Supeja loukulla?

Loukuttaja

Eli ajattelin ruveta pyytämään supeja loukulla.
Ja ajattelin kysellä sopivaa loukun tyhjentämis väliä? Ja siis että kuinka monta supia sinne loukkuun menee esimerkiksi viikossa?

4

1470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jee

      ei välttämättä yhtään..

    • oziz

      tere!!
      Laitan tässä sulle muutaman vinkin tohon supi hommaan.HUOM.Metsästäjänä sun pitää, tietää että elävänä pyytävät ansat pitää tarkistaa kerran päivässä vähintään.Sitä loukkua ei muuten kannata laittaa ihan summanmutikassa, vaan tutkimalla alueet missä tiedetään supien liikuvan löydät loukuille oikeat paikat ja saalista rupeaa kertymään.Yleisesti vesistöt ja tunkiot ja kaatopaikkojen läheisyydet ovat hyviä paikkoja loukuttaa.Syöttinä suosittelen kalaa ja nyt kun kyykyjahti alkaa, niin kyyhkyn raato ja sisälmykset ovat kovaa valuuttaa loukussa.Normaalisti alussa loukkuihin menevät nuoret yksilöt, jotka ovat vielä kokemattomia eivätkä osaa pelätä loukkua.Myöhemmin syksyllä myös vanhemmat yksilöt menevät loukkuun.Tulet myös paikasta riipuen saamaan loukkuun kissoja,mäyriä,minkkejä ja ehkä jonkun kapisen ketun joka ei löydä enää saalista muualta.Kapiset eläimet kannattaa hävittää polttamalla, näin kapi ei pääse leviämään terveisiin eläimiin.
      Itse olen vaihtanut loukun paikkaa, jos ei viikossa olen liikettä loukulla näkynyt.
      Kannataa myös peitellä loukku vaikka kuusenoksilla tai muulla tavaralla, sillä se lisää saaliin määrää.Myös loukun ympäristö kannattaa hajustaa, sillä se houkuttelee ympäristössä olevat eläimet lähemmäs.
      Menestystä loukkujahtiin!!!!!

    • Loukulla

      Supin pyynti on yksi tehokkaimmista keinoista hoitaa esim kanalintukantoja, harmi kun on vaan niin harvassa supinpyytäjät. Tervetuloa vaan kaikki uudet yrittäjät!

      Loukku pitää käydä tarkistamassa joka päivä. MOT

      Ja siitä supien saantimäärästä viikossa...
      Kun laitat loukun todennäköisesti menee viikkoja, jossei kuukausia ennenkuin saat ensimmäisenkään supin. Seuraavan saantia saattaa joutua taas odottelemaan viikkoja/kuukausia. Keväällä ja syksyllä kun supit ovat aktiivisia saattaa loukkuun mennä viikottain eläin, mutta esim nyt kesällä saavat loukut olla aika rauhassa.
      Uskoa asiaan!

    • kettutyttöjä

      Vaan jos oikeesti pyytämään alat niin edellä kertoivatti monet tärkeimmät,, minä olen syöttinä pitäny kalansoskia ja niitä vähän rukkaskäjessä sotkenu loukun päällekki että lähtis ihmisen hajut noppeemmin poijes ja sitte tehny vähän satunnaista jattoa louku ulkopuolleki,,

      siittä ompi hyvä seurata, kuinka mehtsian tahi supikoira rohkeus kasvaapi nälkää myöte.

      No kun ensimmätisen sitten satut saamaan, niin kun olet sen ampunu ja kun otat sitä rukkaskäjessä poijes niin purista sen kusta vähän siihen loukun päälle, niin johan on pyytävämpi loukku ja jos paikan oot löytäny niin seuraavia voittiin ootella joutusammin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      448
      3069
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2265
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      132
      2093
    4. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1395
    5. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1368
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1334
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1273
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1086
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1056
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      795
    Aihe