Sokerista oireita

Anonyymi-ap

Kukaan ikäluokasta havainnut heikkous- ja tasapaino-oireita
sokeripommin jälkeen?
Esim. tee hunajan kanssa.
Erittäin sokerinen kotiviini.
Tai muu sellainen sokerilataus?

Diabetesta ei ole, kunto muutenkin mukiinmenevä.
Vähän lihaskatoa, n. 1kg per vuosi viime aikoina.

Mutta kotiviinin ottaminen saattaa viedä naamalleen lattialle.
Ei se voi olla kovin alkoholipitoista, niin epäilen sokeria.

Ja hunajateen nauttiminen tuntuu aiheuttavan huimausta.

16

200

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Saan iho-oireita liiasta sokerista, siis valkoisesta, vähensin radikaalisti sen käyttöä ja oireet katosivat, sokeriset pullat, suklaa jne. jätin melkein kokonaan. Voi olla et siitä saa myös sekavaa oloa, on se aika myrkkyä.

    • Anonyymi00002

      Tekoäly vastaa näin:

      Sokeri aiheuttaa huimausta yleisimmin siksi, että nopea sokeripiikki saa elimistön erottamaan liikaa insuliinia, mikä johtaa äkilliseen verensokerin laskuun eli reaktiiviseen hypoglykemiaan.

      Aivot reagoivat polttoaineen puutteeseen herkästi, mikä aiheuttaa heikotusta ja huimausta.

      Huimaus liittyy tyypillisesti seuraaviin mekanismeihin
      Äkillinen verensokerin lasku: Runsassokerisen herkun syömisen jälkeen verensokeri ampaisee ylös, mutta myös putoaa nopeasti. Aivot tarvitsevat jatkuvasti glukoosia toimiakseen, ja nopea notkahdus aiheuttaa huteraa oloa.

      Aterianjälkeinen verenpaineen lasku (postprandiaalinen hypotensio): Raskaat, sokeripitoiset ateriat saattavat ohjata verta ja nestettä ruoansulatukseen, mikä voi laskea verenpainetta ja aiheuttaa huimausta.

      Insuliiniresistenssi ja diabetes: Jos verensokerin säätely on heikentynyt, elimistö saattaa reagoida sokeriin ylisuurella insuliinivasteella. Tämä syventää verensokerikuoppaa entisestään.

      Jos huimausta esiintyy usein sokerin syömisen jälkeen, verensokerin tasaisena pitäminen on ensiarvoisen tärkeää. Suosi säännöllistä ateriarytmiä, yhdistä sokeri aina proteiiniin ja hyviin rasvoihin hidastaaksesi imeytymistä, ja tarkista tarvittaessa verensokeriarvosi.

      • Anonyymi00003

        Eivilttu mitä tekoälypskaa röyhkeästi lavaan


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Eivilttu mitä tekoälypskaa röyhkeästi lavaan

        Tuo on kyllä totta ei keksittyä.
        Minulla on väsymystä syönnin jälkeen. Hiilihydraatit kuten leipä ,pulla ovat kuin sokeria.
        Kun syö liikaa tulee huono olo.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Tuo on kyllä totta ei keksittyä.
        Minulla on väsymystä syönnin jälkeen. Hiilihydraatit kuten leipä ,pulla ovat kuin sokeria.
        Kun syö liikaa tulee huono olo.

        "Minulla on väsymystä syönnin jälkeen.........."

        Kyllä sulla on muutakin , kuin se syömine ja sokeri.
        Sulla voi olla ollut edellisestä ateriasta liian pitkä aika tai olet rasittanut itseäsi ja ollut liian suuri nälkä ja syönyt liikaa.


    • Anonyymi00004

      Huonot puolet (Miksi se voi tuntua paskalta):

      Hallusinointi: Tekoäly valehtelee tai keksii lähteitä ja faktoja täysin vakuuttavaan sävyyn. Siihen ei voi sokeasti luottaa.Sieluttomuus: Esimerkiksi luovilla aloilla (kuvitus, musiikki, markkinointi) tekoälyn tuotokset koetaan usein laiskoiksi, geneerisiksi ja persoonattomiksi.Vastuu: Vastuu tiedon oikeellisuudesta jää aina käyttäjälle

    • Anonyymi00005

      Huimaa ajoittain niin että pitää jostain kiinni ottaa. Olen pitänyt sitä alhaisen verenpaineen seurauksena. Nyt alan seurata onko kyse myös sokerista. Aina sitä oppii. Syön sokerista tuotetta vain satunnaisesti enemmän, esim. kun perheen käynnin jäljiltä on jäänyt jotain makeaa tähteeksi. Kylläpä kannatti tämäkin aloitus lukea.

    • Anonyymi00006

      Sulla selvästi sokerihumala. Kantsis ehkä käydä tarkistuttamassa ne sokeriarvot tms.

      • Anonyymi00012

        Tottahan minä nyt sokeriarvot tarkistan, ovat aina 5.2


    • Anonyymi00008

      JOTAIN paljon vakavampaa kuin sokeri.

      jos sinä aloittaja olet tosissasi, nii pian lääkäriin.

    • Anonyymi00010

      Joskus ollut pää pyörällä pöydästä noustua, kun juonut teetä iltapuhteella.
      Kerran pyöri koko huone silmissä, kun kamun kanssa parannettiin maailmaa ja kiskottiin useampi kupillinen teetä kitusiin.

      • Anonyymi00011

        Laita kossupullon korkki kiinni.


      • Anonyymi00015

        Teetä tässä juon nyt, keräsin lauantaina nuoria mustaherukanlehtiä, pesin ja kiehautin ne.
        Nyt siivilöin nesteen mukin , siivilässä oli timjamiä jota join jo aiemmin, kun on hyvää hengityksen ja liman poistoon, muki mikron ja hunajaa lisäksi tähän mustaherukanlehti+timjamini+hunja teehen.
        Voi pojat ja mummut ku oli hyvää, jopa mulle kahvin juojalle.

        Oon pian kuukauden päivät juonut tällaisia tee-sekoituksia ja muita kuumia juoma sekotuksia. Kahvia menee nykyään hyvin vähän. Ennen en pitänyt teestä, eli niistä joita kaupasta saa ostaa, tosin voihan siellä olla nykyään parempia kun 50 - 60-luvulla ?


    • Anonyymi00013

      Sokerihumalaa ei ole todettu olevan olemassa.

      • Anonyymi00016

        Olen todistanut aihetta aivan omin silmin. Jotta on sitä olemassa.


    • Anonyymi00014

      Pelottelen vähän teitä härskejä kopiopellejä

      100 vuotta sitten keksittiin että syöpä syö samaa ruokaa kuin ihminen

      erityisesti lisääntyy sokerista (nobel)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1588
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1299
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      503
      1211
    4. Mitä töitä kaivattusi on tehnyt?

      😅
      Ikävä
      63
      995
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      962
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      746
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      110
      733
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      722
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      657
    10. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      38
      638
    Aihe