Kommentti... Nyt riitti Windowsin tötöily..

Anonyymi-ap

Kommentti: Nyt riitti Windowsin tötöily – vaihdoin Linuxiin, ja tämä oli tulos
Microsoft haluaa, että käytät sen Copilot-tekoälyä – halusitpa tai et. Turhauduin ja päätin kokeilla elämää ilman Windowsia, kirjoittaa Taloussanomien esihenkilö Matti Järvi.

Lokakuussa 2025 Microsoft julisti, että jokaisesta Windows 11 -tietokoneesta tulee ”AI-PC”- Yhtiön oma Copilot -tekoäly tulee olemaan ”kaiken tekemisen keskiössä”. Julistuksessa mainittiin, että kaikki tapahtuu ”sinun luvallasi”.

Viimeinen virke on sanahelinää. Microsoftin pitkäaikainen toimintatapa on ajaa käyttäjälle väen vängällä yhtiön omaa ohjelmistoa ja kahmaista yhä isompi osa käyttäjän datasta itselleen.

Windowsiaan virittäneille on tuttua, että Microsoft on vuosien ajan tuonut Edge-selaintaan yhä uudestaan näkyville ja ohjannut käyttäjiä sen pariin, vaikka oletusselaimeksi olisi valittu jokin muu.

Nyttemmin Copilot-upotus on tullut näkyväksi osaksi useimpia Microsoftin päivittäisiä hyötyohjelmia. Esimerkiksi Outlookissa ja Excelissä on Copilot-painikkeensa, joiden avulla käsiteltävästä dokumentista voi pyytää analyysia – teoriassa, koska ainakin omalla kokemuksellani integraatiot ovat heikkolaatuisia, eivätkä usein esimerkiksi ymmärrä että tietoja halutaan juuri ruudulla näkyvästä asiakirjasta.

Tekoälyn lisäksi Microsoft puskee aggressiivisesti OneDrive-pilvitallennustaan. Käyttäjää ohjataan varmuuskopioimaan esimerkiksi omaa työpöytää tai kuvakansioita pilveen, jolloin henkilökohtaisesta informaatiosta tulee yhä tiukemmin Microsoft-tiliin ja yhtiön palveluihin sidottua. Käyttäjä muuttuu yhtiöstä riippuvaiseksi.

Vuonna 2024 Microsoft esitteli Recall-toiminnon, joka tallentaa säännöllisesti käyttäjän toiminnasta näyttökuvia. Microsoftin mukaan kuvat tallennetaan ja analysoidaan paikallisesti, eikä niitä lähetetä Microsoftille. Yksityisyysasiantuntijat kritisoivat toimintoa heti “kultakaivoksena” mahdollisille hyökkääjille: pelkojen mukaan käyttäjän Windows-tiliin tunkeutuva voisi nähdä kaiken, mitä tietokoneella on viime aikoina tehty.

10

288

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Aika luopua Windowsista! Se tuntuu muutenkin Androidiin ja iOS verrattuna ihan kamlalata!

    • Anonyymi00002

      16 Gt? Se on niin 2018 – nyt Microsoft suosittaa jo 32 gigaa.

      uositus perustuu kasvaviin suorituskykyvaatimuksiin, sillä modernit pelit, selaimet, Discord ja suoratoistosovellukset kuluttavat samanaikaisesti merkittävästi muistia. Lisäkapasiteetti parantaa järjestelmän vakautta ja antaa peleille enemmän liikkumavaraa.

      Microsoft on luvannut Windows 11:een keskusmuistin käyttöä parantavia optimointeja, mutta niitä ei ole vielä nähty. Tämän vuoksi suurempi RAM-määrä toimii toistaiseksi parhaana käytännön ratkaisuna.

      • Anonyymi00005

        Huh.


    • Anonyymi00003

      Tulko siulta mitta täytteen!

    • Anonyymi00004

      Windows on saatnan ohjelma!

    • Anonyymi00006

      Mies on tehnyt viisaan päätöksen jonka minä tein jo yli 10 v. sitten. Eli heitin Windowsin jorpakkoon enkä ole sekuntiakaan tätä katunut.

    • Anonyymi00007

      Olen samaa mieltä!

    • Anonyymi00009

      Samat fiilikset!

    • Anonyymi00010

      Windows on pelkkää tuskaa!

    • Anonyymi00012

      Kamala windows

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1600
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      105
      807
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe