Huolestuttava uutinen

Anonyymi-ap

Kuulin eilen radiosta itsemurhatilastoista. Kaikista itsemurhista Ruotsissa ovat suomalaistaustaiset enemmistönä. Tilastoa oli tehty viiden vuoden aikana Aineistoon sisältyvät kaikki varmat ja epävarmat itsemurhakuolemat (ICD-10-koodit X60–X84 sekä Y10–Y34) Ruotsin kuolemansyyrekisterissä viideltä vuodelta 2020–2024.
Varsinkin toisen polven suomalaistaustaiset miehet näkyvät tilastossa hirvittävänä määränä. Määrä / 100 000 henkilöä, heistä 24,7% tehnyt itsemurhan.
Miksi näin on? Onko toisen polven suomalaistaustaiset jätetty oman onnensa nojaan niin vanhempiensa kuin yhteiskunnan taholtakin?
Linkki tietoihin: https://www.sverigesradio.se/artikel/suomalaistaustaiset-paatyvat-itsemurhaan-useammin-kuin-ruotsalaiset

4

206

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      1960 luvulla lähdettiin Ruotsiin.
      Kuka työntekoon kuka hyville sosiaali tuelle.
      Siellä käytettiin Ruotsin valtion tukia ja vielä niillä kehuttiin. Lomille tultiin velka Volvolla retostelemaan kylille.
      Nyt kysytään miksi toisen polven tämä sakki tekee itsemurhia.
      Sairas kirjoille mentiin kun oli joulu valmistelut tai kyläilyt sukulaisilta.

      • Anonyymi00002

        Siis tarkoitatko toisen polven itsemurhien syy olevan työnhakuun lähteneet vanhempansa, eikö he edes velka-autolla lomillaan olisi saaneet tulla poistamaan koti-ikäväänsä lastensa kanssa.?
        Siksikö toisen polven suomentaustan omaavat henkilöt tekevät niin paljon itsemurhia kun tuntevat tulleen hyljätyksi Suomessa olevan sukunsakin taholta?


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Siis tarkoitatko toisen polven itsemurhien syy olevan työnhakuun lähteneet vanhempansa, eikö he edes velka-autolla lomillaan olisi saaneet tulla poistamaan koti-ikäväänsä lastensa kanssa.?
        Siksikö toisen polven suomentaustan omaavat henkilöt tekevät niin paljon itsemurhia kun tuntevat tulleen hyljätyksi Suomessa olevan sukunsakin taholta?

        Olen huomannut, että Suomen sukulaiset eivät pidä yhteyksiä tänne muuttaneeseen. - Siis näin oman sukuni kanssa. Ei silti, eivät entiset kaveritkaan. - On nääs kallista soittaa, vaikka watsappi on ilmaista.

        Ite saan enimmäkseen pitää yhteyksiä.

        Ruottalaisten kanssa ei meinaa saada syvällisempää yhteyttä.
        On tietysti suomiseurat, ja ne on ne ainoat yhteydet.


    • Anonyymi00004

      Inte konstigt alls!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      326
      1300
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      74
      909
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      813
    4. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      683
    5. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      672
    6. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      43
      670
    7. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      53
      633
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      628
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      606
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    11. 45
      537
    12. 32
      521
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      515
    14. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      496
    15. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      485
    16. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      22
      480
    17. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      30
      455
    18. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      79
      447
    19. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      447
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      421
    Aihe