Miksi autossani VM.1992 toinen ajovalo palaa kellertävänä. Olen vaihtanut liittimen umpion taakse ja tienannut sen vanhoihin johtoihin. Ei auttanut. Sit otin tilaukset auki ja vaihdoin ne puristus liittimiin, ei auttanut. Onko jollain ollut sama ongelma?
Ajovalojen
1
184
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tässä todennäköisimmät syyt:
Heikko maadoitus (yleisin syy): Ajovalon polttimolle menevä maadoitusjohto on hapettunut tai liitos on löysällä. Tämä aiheuttaa jännitehäviötä, jolloin polttimo ei saa täyttä \(12\text{V}-14\text{V}\) jännitettä, ja hehkulanka palaa alemmalla lämpötilalla, mikä näkyy keltaisena valona.
Vanhentunut polttimo: Halogeenipolttimon sisälle kertyy käytön myötä mustaa ainetta, joka heikentää valotehoa ja muuttaa valon väriä kellertäväksi.
Hapettuneet liittimet: Polttimon kantaan tulevat liittimet ovat ruostuneet tai hapettuneet, mikä heikentää virransyöttöä.
Umpion heijastinpinnan haalistuminen: Umpion sisällä oleva heijastin on voinut menettää kiiltonsa, mikä muuttaa valon värisävyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201185
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874- 83727
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 89673
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276665- 107604
- 28540
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet110497