Työelämä, Verotus
Palkansaajien veroaste laskee, he hyötyvät eniten
Ensi vuonna kevennys kohdistuu selvimmin 20 000–55 000 euroa tienaaviin
| Julkaistu 8.5.2026
18:11
| Päivitetty 9.5.2026
8:22
Palkkatulon veroaste laskee kaikilla tulotasoilla tämän hallituskauden aikana, valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) huomauttaa viestipalvelu X:ssä.
Laskelmissa on huomioitu palkansaajamaksujen muutokset.
– Ensi vuodelle veroaste laskee edelleen ja noin 20 000–55 000 euroa tienaaville selvästi eniten, Purra jatkaa.
Hänen mukaansa sekin tekee ostovoimalle ja kulutuksen kasvulle hyvää.
Petteri Orpon (kok.) hallitus on tehnyt lukuisia kevennyksiä työn ja yrittämisen verotukseen tällä vaalikaudella. Muutosten tarkoituksena on ollut tehdä työnteosta kannustavampaa. Samalla sosiaaliturvaa on muutettu niin, että työn vastaanottaminen on aiempaa kannattavampaa.
Oppositio on kuitenkin arvostellut hallitusta siitä, että veroratkaisut hyödyttävät suhteellisesti eniten suurituloisia samaan aikaan, kun sosiaaliturvaa on leikattu. Purran esiin nostama esimerkki kuitenkin osoittaa, että tosiasiassa veronkevennykset hyödyttävät eniten pieni- ja keskituloisia palkansaajia.
Kireä verotus kurittaa eniten pienituloisia
Suomessa on kansainvälisesti vertailtuna erittäin kireä ansiotulojen verotus. Kireä tuloverotus kurittaa eniten pienituloisia palkansaajia. Palkasta voi mennä veroihin niin suuri osa, että osalla on vaikeuksia selvitä jokapäiväisistä menoistaan.
Lisäksi Suomessa on käytössä Euroopan tiukin progressiivinen tuloverotus. Se tarkoittaa sitä, että mitä suuremmat tulot ihmisellä on, sitä kireämpi on hänen veroprosenttinsa. Näin ollen suurituloisemmat eivät maksa pelkästään euromääräisesti enemmän veroja, vaan verojen osuus on heidän palkastaan on prosentuaalisestikin suurempi. Tilastojen mukaan hyvätuloiset (yli 50000) maksavatkin ylivoimaisesti suurimman osan kerätyistä tuloveroista.
Kireä ansioverotus nousee keskustelunaiheeksi säännöllisesti. Liian kireän verotuksen on arvioitu olevan jopa yksi syy Suomen talouskasvun ja tuottavuuden heikolle kasvulle.
Verotus kevenee 2026-2027
Anonyymi-ap
1
59
Vastaukset 1
- Anonyymi00001
Orpu ja Riikka pois pois pois
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411927Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101322- 1021086
- 102918
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88914- 66771
- 33662
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13538Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.71537- 78511