Panteismi

Olen kai jotenkin "pakanoitumassa" mutta... :D (ehkä se johtuu seurasta)

Yogi Bhajanin motto: "If you can't see God in all, you can't see God at all".. Ja eikö se ollutkin juuri näin? Aivan kaikki, hyvä että paha on Jumalaa, ollaksemme oikeassa? Eli, eikö tämä ole tavallaan panteismia, sillä koko maailmankaikkeus on Jumala.. Tai Jumala= kaikkeus, miten päin tahansa... :D

Pfif Pfaf Pfuf *pox*
51001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei se minusta pakanoitumista ole, että näkee Jumalan kaikkialla. Minäkin pidän itseäni edelleen kristittynä vaikka olen käytännössä panteisti. Franciskus Assisilaisen hymni veli auringolle on panteisimia. Keskiajan mystikoilla oli tapana sanoa, että maailmassa on kaikki hyvin. Minä uskon niin. Maailma on koulu, ja kaikki - sekä hyvä että paha - on läksyjä tai opettajia tässä koulussa. Koska kaikki on Jumalan luomaa ja luotu Jumalaan, niin Jumalan ulkopuolelle ei jää mitään.

Ei kai se hindulaisellekaan outo ajatus ole, että näkee Jumalan jokaisessa luodussa. Bhagavad Gitassakin on kohta, jossa Krishna näytti Arjunalle todellisen rajattoman olemuksensa - sitä minäkin hieman säikähdin. Meille on vain paljon helpompaa ajatella ja palvoa ihmisen kaltaista Jumalaa.

Äänestä

"sillä hänessä [Jumala] me elämme ja liikumme ja olemme" (Ap.t.17:28)

"Sillä hänestä [Jumala] ja hänen kauttansa ja häneen on kaikki" (Room.11:36)

"Minne minä voisin mennä, kussa ei sinun Henkesi olisi, minne paeta sinun kasvojesi edestä?" (Psa.139:7)


"Jumala on Henki" (Joh.4:24)


"Saattaako joku niin piiloon piiloutua, etten minä häntä näe? sanoo Herra. Enkö minä täytä taivasta ja maata? sanoo Herra." (Jer.23:24)

Äänestä
  • Nuo Raamatun kohdat ovat mielestäni enemmänkin panenteismia, joka näkee jumalan/jumalien sisältyvän kaikkeen. Kyse on kuitenkin persoonallisesta jumaluudesta. Panteismi ei tunnusta persoonallista jumaluutta, vaan katsoo, että koko maailmankaikkeus on jumalallista tai pyhää.

    Äänestä

sanoi tähän juttuun: "sillä katso, taivasten valtakunta on sisäisesti teissä"
Luuk. 17: 21
katsoi

Äänestä

Nyt vasta huomasin että täällä on tämmöinen ketju.

Mitäpä tässä muuta kuin että samaa mieltä olen kuin kaikki muutkin vastanneet.

Tarkemmin mainittuna uskon sekä Jumalan olevan kaikki että sisältyvän kaikkeen. Ts. pidän materiaa ikäänkuin "Jumalan unena", hieman epätodellisempana kuin henkeä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gaborone kirjoitti:

Olen kai jotenkin "pakanoitumassa" mutta... :D (ehkä se johtuu seurasta)

Yogi Bhajanin motto: "If you can't see God in all, you can't see God at all".. Ja eikö se ollutkin juuri näin? Aivan kaikki, hyvä että paha on Jumalaa, ollaksemme oikeassa? Eli, eikö tämä ole tavallaan panteismia, sillä koko maailmankaikkeus on Jumala.. Tai Jumala= kaikkeus, miten päin tahansa... :D

Pfif Pfaf Pfuf *pox*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu