Ei löytynyt maailmalta riittävän hyviä sukeltajia hoitamaan hommaa, joten suomalaiset eliittisukeltajat se tekivät. Suomi oli esillä myös Thaimaan luolapelastuksessa ja Norjan sukellusturmassa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1403f652-80c9-47cf-ab50-067d2a791a2a
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1403f652-80c9-47cf-ab50-067d2a791a2a
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aiheuttaa kysymyksiä, mitä on tapahtunut kun vaikutti kaikkiin sukeltajiin?
Miksi yksi pelastaja myös menehtyi?
Luin että löytyivät kolmannesta kammiosta, joka on luolaston viimeinen kammio. Pelastajat piti mahdollisena että olivat eksyneet. Usein noissa kuulema käy niin että paniikki iskee kun joku jää jumiin. Ei ollut pätevyyksiä näin vaativaan sukellukseen ilmeisesti kellään, vaan oli tavallinen sukelluksenopettaja oppaana. Toinen mahdollisuus kuulema on että käyttivät liian vahvoja kaasuseoksia.
Zyklon tainutti ensin ja sitten tappo.
Oli vastuuton retki joka tapauksessa ja surkea loppu.
Taidot ja luvat eivät olleet riittävät ja "ilmastonmuutoksen tutkija" roudasi tyttärensä mukaan ehdottomasti vaaralliselle retkelle ja tyttärellä ei ollut sukelluslupaa.
Mitä ilmeisimmin tämä meribiologi äiti järjesti koko poppoolle rahoituksen tähän retkeen yliopistolta ja laittoi retken tekosyyksi "ilmastonmuutoksen tutkimisen".
Todellisuudessa oli kyse harrastuksesta ja omien rajojen kokeilusta. Syvälle tarkoitetut seoskaasut ovat kuulema kuin huumetta ja niihin jää koukkuun.
Sukeltajien aistit ja tunteet ovat kertomansa mukaan kaasujen vuoksi kymmenkertaiset kuten myös paniikki, jos sellainen iskee jumiin jäätyä tai eksyksissä.
Hieno harrastus ja mahtava kokemus, mutta aivan tarpeeton riski varsinkin roudata keltanokkia mukaansa suoraan maailman vaarallisimpiin paikkoihin. Tarvittiin ruumiiden hakuun maailman parhaisiin kuuluva tiimi, joka kertoo luolaston vaativuudesta.
Tarina on opettavainen. Juuri samaisesta syystä en roudaa lapsiani syvälle viidakkoon telttailemaan sinne missä puhelimet eivät toimi tai apu ei pääse paikalle. Senssun idea on pystyynkuollut.
En menisi yksin enkä edes aikuisen kaverin kanssa sellaiseen paikkaan, sillä se olisi täysin tarpeeton riski ja epämukava retki.
Samaisesta syystä en ajele tieliikenteessä prätkällä polvi maassa tytär nahkapuvussa sidottuna taakse. Kelle edes tulee moinen mieleen?
Nuorena tuli joskus vahingossa ylitettyä omat kykynsä ja rajansa kokemattomuuttaan ja huolimattomuuttaan. Ikämiehenä ei ole enää varaa hölmöilyyn ja loukkaantumisiin minkään turhan takia.
Nyt on tärkeintä pysyä terveenä ja pitää lapsista huolta, koska siihen ei pysty jos ei ole siihen tarvittavassa kunnossa. Meilläpäin kun ei lapsia väheksytä vaan he ovat ihmisiä eikä pentuja, niin heidän kanssaan tehdään yhdessä kaikenlaista, eikä vaan possoilla.
2010