Kuka muistaa Tapsan tapauksen

Anonyymi-ap

Olimme Tapsan kanssa samalla luokalla Syltyssä, kun hän hävisi 1960 luvun alkuvuosina kuvioista. Tapaus oli seuraava. Linnoituksessa oli sota-aikana venäläisten sotilaiden sotavankileiri. Sotavankeudessa kuolleet sotilaat haudattiin jostakin syystä Imatralta tulevan korkeajännitelinjan alle, eikä Korkea-Ahon tien varressa olleeseen venäläiseen hautausmaahan. Hautoja oli ehkä sata ja niillä oli valkoiset ortodoksi ristit.
Suomen allekirjoittaman rauhasopimuksen yhtenä artikalana oli se, että haudat piti hoitaa. Tehtävä ennettiin poliisille. Poliisit kävivät kastelemassa hautoja kesäisin. Haudat oli lähellä kotiani.
Yhtenä aamuna Etelä-Saimaassa oli suuri uutinen, joku oli yön aikana käynyt potkimassa kaikki ristit maan tasalle. Tekijä jäi kiinni ja hän oli Tapsa K.
Kymmeniä vuosia myöhemmin tapasin Helsingin Rautatieasemalla silloisen luokkakaverini Joken. Menimme kahville ja muistelimme nuoruuttamme. Töllöin Tapsan tapaus nousi esiin. Luokkakaverini Joke kertoi silloin, hän oli tavannut Tapsan Helsingissä, Tapsa on Meilahden sairaalaan lääkäreitä.

1

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jatkoa. En muista kunnostettiinko haudat, mutta joitakin vuosikymmeniä sitten kävin Lappeenrannassa, syntymäkaupungissani. Samalla poikkesin katsomassa entistä kotitaloa ja venäläisten sotilaiden hautapaikkaa. Mitään merkkiä siitä, että paikalla oli joskus ollut satakunta hautaa ei ollut nähtävissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      638
      2433
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1197
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1148
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1036
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      945
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      885
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      94
      810
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      693
    Aihe