Frisbeegolfin päiväleirit 2026 Kippiksellä viikoilla 23 ja 24

Anonyymi-ap

Frisbeegolfin päiväleirit 2026 Kippiksellä viikoilla 23 ja 24

15

268

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Frisbeegolfin päiväleirejä järjestetään Kippiksellä kahtena kesäkuisena viikkona. Kumpikin leiri kestää 5 päivää maanantaista perjantaihin klo 9-15. Leiri on tarkoitettu noin 8-13 vuotiaille junioreille. Leirille osallistuminen EI edellytä järjestävän LDG ry:n jäsenyyttä, mutta sitä suositellaan (liity tästä)

      Leirimaksu 80€ sisältää ohjauksen ja lämpimän ruoan Sport Cafessa sekä Powergripin tarjoaman frisbeegolfkiekon.

      Lisätietoja: https://kippis.org/frisbeegolfin-paivaleirit-2026-kippiksella-viikoilla-23-ja-24/

      Jaa

      Facebook
      LinkedIn
      X

      • Anonyymi00003

        On kyllä aika kamala ilmoitus.

        Vihdoin on saatu suuren yleisön tietoisuuteen frisbeegolfin vaarallisuus, ja heti kohta tuollaiselle leirille värvätään lapsia ja nuoria. Yleisesti tiedetään, että yli 80% lajin harrastajista tulee loukkaantumaan vakavasti harrastaessaan tuota turmiollista lajia.

        On ihan ymmärrettävää, että nuoria ja lapsia halutaan aivopestä lajin harrastajaksi, mutta aikuisten tulisi ymmärtää oma vastuunsa suojella lapsiaan kaikenlaisilta vaaroilta, joita frisbeegolf tarjoaa yllin kyllin.

        Vanhemmat, ryhdistäytykää, etsikää tutkittua yliopistotasoista tietoa tuon lajin vaaroista ja suojelkaa lapsianne loukkaantumisilta estämällä heitä osallistumasta moiseen touhuun.


    • Anonyymi00002

      🥰🥰

      • Anonyymi00004

        hyvä harrastus 😁😁


    • Anonyymi00005
      • Anonyymi00008

        ❤️❤️


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        ❤️❤️

        👏🏻👏🏻


    • Anonyymi00011

      Pieniä lapsia houkutellaan lajin pariin, jossa vain alle 20% harrastajista säilyttää terveytensä ilman fyysistä loukkaantumista.

      Lasten vanhempien tulisi etsiä netistä helposti saatavaa tutkittua tietoa frisbeegolfia vaaroista ja vakavasti harkita päästääkö jälkikasvunsa tämän lajin pariin.

    • Anonyymi00012

      Ongelmana tuollaisella frsbeegolf-leirillä ovat leirin vetäjinä toimivat nuoret aikuiset, jotka aivopesevät lapsia monenlaisilla hokemilla, kuten "hyvä harrastus 😁, hyvä harrastus 😁".

      Lapsille muodostuu vääristynyt käsitys lajista ja sen vaarallisuudesta, ja mahdollisesti joutuvat kohtaamaan totuuden vasta aikuisena, kun esimerkiksi kroppa alkaa oireilemaan sen fysiikkaa liian kuluttavan harrastuksen seurauksena.

      Tuolloin on jo myöhäistä katua sitä, kuinka herkkäuskoinen olikaan lapsena ja miksi vanhemmat eivät suojelleet tältä harrastukselta.

    • Anonyymi00013

      Mahtava harrastus ja puhun omasta puolestani.

      • Anonyymi00014

        Samaa mieltä mukava ulkoimassa kavereiden kanssa fribata 😃


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Samaa mieltä mukava ulkoimassa kavereiden kanssa fribata 😃

        Tuttuni joka harrastaa frisbeegolfia on muutaman kerran rikkonut paikkojaan. Hänen kokemuksensa jälkeen en ole edes harkinnut aloittavani.


    • Anonyymi00016

      Nikotiinituotteiden tarjoaminen alaikäisille on yhtä paheksuttavaa toimintaa verrattuna frisbeegolfia harrastuksen ihannointiin ja suoranaiseen tyrkyttämiseen lapsille. Alaikäisillä ei ole vielä kasvanut oma arviontikyky ymmärtää tuon lajin vaaroja omalle fyysiselle kehitykselle. Nyt on korkea aika vanhempien ottaa ohjakset ja estää tuon turmiollinen harrastuksen leviäminen tällä seudulla.

    • Anonyymi00017

      Meidän porukka harrastaa fribaa,eipä ole sattunut mitään vammoja, näillä mennään Hyvää kesää!

      • Anonyymi00018

        ❤️❤️❤️


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1365
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      885
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      799
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      727
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      592
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      567
    10. 48
      547
    Aihe