uutta seelannissa

jippiiii

nyt innostuin taas...
kun luin näitä juttuja tällä.kun työpaikka viedään jokatapauksessa kiinaan,niin ajattelin että miksen minäkin sitten ulkomaille.kiinaan en mene periaatteesta, mutta uusi seelanti vaikuttaisi mielenkiintoiselta.mitä kautta töitä voisi löytyä?ja miten asunto-asiat?olisi mukava-siis TODELLA mukava kuulla ihan oikeasti paikanpäällä olevilta tai olleilta vinkkejä.
tai muuten vaan sellaisilta jotka aikovat/haluaisivat ulkomaille hankkimaan työ- ja elämänkokemusta.

3

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dunedin

      Nyt kouluksesi on vielä...

      ja onko rahaa mukana asua maassa ?

      • miksi aina

        Miksi lähes aina, kun tulee Uudessa Seelannissa asuvilta/asuneilta kommentteja, niin paikkakuntana vilahtaa Dunedin. Onko siellä jokin suomalaiskeskittymä ja miksi. Eipä silti, siellä minäkin halusin vierailla viime syksyn reissullani. Aika jäi vaan vähäiseksi tutustua paikkaan lähemmälti. Onhan se vähän syrjäinen ja siksi kai voisi viehättää suomalaista.


      • omppu
        miksi aina kirjoitti:

        Miksi lähes aina, kun tulee Uudessa Seelannissa asuvilta/asuneilta kommentteja, niin paikkakuntana vilahtaa Dunedin. Onko siellä jokin suomalaiskeskittymä ja miksi. Eipä silti, siellä minäkin halusin vierailla viime syksyn reissullani. Aika jäi vaan vähäiseksi tutustua paikkaan lähemmälti. Onhan se vähän syrjäinen ja siksi kai voisi viehättää suomalaista.

        siella on paljon opiskelijoita joten opiskelija (yö)elämää löytyy ja sitten ne pingviinit


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1354
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1166
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      882
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      881
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      812
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      737
    Aihe