Tykkään!
Illalla alkoi sade, on jatkunut ja ennusteessa jatkuu vielä aamusella.
Saa kuiva luonto sadetta, mutta ei ihan rutikuiva maa ime vettä. Se virtaa alempiin kohtiin, mutta on tuntien sade jossain jo pintaakin liottanut.
Ihminen osaa nauttia sateesta, kun tietää, että sitä keväinen luonto kaipaa vihertyäkseen ja kukintojen alkamiseksi.
Tervetuloa Kesä!
Vaikka tuo sade hakkaa ikkunapeltejä
24
291
Vastaukset 24
- Anonyymi00001
Sade tekee luonnolle hyvää, ihanaa kun on satanut🙂
- Anonyymi00002
Täällä länsirannikolla ei ropise, hieman tihkua vaan välillä, hyvä sekin. Aika lämmin ilma, kuulin radiosta äsken et p-karjalaan jopa +30 astetta ennustettiin....!
- Anonyymi00004
Hgissä nyt +12 ast. ja pilvistä.
Odotan verkkokaupan ruuan tuojaa... - Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Hgissä nyt 12 ast. ja pilvistä.
Odotan verkkokaupan ruuan tuojaa...Täällä selkeni ja +15.
- Anonyymi00003
Sateen ropina on mukavaa. Voi kotona kietoutua lämpimän peiton alle ja kuunnella.
- Anonyymi00005
Oletteko nukkuneet sellaisessa talossa, tai aitassa, jossa oli pärekatto?
Sellaista ropinaa kuunnellessa oli kiva keksiä satuja ja lauluille uusia sanoja.
Ensimmäisen avioliittokesämme nukuimme aitassa.
Arvatkaa oiko kiva kuunnella sateen ropinaa rakkaan vieressä, vaikka rakas usein kuorsasi heti kun nukahti,
Siihenkin tottui, kaipuuhan tässä tuli, niitä aikoja ei saa takaisin, Aittakin on katettu pellillä. - Anonyymi00007
Aitassa oli tunnelmaa.
- Anonyymi00008
Kaksi vuorokautta melkein pelkkää vesisadetta ja puihin ilmestyivät lehdet!
Pohjoisen yötön yö ja koivut kauniita!
Jostain voisi vielä löytyä vanhan ajan heinälato!
Heinien sekaan"piehtaroimaan". - Anonyymi00009
Hieno päivä, aurinkoa, mutta kun tuuli tuntuu yhä niin kylmältä, meri on kylmä seuralainen.
Kovin kostea ilma.
Tekisi mieli istuttaa pihaan kukkia, mutta taidankin laittaa pihalle oman kukkaruukun, sellaisen ison, jonka voi siirtää aina kivalle ttuntun´vaan paikkaan, vaikka rappukiville. - Anonyymi00010
Satoi meilläkin iltapäivällä. Kävin äsken kävelyllä ja kyllä oli kaunista. Kielot kukkii ja ilma on erilaisia tuoksuja täynnä. Tuomen kukinta alkaa olla ohi.
Isot lehdet koivuissa ja muissa lehtipuissa ja -pensaissa.
Yritän muistaa pysähtyä nauttimaan.- Anonyymi00011
Pitäisi enemmän mennä oikein metsään kävelemään ja katselemaan, kuuntelemaan, haistelemaan.
- Anonyymi00012
Tänään ei sade hakannut ikkunapeltejä eikä muutenkaan.
Oli kesäinen päivä. Hihattomassa tarkeni.
Sireenit/syreenit olivat auenneet. Tuoksuivat kilpaa pihlajien (?) kanssa, jos oikein näin aurinkolasien takaa.
Monet miehet kulkivat sortseissa. Heitä oli paljon liikkeellä vanhojen autojen tapahtumaan menossa.
Naisetkin sortseissa, juoksivat kymppiä. Paljon näytti olevan liikkeellä. Minä menin hautausmaalle. Täytyy olla tarkempi kesätapahtumien suhteen, ne ovat näemmä alkaneet. Pysyn kauempana, kun en tykkää väkijoukoista. - Anonyymi00013
Mikään ei ole niin tarpeellista kuin vesi!
Jos meillä ei sada, meillä ei viherrä!
Nyt on jo säätilassa tapahtunut äkillisiä muutoksia. Meillä satoi noin kolme päivää putkeen, toisaalla oli kuivaa. Eilen soitteli tuttava ja sanoi että sataa, no satoi täälläkin, pätkittäin.
Nyt on niin komiaa, että poissa olevat ovat kateellisia!
Kannaattaa liikkua maata pitkittäin, ei poikittain! - Anonyymi00014
Joko järvissä on vesien pinta noussut?
- Anonyymi00015
Ihanasti sade hakkasi ikkunapelteihin. Nukuin pitkät päikkärit.
- Anonyymi00016
Viileä tuuli yhä, mutta aurinko on niin korkealla se lämmittää.
- Anonyymi00017
Kuulin, että kuivuus vaivaa maan keskiosissa,
Voi se olla maa kuivaa toisllakin suunnilla, mutta toisilla on saatu vettä ja ainakin ruoho vihertää..
Joitakin vuosia sitten laitureita nostettiin, kun vesi nousi laiturille, nyt näin tuttavaa valokuvan, suomenlahden rannalta, laiturilta on yli metri veteen.
Huolestuttaako teitä vesien loppuminen joista ja järvistä,?
Niistähän se vesi merrenkin menee?
Onko kotijärvesi kasvamassa umpeen?- Anonyymi00018
Kyllähän se(kin) muutos huolettaa, että vesi vähenee. Hyvin lapsellisesti olin ajatellut, että mikäs hätä meillä, tuhansien järvien maassa. Kyllä vettä riittää juomaksi ja muihin tarpeisiin. Vaan, kun kasvit ja eläimetkin vettä tarvitsevat. Elävät vedessä tai kuivalla maalla. Maapallon tasapaino järkkyy.
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Kyllähän se(kin) muutos huolettaa, että vesi vähenee. Hyvin lapsellisesti olin ajatellut, että mikäs hätä meillä, tuhansien järvien maassa. Kyllä vettä riittää juomaksi ja muihin tarpeisiin. Vaan, kun kasvit ja eläimetkin vettä tarvitsevat. Elävät vedessä tai kuivalla maalla. Maapallon tasapaino järkkyy.
Kuinka pitkään meillä riittää juomavesi omista pohjavesistä?
Niiden pinta laskee kun uutta vettä ei saada tarpeeksi,
Me vedänne paskamme mereen lähdevedellä, milloin juomme itse sitä vettä puhdistamojen kautta?
Ei ole kaukana se aika! - Anonyymi00020
On täällä rannikollakin meri alhaalla, olen seurannut vuosia karikkoa ja nytkin kaikki kivet näkyvät.
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
On täällä rannikollakin meri alhaalla, olen seurannut vuosia karikkoa ja nytkin kaikki kivet näkyvät.
Saman näyn todistan. Samoisin, että paljon on meressä veden pinta alempi kuin viime kesänä,. Pelottaa tilanne ihan aidosti.Mihin vesi katoaa!
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Saman näyn todistan. Samoisin, että paljon on meressä veden pinta alempi kuin viime kesänä,. Pelottaa tilanne ihan aidosti.Mihin vesi katoaa!
Älä pelkää, se vesi tulee takas kohta.
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Älä pelkää, se vesi tulee takas kohta.
Saithan Sinäkin sanoa.
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Saithan Sinäkin sanoa.
Rouva on hyvä vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051770
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä441247Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS461179Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231000Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita172849Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13800- 48722
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201713Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?14702Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40636