Nyt on viikonloppu ja se on suuri riski moottoristille. Älkääpä tänä viikonloppuna ratsastelko moottoripyörillänne, koska on joltinenkin mahdollisuus päästä tilastoihin.
Hei moottoristit
Anonyymi-ap
15366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Onko jäänyt lääkkeet ottamatta, ahdistaako, jouduitko lapsena hyväksikäytetyksi, onko sinulla usein harhoja, onko sinulla itsetuhoisia ajatuksia? Nyt kannattaa ottaa rauhallisesti ja koittaa keskittyä ajatusten koossa pysymiseen ja etsiä ne lääkkeet ennen kuin vahingoitat itseäsi tai läheisiäsi. Jos ahdistus ei hellitä, ota yhteyttä päivystävään mielenterveys neuvontaan.
Kyllä eilen viimeistään on kaivettu mopot tallista. On näkynyt jo aikaisemminkin mutta nyt meni ennätysmäärä. Tästä näkee suoraan valtatielle ja kuulee äänet, varsinkin ne jotka tulevat kovaa. Siinä on satasen alue ja joku veti eilen (23.5 )keula pystyssä autojen ohi. Meni hetki niin joku ajoi ainakin kahtasataa.
Harrikkaletkoja useampi.
Harmi kun myin omani pois tasan vuosi sitten enkä ole vielä uutta ostanut. Ei ole sellaisia mielenkiintoisia pyöriä mistä pitäisin.
Aloittaja on jotenkin sairas🤯 No eipä siinä mitään , mädäntyköön ajatuksiinsa.
Aloittaja taisikin olla arviointikyvyiltään terve ja ennustajana näkijätähti. Kunpa olisimme kuunnelleet hänen ennustettaan, niin tilanteemme olisi parempi.
Mitenkäs juuri tänä viikonloppuna olisi erityisen suuri riski? Meinaatko sinäkin lähteä liikenteeseen toheltamaan?
En ole moottoristi. Mutta se tapahtui juuri taas viikonloppuna. Yksi kuoli ja toinen loukkaantui Keuruulla.
https://www.motouutiset.fi/fi/moottoripyorat/uutiset/15852/Moottoripyörän-ulosajossa-Keuruulla-menehtyi-yksi-henkilö-ja-toinen-loukkaantui-–-onnettomuuden-syy-epäselvä.htm?ref=newest
Moottoristia voi verrata tupakoitsijaan.
Tupakoitsija tietää tupakanpolton vaarallisuuden. Hän tietää, että tupakanpoltto aiheuttaa Keuhkoahtaumataudin, Sydänkohtauksen, Verisuonitaudin, Kurkunpääsyövän, Mahasyövän, Keuhkosyövän, Nenäsyövän, Suusyövän, Huulisyövän, Aivoinfarktin ja monta muuta vakavaa sairautta. Kaikesta tästä huolimatta tupakoitsija jatkaa vaarallista tapaansa, vaikka tietää sen päivän tulevan, että tupakointi on kuitenkin pakko lopettaa, ellei kuole äkkiarvaamatta mainittuihin tauteihin. Pahinta on, kun hän elää pitkään niin silloin kivulias ja hankala vanheneminen kestää ja kestää jopa vuosikymmenen esimerkiksi Keuhkoahtaumataudin kanssa taisteluna happipullo rollaattorissa välttämättömänä varusteena.
Sama koskee moottoristia. Hänelle itselleen äkkilähtö on helpotus, mutta läheisille rangaistus. Pahinta hänelle itselleen on rajoittunut loppuelämä eriasteisina vaikeuksina onnettomuudesta selvinneenä. Sekin voi aiheuttaa myös läheisille tavatonta ja pitkäkestoista kiusaa.
Summa Summaarum: Kaikkein pahinta on ajaa moottoripyörällä palava tupakka suussa.
No joo siinä tupakka palaa parissa minuutissa ja naaman palaminen on mahdollista? Kyllä se vaan kannattaa pysähtyä jos savuja tekee mieli?
Sama koskee myös autoilijoita jos tilastoja lukee. Vaarallinen ajokäytös tappaa ei moottoripyörä.
Ainoa asia mikä tässä maailmassa on ihmiselle varmaa, henki lähtee joskus kaikilta? Myös näiltä maailmanlopun moottoripyörien vastustajilta?
Tämä on sitten se viimeinen puoluestelu aina!!! KAIKKI KUOLEVAT JOSKUS VARMASTI!!!
Mutta miten tämäkään voisi oikettuttaa moottoripyöräilijän loukkaantumaan, tai jopa kuolemaan ennenaikaisesti juuri loppuneena viikonloppuna?
Kuka oikeuttaa sinua saamaan sydänkohtauksen ja kuolemaan siihen?
Älkää ajako autoillanne koskaan. Voitte ajaa kolarin.
Uusi viikonloppu alkaa perjantai-iltapäivällä ja siihen on vain reilut 4 vuorokautta. Uusi risikikausi alkaa silloin ja on parempi olla moottoripäristelemättä mopoilla ja moottoripyörällä. Vahempien tulee tietää vastuunsa ja vartioda yltiöpäisiä lapsiaan.
Taas se alkaa! Nyt ei kannata lähteä "taukopaikalle" käymään.