Bebek jatkoi loppuunasti asiakkaita tylyttävää ja harhaanjohtavaa tiedottamislinjaansa - mutta siitähän asiakkaat saivat ensimakua jo muutama vuosi aiemmin, kun Bebek lopetti Helsingin myymälänsä - ensin Helsingin myymälä oli hetken "tilapäisesti suljettu" - sitten tapahtui kummia:
Itse Helsingin myymälässä alkoi loppuunmyynti - mutta virallisilla nettisivuillaan:
https://www.bebek.fi/
yritys ei välittänyt kertoa asiakkaailleen MITÄÄN Helsingin myymälässä alkavasta loppuunmyynnistään!
Tuo tieto kerrottiin VAIN Bebekin Facebook -sivustolla - jonllaisten olemassaolosta en tiennyt mitään, ennenkuin Helsingin myymälän ovi oli (loppuunmyynnin jo päätyttyä) suljettu viimeistä kertaa!
Näin suurelta osalta pääkaupunkiseudulla asuvista asiakkaista estettiin Helsingin myymälän loppuunmyyntiin osallistuminen.
Ja nyt, kun Bebek lopetti Suomessa kokonaan - vanha tuttu kaava toistui:
Ensin nettisivu sulkeutuu KOKONAAN - paitsi, ettei voi tehdä tilauksia, myöskään tuotevalikoimaa, teknisiä tietoja tai hintoja - ei pääse selailemaan.
Sitten nettisivu avattiin uudelleen lyhyeksi hetkeksi - ja asiakkaille valehdeltiin päin naamaa: Loppuunmyynti kestää kesän 2026 loppuun - jollei myytävä tavara lopu ennen sitä.
Sitten yht'äkkiä sekä nettisivu että myös ainoa jäljellä oleva myymälä Lahden teollisuusalueella - molemmat suljettiin kokonaan - ja tarjo taan syyksi vuokrasopimuksen päättymistä.
JOS tieto vuokrasopimuksen päättymisestä pitää paikkansa, se oli taatusti tiedossa jo ennen nettisivujen väliaikaista 1. sulkemista.
Mutta tästä ei siis asiakkaille kerrottu, vaan tarjotaan tekaistua tarinaa siitä, että loppuunmyynti jatkuisi koko kesän.
Ja JOS kaikki tavara on jo myyty - se ei ole mahdollista kuluttajien toimesta - vaan ilmeisesti jokin yritys on ostanut koko jäljelläolevan varaston.
Paitsi, jos jotkut ovat ostaneet tavaraa jälleenmyyntitarkoituksessa ja aikovat myydä tavaraa moninkertaiseen hintaan.
Peruskomponenttien osalta tuo ei onneksi ole mahdollista, siitä pitänevät huolta ulkomaiset kilpailijat:
https://www.tme.eu/
https://www.mouser.com/
https://www.digikey.com/
https://www.futurlec.com/
sekä nämä kotimaiset:
Partco (Vantaa)
Radioduo (Helsingin Herttoniemi)
Triopak (Turku)
Elektrolinna (Hämeenlinna)
Jotain on tarjolla myös: Vaasa, Oulu.
Olemassa toki on myös:
Yleiselektroniikka - mutta vaikka eivät suoraan kieltäydy myymästä yksityishenkilöillekään - niin hankalaksi asian tekee sekä se, että monella tuotteella minimiostos on 200 kpl tai enemmän - ja lisäksi myymälää ei ole, vain mahdollisuus tilata netistä ja maksaa etukäteen - joko kotiintoimitettuna tai noutoautomaatista noudettavaksi.
Toki Partcollakin on noutoautomaatti, mutta Partcolla noutoautomaatti on lisämahdollisuus, ei ainoa tapa!
Onko joku seurannut - onko Bebekistä jälleenmyyntitarkoituksessa ostettua tavaraa ilmaantunut myyntiin esim. tori.fi tai huutokaupat.com tms ?
Ja miten törkeän kalliiseen hintatasoon - jos on?
Itse ainakin tilaan mieluummin esim. tme.eu enkä maksa ylihintoja suomalaisille trokareille.
Mutta epäilen, että jokin taho on ostanut tavaraa Bebekin loppuunmyynnistä jälleenmyyntitarkoituksessa - muuten tuo äkillinen toiseen kertaan ja lopullinen sulkeminen ei ole selitettävissä!
Kuka vuotaisi tännekin asiaan liittyvän salailun todellisen laidan ?
Bebek - harvinaisen surkeaa asiakaspalvelua.
No, nythän tämän kertomisella ei Bebekille itselleen ole enää merkitystä, kun firman liiketoiminta Suomessa on päättynyt.
Kauankohan kestää, että firma katoaa myös YTJ yritystietojärjestelmän "aktiivisesti toimivat yritykset" -osiosta ja siirtyy vain historialliseen "lopettaneet yritykset" -osioon?
Ovat siis luvanneet toimittaa jo tilatut tuotteet, mutta eivät enää hyväksy uusia asiakkaita.
Bebek - mikä taho osti koko jäljelläolevan varaston?
Anonyymi-ap
3
218
Vastaukset
- Anonyymi00001
Bebek taisi olla ainoa verkkokauppa, jossa hinta-laatu oli kohdallaan ja sai vähän erikoisempaakin kamaa, kuten saloran ylijäämä kuvaputkia. Toisaalta: Nyt saa meren takaa komponentteja vieläkin halvemmalla.
- Anonyymi00002
Bebek möi paljon teollisuuden ylijäämää, hyvin vanhaakin sellaista. Toinen ylijäämää myyvä firma on oululainen SP-Elektroniikka.
- Anonyymi00003
Bebekin sivut löytyy tuolta:
https://web.archive.org/web/20260426175609/https://bebek.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2392729- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63851
- 41837
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238825- 129814