liha, kala, siipikarja, kananmunat sekä maitotuotteet, kuten juusto, rahka ja raejuusto

Äänestä

Olen yksin.
Täällä on taas joku joka opettaa jo syömäänkin.

Kaikkea saa syödä, kun syö moonipuolisesti.
Kanamuna on kolesterolipommi!

Äänestä
  • On se kumma ,

    jos syöt kuolet

    jos et syö sittenki kuolet,,,


    kummallista !

    Äänestä

  • niiiiiin oooon minäki yksin,

    miten ihmeessä tästä pääsis jotenki ihmisten ilmoille,
    toivotonta alkaa olla,

    ei jaksa
    aina vaan haluaisi nukkua,
    tänäänki olen nukkunu monta tuntia sohvalla,
    tv auki,
    en tajunnu tv: ohjelmista yhtään mitään, heräsi kuin ovikello olisi pirahtanu, en jaksanu mennä kattomaan, jos se tuli TV:stä,

    Äänestä

  • Aloit itse opettaa. HAHHAHAHAHAHAAAA

    Äänestä

  • "Olen yksin.
    Täällä on taas joku joka opettaa jo syömäänkin.

    Kaikkea saa syödä, kun syö moonipuolisesti.
    Kanamuna on kolesterolipommi!"

    Yksinoloko sinusta on tehnyt happaman, ilkeän ja äkäisen ämmän ?
    Hanki seuraa, se voisi auttaa.

    Aloit itse opettaa:
    "Kananmuna on kolesterolipommi"

    KIITOS, kun kerroit, ei oltais tiedettykään hehhehhehhee ...
    Syön joka toinen päivä munakokkelia aamulla.
    Kolesteroliarvoni on normaali.
    Niin on monella muullakin munia syöjällä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00065 kirjoitti:

    niiiiiin oooon minäki yksin,

    miten ihmeessä tästä pääsis jotenki ihmisten ilmoille,
    toivotonta alkaa olla,

    ei jaksa
    aina vaan haluaisi nukkua,
    tänäänki olen nukkunu monta tuntia sohvalla,
    tv auki,
    en tajunnu tv: ohjelmista yhtään mitään, heräsi kuin ovikello olisi pirahtanu, en jaksanu mennä kattomaan, jos se tuli TV:stä,

    Kävin ihmisten ilmoilla pikaiseen. En siitä hullua hurskaammaksi tullut.
    Ehkä syksyllä vaivaudun taas jos olen hengissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00066 kirjoitti:

    Aloit itse opettaa. HAHHAHAHAHAHAAAA

    20:47:14

    KUKA ? heh heh heee,

    en ainakaa minä neuvonuketään enkä opettanu , kelle osotit viestisi, höh,

    Äänestä

  • Anonyymi00070 kirjoitti:

    20:47:14

    KUKA ? heh heh heee,

    en ainakaa minä neuvonuketään enkä opettanu , kelle osotit viestisi, höh,

    Jos kelaat taaksepäin huomaat, että vastaus kohdistuu tähän kommenttiin:

    "Anonyymi00063
    2026-05-15 06:41:06
    UUSI

    Olen yksin.
    Täällä on taas joku joka opettaa jo syömäänkin.

    Kaikkea saa syödä, kun syö moonipuolisesti.
    Kanamuna on kolesterolipommi!"

    Äänestä

  • Anonyymi00071 kirjoitti:

    Jos kelaat taaksepäin huomaat, että vastaus kohdistuu tähän kommenttiin:

    "Anonyymi00063
    2026-05-15 06:41:06
    UUSI

    Olen yksin.
    Täällä on taas joku joka opettaa jo syömäänkin.

    Kaikkea saa syödä, kun syö moonipuolisesti.
    Kanamuna on kolesterolipommi!"

    ai jaaa, no en se sitte ollut minä, sori kysymys,

    ketjussa on aika hankala katsoa kenelle komentointi on osotettu,

    saisi olla selkeämpi,

    Äänestä

Olen yksin, kukaan ei käy, en tarvi vielä apuja.

Kyllä kaipais jonkun vaimon tapaisen jutteluja ja voishan joskus yönkin olla.
Enempään en ryhdy, molemmille oma vapaus ja oma koti .

Äänestä
  • Eikö kukaan käy luonasi ?
    Eipä juuri minullakaan, kun kaikki läheiset ja ystävät on kuolleet,
    mutta 1-2 kahvivierasta käy vielä vuosittain, siin kerran vuodessa.
    Ei ole ruuhkaa . . . .

    Äänestä

  • Tallaan hyvä ajatus,

    molemmilla omat asunnot ,
    mutta vaki ystävä voisi olla olemassa,

    se vika vaan , vanha ei kovin helposti uusia ystävyyssuhteita solmi,

    vanha sanontaki :
    " vanha koita ei uusia temppuja opi "


    kirjoitellaan kuulumisia,
    sekin on sentään jotain yhteydenpitoa näin vanhana ,,,

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuinka moni meistä vanhuksista on aina yksin, vain jos kotiapu käy huitasemassa jotain kiireissään ja poistuu äkkiä pois ,

haluaisko joku meistä vanhuksista oikeesti oman kaverin,
vai onko se pelkkä haavekuva ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu