IS Viikonloppu 23.-24.5.2026

Anonyymi-ap

Kovis on Ihan perushyvä ristikko Arto Kuivaselta, mutta vasen alakulma tuotti sen verran vaikeuksia, että vaikeustasoarvio oli kohdallaan. Kulmaan sisältyi harhautus, joka hidasti paljon. Vihjeen POHJILLE ratkaisusana tuntui oudolta. Googlen tekoäly kyllä antoi selityksen, mutta selitykseen pitää suhtautua kriittisesti.

Enemmän kuin ristikon sisältöön, tuli tarkasteltua ristikon rakennetta. Ristikon ruudut ovat täysin neliöitä ja ruudukko on siisti. Ruudukon viivat ovat varsin mustia.

Viereisen sivun Pehmis-ristikon ruudukko ei mittasuhteiltaan aivan oikein. Siinä on n. 2% heitto ruutujen mitoituksessa. Ruudukossa on paljon eri harmaan sävyjä ja vain osa viivoista on oikeasti mustia. Sama ongelma on UUTISRISTIKKO-ristikoissa. Joko kuvittaja tai julkaisija on tehnyt 2% heiton, mikä vääjäämättä johtaa siihen, että ruudukko on digilaitteen näytöllä suurennettuna epämääräisen harmaa. Laatu voisi olla hieman parempi, joskaan ei nykyinen laatu juurikaan ratkontaa haittaa.

11

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Tarkoittanet LATAN KÄYTTÄJÄN VERBI:ä, johon tosiaan tuli tottumuksesta naputeltua ristikoiden yksi tutuimmista vakiosanoista vastaukseksi. Kyllä se siitä sitten oikeni ajallaan.

      Siihen aikaan nuoruudessa kun tanssiravintolan viina oli ihan hirmuisen kallista omalle lompakolle, niin kyllä oli tapana sällien kanssa ottaa pohjat kotona. Etkot on kai nykyään joku porukan etukäteistapaaminen ennen varsinaisia juhlia. Mutta kyllä sielläkin pohjia otetaan.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Tarkoitin kyllä juuri vihjeen POHJILLE hankaluutta.

        Mutta kyllä LATAN KÄYTTÄJÄN VERBI oli myös hankala. Itse asiassa haettu merkitys oli minulle entuudestaan outo, mutta Gemini selitti sen mielestäni ihan hyvin.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Ratkon ristikoita digilaitteella. Digilaitteella järjestänsä Heli Kärkkäisen kuvittamien ristikoiden ruudukot ovat epämääräisen harmaita. Siellä täällä on tummempi reunaviiva.

      https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/wp-content/uploads/Untitled716_20260509150228.webp antaa kuvan "laadusta".

      Helin kuvittamissa ristikoissa ruudukko ei ole 1:1 vaan siinä on poikkeamat. Testaamissani risitkoissa ruudukoiden poikkemat vaihtelevat n. 1% lähes 2,5%. En kaikkia ristikkotyyppejä toki testannut, mutta oletan, että jokaisessa ristikossa on kokopoikkeama. Näytöllä ristikon pienikin leventäminen tai kaventaminen pilaa ruudukon tarkkuuden ja tekee siitä epämääräisen harmaan.

      Onkohan paperilla tilanne siistimmän oloinen?

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Tällaista poikkeamaa ruudun mittasuhteissa ei tämän viikon Kuivasen ristikossa ole. Ruudukko on selkeän musta eikä epämääräisen harmaa.


      • Anonyymi00005
        UUSI
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Tällaista poikkeamaa ruudun mittasuhteissa ei tämän viikon Kuivasen ristikossa ole. Ruudukko on selkeän musta eikä epämääräisen harmaa.

        Kiinnostaako tämä hörhöily ketään?


      • Anonyymi00006
        UUSI
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Kiinnostaako tämä hörhöily ketään?

        Ei todellakaan. Voi kun hörhöilisi vain foirumillaan.


    • Anonyymi00007
      UUSI

      Vaadin omissa ristikoissani visuaalisuudelta paljon. Kaikkiin detaljeihin tulee kiinnitettyä huomiota.

      • Anonyymi00008
        UUSI

        Vaadi ihan rauhassa, mutta älä viitsi meitä muita rasittaa jatkuvilla sepustuksilla ruuduista ja kahden prosentin heitoilla ja muilla yhdentekevillä asioilla. Hekumoi näillä ihan omassa pienessä mielessäsi. Piirtele niitä loistoruudukoita ristikoihisi aikasi kuluksi.


    • Anonyymi00009
      UUSI

      Piilis 8 pystyyn.
      "Tätä laulavat Antony ja Nancy, ja Jere ja Melissa yhdessä."
      *a*s*L*e*s*
      Todennäköisesti marseljeesi mutta mistä se tulisi?

      • Anonyymi00011
        UUSI

        Eiköhän se noista Jere Melissa nimistä mahda syntyä.


    • Anonyymi00010
      UUSI

      Pehmiksen graafisen toteutuksen ja samalla ristikkoviivoituksen on tehnyt Kärkkäinen ja koviksen grafiikan Kuivanen itse. Mahtanevatko molemmat käyttää täysin samoja graafisia työkaluohjelmia?

      Äkikseltään voisi olettaa, että tietokoneella tehdyt viivat ilman muuta ovat aina samanlaisia. Isolla suurennuksella IS-lehden PNG-kuvasta katsottuna ristikoiden viivojen tummuudessa on kuitenkin selviä eroja.

      Ei kuitenkaan niin, että tämän lauantain Koviksen viivat olisivat tasaisesti tummempia kuin Pehmis-ristikon viivat. Molemmissa ristikoissa osa viivoista on tasaisen leveitä ja paksuja. Mutta molemmissa ristikoissa osassa viivoista on ensin harmaa leveähkö viivapohja, ja sen päällä vain kapea musta viiva.

      Jos ratkoo tällaista ristikkoa puhelimella tai muulla suht pieniruutuisella digilaitteilla, niin viivojen tällainen vaihtelu ja eroavuudet saattavat hyvinkin haitata digilaitteen toimintaa.

      Mikäli joku kiinnostuu asian selvittelystä ja mahdollisesta korjaamisestakin, niin seuraavaksi pitäisi saada selville missä kohtaa viivojen vaihteluvika teknisesti syntyy. Eli muuttuvatko viivojen kontrastivaihtelut jo laatijoiden omilla koneillakin katsottaessa. Vai syntyykö vaihtelevuus vasta IS-digipainon käsittelyssä.

      Itse en ole asiaa aikaisemmin huomannut enkä millään lailla törmännyt, koska printtaan vanhanaikaisesti ristikot paperille. Jos alkaisin ratkoa suoraan älyruudulta, silloin tuo saattaisi aiheuttaa joitakin ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1359
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      62
      809
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe