Toissapäivänä Opetushallitus jää kiinni laittomista Islamin oppimateriaaleista ja nyt!!!!
Mitä minun silmäni näkevätkään? Mihin maamme rahat laitetaankaan? En voi hyväksyä tällaista! Opetushallituksen ja Ulkoministeriön on keskeytettävä tällainen suomalsiten veroeuroilla tehtävä toiminta. NYT on KESKITYTTÄVÄ oman maamme SUomen lasten ja nuorten oppimiseen!
Opetushallituksen yhteydessä toimiva FinCeed etsiin erityisasiantuntijaa Ramallahiin Palestiinan opetus- ja korkeakouluministeriöön määräaikaiseen tehtävään.
Tehtävän tavoitteena on arvioida Palestiinassa pilotoitua avoimiin oppimateriaaleihin (OER) perustuvaa opetuskokeilua, jota on toteutettu yli 60 koulussa Länsirannalla. Asiantuntija analysoi opetussuunnitelmia, oppimateriaaleja ja arviointimenetelmiä sekä laatii suosituksia mallin kehittämisestä ja laajentamisesta.
Lisäksi asiantuntija osallistuu opettajien täydennyskoulutuksen kehittämiseen. Koulutuksen painopisteinä ovat oppijalähtöinen, vuorovaikutteinen ja projektilähtöinen pedagogiikka sekä STEAM-opetus. Työ tehdään tiiviissä yhteistyössä Palestiinan opetusministeriön eri yksiköiden kanssa.
Opetushallitus
5
87
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Ovet kiinni.
- Anonyymi00002UUSI
Islamin toivoisi enemmän vielä enemmän kantaväestön keskuudessa, tuota kautta saisimme kitkettyä suomalaisia vaivaavaa rasismia ja ennakkoluuloja potenttiaalisesti pois. Ihan fiksu olis vaikka hanke, jossa valtion puolesta tuettaisiin jotain islaminuskon toimijoita kantasuomalaisten käännyttämisessä, tuo olisi hyvää vastapainoa. Kantaväestön ongelma on että uskonnollisesti se on hyvin homogeeninen lähinnä kristinuskoon ja sen johdannaisiin painottunutta, islam on lähinnä maahanmuttajataustaisten uskonto, mikä on ikävä epäsuhta, kantaväestön kääntymys suuremmissa määrin siihen toisi rikkautta.
- Anonyymi00003UUSI
Kantaväestön suurempi prosentti islaminuskoisten keskuudessa voisi ehdottomasti tuoda apua suomea riivaavaan koko yhteiskunnan läpitunkevaan rasisminongelmiin. Tällä en viittaa persuihin pelkästään, ihan vasemmisto, vihreät yms. On täynnä rasisteja, rasisti on koko Suomen yhteiskunnan valtava ongelma.
- Anonyymi00004UUSI
Islamin opetus ei kuulu Suomen kouluihin. Valinnaisena se ei myöskään kuulu opetettavien aineiden listalle, sillä se on naisten tasa-arvoa loukkaava ja opettaa eriarvoisuutta muita uskontoja ja vapaata tahtoa kohtaan. Samoin se sotii Suomen lakia vastaan.
Islam EI kuulu Suomeen.
Jos sitä halutaan opettaa omille lapsilleen, niin opettavatkoon kotonaan, mutta Suomen lakeja noudattaen. Tiesitkö, että monikaan Sharia lain kohta, ei ole laissa sallittua Suomessa.
Suomi on uskonnollisesti ja lakiensa puolesta Kristillinen valtio, samoin kuin kaikki muutkin Länsimaiset maat ja niiden yhteiskunnat. Lait sekä oikeudellisuuden käsitys noudattavat monissakin kohtaa kristillisiä 10 käskyä Länsimaissa, ei Sharia lakia.
Suomessa peruspilareita on raamatusta, kultainen käsky-Kohtele toista kuin tahtoisit itseäsi kohdeltavan. Meillä on vahva etiikka ja moraali, oikea ja väärä, älä tuomitse muita, lähimmäisen rakkaus, suvaitsevuus, hyväksytyt homoavioliitot, vapaa seksuaalisuus, ymmärrys, vapaa tahto, toisen kunnioitus ja miehen/naisen tasa-arvo ja moni muu perusarvo.
Hyvä paha on luokiteltu hyvinkin selvästi ja niihin perustuu Suomalainen arvomaailma. ♥️🙏🏻 koti, uskonto, isänmaa (vaikket uskovainen olisikaan)
Älkööt kajotko yhteiskunnan täysin toimivaan rakenteeseen. Islam ei kuulu Suomeen se ei koskaan tule kulkemaan käsikädessä kristinuskon saati ateisimin kanssa. Islam on 100% oma kulttinsa mikä ei mukaudu tai taivu muiden kuvioihin. Piste.
Minä en sanomaani muuta vaikka kuinka haukuttaisiin. Suomessa on vapaasana ja vapaa mielipiteen ilmaus, sitä kutsutaan sananvapaudeksi. Muslimimaissa sitäkään ei ole.
Suomi on HYVÄ maa pidetään se sellaisena. - Anonyymi00005UUSI
Hah huvittavaa että otetaan homoseksuaalisuuden hyväksyttävyys ja raamattu esille samassa virkkeessä. Luehan sitä raamattua, siellä myös homostelu on Haram. Siksi ymmärrettävistä syistäkin kristityt ovat hyvin vihamielisiä homoseksuaalisuutta kohtaan, siis ne jotka ovat lukeneetkin raamattua. (Lisähuomiona en ole itse uskovainen, enkä myöskään homovastainen, mutta jos olisin kristinuskovainen olisin toki homovastainen, koska se on osa raamatun oppia)
Islamin ja kristinuskojen pyhien kirjojen sisältö nyt ei oleellisesti erilainen ole, höpöpuheita tuollaiset. Itsellä islamin kunnioitus on lisääntynyt, kun olen tutustunut historiaan. Mahtava osa historiaa tuo Islamin leviäminen, pienestä ”paimentolaisten” keskuudessa levinneestä uskonnosta hetkessä kasvoi valtava sotilaallinen voima. Kalifaatti syntyi tyhjästä ja tuhosi kirjaimellisesti parissa vuosikymmenessä sen ajan Kaksi suurvaltaa sotilaallisesti, tuollaista suoritusta ei olla maailmanhistoriassa sitä ennen eikä senjälkeen nähty. Kalifaatti taisteli yhtäaikaa kahta suurvaltaa vastaan Persiaa ja Roomaa ja tuhosi koko Persian valtion historian roskakoriin. Roomasta se valloitti noin 2/3…
Tuo miten kalifaatti tuhosi vastustajat nerokkaasti taisteluissa toisensa perään oli kyllä mahtavaa luettavaa. Teki mieli välittömästi kääntyä islamiin, valitettavasti ateismi vaikeuttaa uskonnon omaksumista vakavalla tasolla ja islaminuskoisen larppaaminen olis vähän tekopyhää.
Ehdottomasti islamia pitäisi levittää tasapuolisuuden ja monipuolisuuden nimissä Suomessa nimenomaan kantaväestön keskuudessa. Hieno vahva uskonto hienolla historialla. Huvittavia nuo paskamyytit mitä jotkut rasistiset persut yms. Kertovat tuosta hienoasta uskonnosta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2762530Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772433SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis201639- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis531518Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1341376
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821059Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli741049