Mitataanko muilta kuumetta pyllystä?

Anonyymi-ap

Oon 15v tyttö. Jos sanon äidille että oon kipee enkä voi mennä kouluun niin äiti koittaa ensin otsasta että onko kuumetta. Jos otsa ei tunnu selkeäsi kuumalta niin pitää käydä hakemassa kuumemittari. Mittausta varten pitää laskea housusut pois ja asettua äidin polvelle. Tässä iässä se tuntuu jotenkin oudolle kun pitää levittää pakaroita ja äiti työntää mittarin pyllyyn. Ja sitten piti odottaa ikuisuudelta tuntuva hetki. Jos kuumetta oli niin äiti kävi hakemassa lääkekaapista supon. Eli taas äidin polvelle ja piti levittää pakaroita ja äiti työnsi supon pyllyyn. Sekin tuntuu nykyään tosi oudolta vaikka nuorempana oli ihan ok. Niin ja jos kuumetta ei ollut niin sitten piti hakea vitsa takapihalta ja taas äidin polvelle peppu paljaana ottamaan kunnon selkäsauna.

3

333

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Trollipuistohan tämä on joten jos joku leikkii näin vakavilla asioilla, karma tulee vastaan kyllä lyhentämättömänä. Mutta pitää ottaa kuitenkin mahdollisuus huomioon että joku on tosissaan. Jos tuo on oikeasti tilanne, niin lastensuojeluilmoitus.

      Sossutädit kyllä arvioi onko liikuttu ihan asiallisella maaperällä. Tämän tekstin spekseillä, en usko.

      • Anonyymi00002

        Kuumeen voi mitata myös perseestä pälli


    • Anonyymi00003

      Mitattiin joskus 3-5-vuotiaana.
      Kerran koulun terkkarilla n. 11-12-vuotiaana.
      Ei sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      153
      1188
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      112
      1009
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      53
      716
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      34
      709
    5. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      7
      664
    6. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      70
      648
    7. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      65
      611
    8. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      49
      607
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      23
      571
    10. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      63
      540
    Aihe