Meillä on kotona nyt väännetty aika monta iltaa mopoautosta. Poika täyttää pian 15 ja on jo pitkään puhunut, että sellainen pitäisi saada.
Silti en ole vakuuttunut. Miehen mielestä mopoauto olisi hyvä ratkaisu, koska poika pääsisi kouluun, harrastuksiin ja kavereille ilman jatkuvaa kuskaamista. Minä taas mietin enemmän sitä, mitä tapahtuu liikenteessä. Vaikka laite kulkee rajallisesti, kuskina on silti 15-vuotias nuori, jolla ei ole vielä kovin paljon kokemusta muiden autojen seassa ajamisesta.
Onko mopoauto oikeasti turvallisempi vaihtoehto kuin mopo, vai tuleeko siitä vain vääränlainen tunne, että nyt ollaan ihan auton ratissa? Ja onko tällainen hankinta järkevä, vai enemmän vanhempien tapa päästä helpommalla kuskaamisesta?
Kiinnostaisi kuulla kokemuksia niiltä, joilla mopoauto on ollut perheessä.
Kannattaako hankkia mopoauto 15-vuotiaalle?
15
224
Vastaukset
- Anonyymi00001
Nykyäänhän juuri kukaan ei taida ostaa mopoautoja, vaan niitä ohjaamollisia traktorimönkijöitä. Mutta asiana sama, ehkä jopa vähän turvallisempikin.
Onhan ne nyt paljon turvallisempia kuin perinteinen mopo, ei niillä niin helposti kaadu.
Mopolla voi kaatua omia aikojaan, ja pienikin osuma jonkun muun kulkijan kanssa voi viedä kumolleen.
Mikä sitten on "järkevää"? Kun omat tenavat oli pieniä, mopoautoja ei juuri ollut, Eikä olisi ollut sellaiseen varaakaan.
Joten ostettiin mopot joilla pääsivät menoihinsa.
Olihan se järkevää, kun vanhemmille jäi aikaa muuhunkin kuin taksikuskin hommiin.
Jos hommaat mopoauton/mönkijän niin samalla oppivat ihan oikeaa autoiluakin. - Anonyymi00002
Meillä käytiin sama keskustelu pari vuotta sitten, joten ymmärrän hyvin molemmat puolet. Sähkömopoauto toi arkeen helpotusta, koska harrastusmatkat ja koulumatkat eivät enää olleet koko ajan meidän vanhempien vastuulla.
Ennen ostoa käytiin yhdessä läpi kustannukset, käyttöehdot ja vastuut. Nuori osallistui ostoon, ja sovittiin, ettei autoon oteta kavereita kyytiin heti ensimmäisinä viikkoina. Lisäksi ajeltiin ensin yhdessä tuttuja reittejä.- Anonyymi00003
Missä noita sähkömopoautoja myydään. Olisi ihan järkevä valinta kun ajetaan kuitekin niin lyhyitä matkoja. Tavallisista mopoautoista lähtee myös aika kova ääni ja sähkökäyttöinen olisi hiljainen.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Missä noita sähkömopoautoja myydään. Olisi ihan järkevä valinta kun ajetaan kuitekin niin lyhyitä matkoja. Tavallisista mopoautoista lähtee myös aika kova ääni ja sähkökäyttöinen olisi hiljainen.
Sähkömopoautoissa kannattaa katsoa ainakin toimintamatka talvella, latausmahdollisuus kotona ja se, miten huollot onnistuvat omalla paikkakunnalla.
Törmäsin tällaiseen vertailuun, jossa on koottu sähkömopoautoja yhteen: https://testaajat.com/paras-sahkomopoauto/
Tuosta voi ainakin saada vähän käsitystä, mitä malleja on tarjolla ja mitä ominaisuuksia kannattaa vertailla. - Anonyymi00009
Eikö teidän teinit liiku itsenäisesti ilman mopoautoja? Siis oikeasti viette ne autolla joka paikkaan? Kavereillekin? Vai onko niillä kavereita?
- Anonyymi00010
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sähkömopoautoissa kannattaa katsoa ainakin toimintamatka talvella, latausmahdollisuus kotona ja se, miten huollot onnistuvat omalla paikkakunnalla.
Törmäsin tällaiseen vertailuun, jossa on koottu sähkömopoautoja yhteen: https://testaajat.com/paras-sahkomopoauto/
Tuosta voi ainakin saada vähän käsitystä, mitä malleja on tarjolla ja mitä ominaisuuksia kannattaa vertailla.Ja siitä latausmahdollisuudesta vielä se, että MISSÄ sen lataa, että JOS se akku syttyy vaikka lataessa palamaan, niin mitä muuta palaa samalla ja pääsetkö edes itse karkuun. Niillä akuilla kun sattuu lehtitietoihin viitaten olemaan paha tapa syttyillä itsekseen aina silloin tällöin...
- Anonyymi00004
Teetä sillä pojalla Cooper testi. Laita tavoite ja jos kykenee niin ehkä sitten?
Nykyään ne ei jaksa juosta sitä 12 minuuttia vaan käveleeävät.
Esimerkki: kysyin musiikkia harrasta alta pojalta 13v että kitara vai älypuhelin? Vastus:!12 kielinen kitara!
Joten, voi sitä näinkin päästä eteenpäin, että asettaa vaihtoehtoja?
Joku muu kuin se mopoauto versus?? - Anonyymi00006
Sähköpolkupyörät pitäis kieltää lailla!!
Ne voi olla sallittuja vain invalideille tai vanhukselle! - Anonyymi00008
Halpa malli jota voi rassata enempi kuin käyttää.
- Anonyymi00012
Myös tyttöystävää voi rassata.
- Anonyymi00011
Kun minä olin nuori, ajoin polkupyörällä tuhansia kilometrejä vuodessa. Sitten vähän yli-ikäisenä ostin mopon omilla tienisteillä. Sen jälkeen ei polkupyöräily ja kävely ole kiinnostaneet.
Jos poikaa ei kiinnosta mennä polkupyörällä tai kävellen kouluun ja harrastuksiin, niin kannattaa laittaa kotiopetukseen ja kieltää kaikki harrastukset. - Anonyymi00013
Kenenkään ei enää tänäpäivänä pitäisi ostaa bensatoimisia pärinämopoja kakaroilleen.
- Anonyymi00014
Tuosta pärinästä.
Onko missään mopossa tai pienemmässä moottoripyörässä toimivaa äänenvaimennusta eli hiljaista käyntiääntä?
Kauan sitten oli 125 ja 175 ccm Gilerassa (nelitahtisia) todella hiljainen käyntiääni. Niin oli kyllä kulkeminenkin! Ei vain tullut silloin mieleen testata menohaluja äänenvaimennin poissa. Onko joku testannut?
Sittemmin olen "kantapään kautta" oppinut välttämään kaikkia italialaisia ja tanskalaisia laitteita. Eivät ne kauaa toimi kuitenkaan. Makaronit kelpaa - sen reiänporauksen tarkkuus ja epäonnistuminen ei haittaa. Ja spagetista senkin epäonnistuminen jää luontojaan pois.
Mutta siis se 4-tahisen Gileran hiljaisuus. Kuka paljastaisi salaisuuden? Tai möisi halvalla minulle Gileran äänenvaimentimen, että itse selvittäisin?- Anonyymi00015
Ei taida hiljaisille mopoille olla hirveästi kysyntää finninaamojen keskuudessa - pääpointtihan on, että ne pitävät mahdollisimman sietämätöntä ääntä eli äänenvaimennin ruuvataan ihan ekana pois kun pyörän saa kaupasta ulos ja tilalle asennetaan joku pärinäputki.
- Anonyymi00016UUSI
Vanhempien kannattaa olla mukana ja rahallisesti avustaa nuoren mopon tai mopoauton virityksessä. Tarpeeksi ärhäkkääksi kun virittää niin ei ole pelkoa että jää kitumaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1105212
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2722158- 911746
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401210Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411187Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051110- 501109
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1521101- 1111059
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.81999