Pystyttekö lopettamaan Pattayan morkkaamisen tällä palstalla!? Voitte toki kertoa mielipiteenne, mutta lopettaaka kommentit tyyliin: "älä sinne ainakaan lähde". Ymmärtänette sen, että kun on matkasta jo pulittanut sievoisen summan rahaa, ei halua kuulla sellaisia kommentteja. En keksi järkevää syytä sille miksi kommentit ovat tätä luokkaa, ehkäpä haukkujat ovat matkoillaan jääneet ilman jotain mitä olisivat halunneet?? Katkeroituneita suomalaisturisteja...HAH HAH!!!
Pattayan haukkujat hoi!
Sääliksi käy
131904
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ja yksi sen muoto on kertoa jonnekin matkalle lähtevälle että "ei sinne kannata mennä", "ihan p-stä" ja niin edelleen. Tarkoituksena on tuottaa toiselle paha mieli - varsinkin jos tuo toinen on jo ao. kohteeseen matkansa varannut.
Siitäkään ei muuten ole takeita, kuinka moni kirjoittaja ihan oikeasti on ITSE ollut paikan päällä! Tässä kateellisten luvatussa maassa on paljon sellaisia, jotka kuulopuheiden tai naapurin työkaverin kummin kaiman "kokemusten" perusteella tietävät asioista paremmin kuin ne, jotka ovat asian itse kokeneet tai tehneet...
Kun on mahdollisuus matkailla, nautitaan siitä ja annetaan kateellisten kotiinjääjien kärvistellä täällä neljän sadekauden maassa ;-)
Pikku vinkki - jos et halua kuulla dissaavia mielipiteitä, ÄLÄ KYSELE! Eikös kyselemisen tarkotuksena ole saada ihmisten mielipiteitä?
Jos jokku kysyy minne ei kannata Thaimaassa mennä, niin minä ainakin vastaan Pattaya. Surkein paikka Thaimaassa. Se vaan on totuus.
kertoisitko mistä minäkin löytäisin totuuden.itseasiassa minulla olisi tarvetta paljonkin totuuksille.
Aika uskomatonta että ihmiset sitten kyselee täällä mielipiteitä kyseisestä paikasta. Me kerromme ja totuushan se on mitä kuulet.
Myös tyhmää on että ne jotka ei tykkää Pattayasta niin niitä haukutaan ettei ikinä olla käyty edes kyseisessä paikassa tai edes kok Thaimaassa...Sen voin sanoa että ne jotka siitä paikasta tykkäävät ovat käyny ehkä kerran Thaimaassa ja ei ole nähny mitään muuta ku Pattayan elämän. Siellä ei näe mitään Thaimaalaisesta kulttuurista tai ylipäätänsä mistään!Se on vaan totuus!
Omien kokemuksieni mukaan juuri Pattayasta tykkäävät ovat käyneet usein Thaimaassa. Itsekin olen oleskellut Pattayalla yli 2 vuotta. Pattaya on edullisin rantakohteista Thaimaassa ja sieltä löytyy paljon harrastusmahdollisuuksia. Pattaya on sopiva tukikohta Thaimaanmatkan ajaksi. Toki käyn muuallakin Thaimaassa.
Pattayalla sentään on paljon enemmän paikallisia asukkaita kuin turisteja. Monissa pienissä rantakohteissa turisteja on paljon enemmän suhteessa paikallisiin. Esim. Krabin Ao Nangissa vain muutama kymmenen paikallista asukasta ja hotellit täynnä repputuristeja. Sieltä sitä kulttuuria ei ainakaan löydä.
Kulttuuri näkee parhaiten Thaimaan maaseudun kylissä ja kaupungeissa.
Molemmat mielipiteet, puolesta ja vastaan pitää
voida esittää! Tulin juuri Pattayalta ja voin sanoa että ei häävi paikka. Se on pedofiilisia taipumuksia omaavien vanhojen ukkojen paratiisi.
Pakokaasu leijuu keskustassa, uimarannat saastuneet. Puolesta: Ostokset! Jos kuitenkin aiot mennä, ota tyhjä matkalaukku mukaan, osta kaikki vaatteet sieltä, syö hyvin ja suunnista lähisaarille lepäämään ja nauttimaan. Muista! Sinun pitää körötellä mopolla, sillä liikkuminen
onnistuu vain ko. ajopelillä ja lava-taxeilla. Hankalaa!
Puhut asiaa!!!
Myös minä olen thaimaassa paljon reissaillut, en tosin asunut ja enkä ole reppumatkaaja (siinä ei ole mitään pahaa).
Ao Nangissa on erittäin paljon paikallisia, se on myös ihana lomakohde lähisaarineen kaikkineen. Ja Krabin kaupunki lähellä myös tutustumisen arvoinen.
Pohjois-thaimaa on ihastuttava ja erilainen kohde joka vaatii paljon aikaa tutustua. Upeaa kulttuuria.
eikö totuus ole kuitenkin että jos et ole käynyt pattaiyalla et ole nähnyt pattayaa.itse tykkään mennä aina sellaseen paikkaan missä en ole ennen käynyt.tuntumaa paikkaan voit saada täältä mut haukut ja kehut on vain toisten mielipiteitä esim ei kannata mennä mennä kallioon sain turpaan siellä ja mut ryöstettiin tai firenze on unelmien mesta löysin vaimonikin sieltä että tälleen
hah liikkuminen kyllä onnistuu pattayalla myös kävellen polkupyörällä moottoripyörällä autolla bussilla kaikilla millä yleensä liikutkin paitsi metro ek näi o
Siis ihan oikeesti, opettelisit edes kieliopin alkeet. Toi oli jo säälittävä esitys.
oppi palo pelota pää asia että ymmärrät sanoman jos et ymmärrä,tuskin sun kielioppis pelastaa sun katastrofaalisen elämäs, täs ei ny perkele kieliopit palo paina ettäs tiedät