Oletko sinä Tippi-Tero?

Maksatko reilusti ylimääräistä kun tarjoilija tuo eteesi maksupäätteen, jossa on valmiina eri hintaisia tippejä? Nykyisissä ravintolahinnoissa on jo muutenkin melko paljon ylimääräistä.
Mitä sitten on normaalista poikkeava "hyvä palvelu"? Tilaat ruuan, tarjoilija tuo sen eteesi, vie astiat pois, toinen rahastaa. Lienee tarjoilijan perusduunia, josta hänelle maksetaan.
27235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

En ole aivan vakuuttunut käyvätkö palstan kirjoittelijat ravintolassa syömässä. mutta itse pidän tuota maksupäätteen tippityrkytystä säälittävänä.
Tippiin oikeuttavana pitäisin sitä, jos kaadan housuilleni juomaa tai ruokaa ja tarjoilija ottaa housuni, käy pesaisemassa ne ja tuo takaisin. Silloin pari kymppiä olisi ok.
Pelkästä normiduunista en tippaa.

1Äänestä
  • Sinä onneton dykkaat 😅🤣

    Äänestä

Voi tätä leipäjonossa elävien nillitystä

Äänestä
  • Heittäkää lapaset tuttipullonne nurkkaan ja menkää heti takuueläkepäivänä käymään ravintolassa. Saatatte yllättyä kuinka nopeasti se koko eläkkeenne on mennyt!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Heittäkää lapaset tuttipullonne nurkkaan ja menkää heti takuueläkepäivänä käymään ravintolassa. Saatatte yllättyä kuinka nopeasti se koko eläkkeenne on mennyt!

    Oohh tuttritari taas radalla

    Äänestä

  • siinä joka ketjun varsinainen nillittäjä

    Äänestä

Muistakaa ennen raflaan menoa hakea kirppikseltä edes siedettävät kuteet.

Äänestä

Itse käyn säännöllisesti Ala Carte-lounaalla. Ei pyöri rahvas ja muut persaukiset jaloissa..

Äänestä
  • Hehehee saathan tuota uneksia kun jyrsit kuivaa näkkäriä et osaa edes kirjoittaa sanaa al'a carte 😅🤣

    Äänestä

  • Ensi vuonna taas käyn apsilla syömässä Ala Carte- lounaan. Edellisen söin 2019.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ensi vuonna taas käyn apsilla syömässä Ala Carte- lounaan. Edellisen söin 2019.

    Ketä kiinnostaa

    Äänestä

Jätätkö ABC - huoltoasemalla itsellesi tippiä kun noudat sapuskasi noutopisteestä ja roudaat astiasi keräyspisteeseen?

2Äänestä

Minä jätän Huili- asemalla aina vitosen tippiä itselleni, kun olen vienyt kahvikuppini ja pullalautaseni keräilyhäkkiin. Sen jälkeen kiitän itseäni sydämellisesti ja poistun ulko-ovesta.

Äänestä
  • Seuraavalla kerralla voisit maksaa sen pullasikin! Terv. Henkilökunta

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Seuraavalla kerralla voisit maksaa sen pullasikin! Terv. Henkilökunta

    Menkääs nyt pilipali pojat muualle satuilemaan

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Menkääs nyt pilipali pojat muualle satuilemaan

    Ole kirjoittamatta, jos et muuhun pysty.

    Äänestä

Vai niin sinä teet. Pyydätkö tuttipulloosi lämmintä maitoa ensin?

Äänestä

En usko tippiin. En jätä tippiä

Äänestä

Jätän tippurin ennemmin

Äänestä
  • Eihän sinun ulkonäölläsi kannata edes yrittää ravintolaan sisälle. Soittavat heti roska-auton.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Eihän sinun ulkonäölläsi kannata edes yrittää ravintolaan sisälle. Soittavat heti roska-auton.

    Oohh jännää ihanko totta

    Äänestä

Suomi ei ole tippi maa 🤯

Äänestä
  • Eikä myöskään yhdyssanoja osaavien maa!

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Eikä myöskään yhdyssanoja osaavien maa!

    Osui ja upposi pilkun viilaajan hermoon kjäh kjäh

    Äänestä

Näpyttelen tippikohtaan aina -5 .

Äänestä

Kyllä niitä ravintolassa ärsyttää kun asiakas maksaa seteleillä. Sitten ne yrittävä pilkkoa vaihtorahat niin pieniin, jottei asiakas ei viitsisi niitä kerätä itselleen.

3Äänestä

Jos juo R-kioskilla pullakahvit, niin paljonko on sopiva tippi?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maksatko reilusti ylimääräistä kun tarjoilija tuo eteesi maksupäätteen, jossa on valmiina eri hintaisia tippejä? Nykyisissä ravintolahinnoissa on jo muutenkin melko paljon ylimääräistä.
Mitä sitten on normaalista poikkeava "hyvä palvelu"? Tilaat ruuan, tarjoilija tuo sen eteesi, vie astiat pois, toinen rahastaa. Lienee tarjoilijan perusduunia, josta hänelle maksetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu