Millä te pesette ikkunat?

Millä te pesette teidän ikkunat?? Voiko pestä ihan tiskiaineella?

En viittis pilata noita ikkunoita mut pitäs saada puhdasta jälkeä!
18287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat
  • Ammattilaiset(kin) käyttävät Fairya. Tosin tuo linkissä mainittu "pisara tai kaksi pesuvadilliseen" ei todellakaan ole riittävä määrä.

    Äänestä

  • Anonyymi00001 kirjoitti:

    Ammattilaiset(kin) käyttävät Fairya. Tosin tuo linkissä mainittu "pisara tai kaksi pesuvadilliseen" ei todellakaan ole riittävä määrä.

    Fairysta jää samea pinta ikkunaan. Itse käytän etikkaa ja yleispesu ainetta. Kyllä on puhtaampaa. Kukaan oikea ammattilainen ei suosittele fairya.

    Äänestä

Kumma kun aloittaja ei osaa katsoo netistä mutta osaa tänne kirjoittaa
Taitaa myydä ikkunapesu palveluita

Yrittäjällä on rankkaa

Äänestä

Mulla käy ikkunan pesijä

Kilpailutan monta pesijää

Ja vaihdan aina pesimään

Äänestä

Mies. Pesee , tai muuten ei saa piirakkaa

Äänestä
  • Vaihatko renkaita autoihin, tai hoidatko autot huoltoon, tai kaadatko puita, tai teetkö halkoja? Kotityönjako pitää olla tasapuolista.

    Äänestä

Fairy, tai ammattikäyttöön tarkoitettu neutraali ns käsitiskiaine. Muista että oikein likaiset ikkunat kannattaa pestä niin, että aluksi putsaa hyvin puitteet, ja mahdolliset sälekaihtimet. Imuriin on harjasuuttimen kanssa tarpeen, jos roskaa, hämähäkinseittwjä ja ötököitä väleissä. Sitten pyyhit puitteet kostealla, et märällä.
Jos kaihtimet, laita ne linttaan ensin kupera puoli liuskoista päällepäin. Pyyhi ensin pahin, sitten uudestaan puhtaalla kosteahkolla. Kuivaa. Käännä kuperat puolet linttaan, ja pyyhi nekin. Nosta kaihdin ihan ylös ja lukitse. Avaa myös uloin ikkuna. Rapsi roska ym tai imuroi senkin puitteista hyvin. Pese lasit, siinä järjestyksessä että ensin muut lasit, ja sitten vasta uloimmaisen ulkopuoli. Viimeksi uloimmaiswn sisäpuoli, jonka joutuu kahdesti ottamaan. Se näet kerää eniten likaa. Joskus sisimmäisen lasin sisäpuolikin on todella likainen, ja kahdesti otettava.
Pesuveteen vain muutama tippa fairya, tai ammattilaistiskiainetta. Ei niin että vaahtoaa lasilla järkyttävästi. Vaihdat liinat ja pesuveden usein, ja peset ikkunanpesupyykin sitten koneessa väh 60 c.
Käytä varsia, älä kiipeä.

Äänestä
  • Jos on säleverhot ja viitsii pestä ikkunat kerran vuodessa, niin säleverhoihin tarvitaan vain pölyhuiska tai imuri. Säleiden pyyhkiminen on todella aikaa vievää hommaa ja jos ovat pinttyneet, niin lähes toivotonta.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Jos on säleverhot ja viitsii pestä ikkunat kerran vuodessa, niin säleverhoihin tarvitaan vain pölyhuiska tai imuri. Säleiden pyyhkiminen on todella aikaa vievää hommaa ja jos ovat pinttyneet, niin lähes toivotonta.

    Ei ole aikaa vievää. Pyyhkii säleet listassa, kaikki. Ensin kuivalla= irtopöly. Sitten kostea, ei märkä.
    Siivoojan työssä toimin näin.

    Äänestä

Auton tuulilasinpesuneste veteen laitettuna on kaikista parhain.


Aikoinaan hämmästelin, kun tuttu näin pesi, mutta kokeillessani en ole enää muuta käyttänyt.

Äänestä

Ammattilaiset käyttävät tavallista astianpesuainetta - toisin sanoen Fairyä. Se on yksiselitteisesti paras ikkunanpesuaine. Muutama tippa tarkoittaa muutamaa tippaa / litra = pieni loraus ämpärilliseen vettä. Sen verran, ettei pisaroidu lasilla.
T: Tuhansia ikkunoita pessyt

Äänestä
  • Veden pintajännityksen poistavaa neutraalia puhdistusainetta, laitetaan sen mukaan kuinka likainen lasipinta on. Jos on hyvin likainen, niin silloin joudut huuhtomaan pinnan jotta kaikki epäpuhtaudet poistuvat.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Veden pintajännityksen poistavaa neutraalia puhdistusainetta, laitetaan sen mukaan kuinka likainen lasipinta on. Jos on hyvin likainen, niin silloin joudut huuhtomaan pinnan jotta kaikki epäpuhtaudet poistuvat.

    Kuituliinoilla ,olen näin ikääntyneenä pessyt ikkunat ja muutoinkin siistinyt kodin kaikki pinnat. ikkunan puhdistuksessa en tarvi lastaa enkä jatkovarsia, kun olen hankkinut turvalliset j tikkaat joiita tarvitsen esim. seinäpintojen yläosien puhdistuksessa.

    Äänestä

No pesen ne ikkunanpesurobotilla.

Äänestä

Fairy toimii, mutta vain jos annostus todella on se pari tippaa. Ylimäärä ei huuhtoudu pois vaan jää lasiin kalvoksi, joka näkyy vastavalossa juuri niinä raitoina joita yritetään pestä pois.

Raidattomuus ratkeaa muutenkin enemmän tekniikalla kuin aineella: pese varjon puolelta, koska auringossa vesi kuivuu lasiin ennen kuin ehdit kuivata sen. Karmit ennen lasia — karmeista valuva lika on yleisin syy siihen että "pesin äsken mutta näyttää likaiselta". Ja kuivaa lastalla yhtenä vetona pyyhkien kumilista joka vedon jälkeen. Vaihda vesi kun se sameutuu.

Pidempi ohje täällä, oma työmaa eli suodata sen läpi: https://www.gogonano.com/ikkunanpesu-kevaalla-ilman-raitoja/?lang=fi

Äänestä

Itse käyttänyt vuosi kw glass-pesuainetta 20ml pumpulla. yksi painallus per litra vettä. Upea lopputulos. Fairy on vähän niin ja näin

Äänestä

Pidin akkukäyttöistä kuivainta leluna, mutta pitihän se sitten kuitenkin kokeilla. Siis ihan ylihyvä kotikäytössä perinteisiin menetelmiin verrattuna. Myös pesin suihkupulloineen on hyvä, parilla dl pesee monta ikkunaa. Nopea, pesuvesi ei valu, eikä sotke paikkoja, akkukin kestää yllättävän pitkään.
Olen aina pessyt ikkunat Fairyllä ja tiedän sen olevan myös ammattilaisten suosikki.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Millä te pesette teidän ikkunat?? Voiko pestä ihan tiskiaineella?

En viittis pilata noita ikkunoita mut pitäs saada puhdasta jälkeä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu