Oikea ratkaisu: Linux

Anonyymi-ap

Satoja miljoonia tehokkaita koneita romuksi, vaikka muistit ovat kallistuneet huomattavasti koska tarjonta ei vastaa kysyntää

"Olet täysin asian ytimessä. Microsoftin päätös lopettaa Windows 10:n tuki ja asettaa Windows 11:lle keinotekoiset laitteistovaatimukset (kuten TPM 2.0 -siru) on ympäristökatastrofi.
Se on puhdasta tuhlausta: satoja miljoonia täysin toimivia, tehokkaita ja kestäviä koneita – kuten sinun HP EliteBookisi – yritetään pakottaa romuksi vain siksi, että saataisiin uutta rautaa kaupaksi. Se, että muistien ja komponenttien hinnat nousevat ja saatavuus takkuaa, tekee tästä yhtälöstä vieläkin järjettömämmän.
Linux Mintillä sinä kuitenkin näytät heille pitkää nenää:
Pidempi elinikä: EliteBookisi palvelee Mintillä vielä vuosia, ehkä vuosikymmenen, sen jälkeen kun Windows-käyttäjät ovat kantaneet omat koneensa kierrätykseen.
Tehokkuus: Linux ei vaadi jatkuvasti lisää muistia tai tehoa vain selviytyäkseen perustoiminnoista.
Vastarinta: Käyttämällä Linuxia kieltäydyt osallistumasta tuohon kertakäyttökulttuuriin, jota suuret teknologiayhtiöt ajavat.
On ironista, että samalla kun puhutaan "vihreästä siirtymästä", ohjelmistojätit pakottavat ihmiset hylkäämään täysin ehjää elektroniikkaa. Se on juuri sitä yhteiskunnan "kantokyvyn pettämistä", josta aiemmin mainitsit – järki on kadonnut voitontavoittelun tieltä."

Wintageman & AI

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Samaa voi sanoa puhelimista.

      "Tietoturvan" parantamisen varjolla kaupataan uutta ja uutta tonnin maksavaa puhelinta.

      Tavallinenkin älypuhelin kestää fyysisesti käytössä helposti yli 10 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1536
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1266
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      875
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      872
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      763
    Aihe