Mitä järkeä on ostaa osakkeita?

Anonyymi-ap

Sain muutama vuosi sitten valmistumislahjaksi osakkeita arvoltaan n. 200 euroa. Katsoin, että en tee niillä mitään, niin myin ne pois. Sain niistä 150 euroa ja siitä pois 50 euroa veroa, niin käteen jäi vain 100 euroa. Eli jos lahjan antaja on maksanut osakkeista tuon 200, niin hän on maksanut 50 euroa ylimääräistä jollekin. Olen joskus satunnaisesti katsellut näitä osakkeiden hintoja, niin aina myyntihinta on ostohintaa alhaisempi. Eli jos ostat osakkeita vaikkapa 100:lla eurolla, niin olet jo heti menettänyt joitakin kymppejä. Eihän tällaisessa touhussa ole mitään järkeä. Ostat kalliilla ja myyt halvalla. Omituista sanoisin. Kannattavinta tämä touhu tuntuu olevan osakkeiden myyjille. Jos kerran joku maksaa 150 euron osakkeista 200, niin kyllähän se kannattaa. Mistähän näitä osakkeita saisi myytäväksi? Tai periaatteessa ei siinä tarvita edes mitään osakkeita. Myydään vaan 150 euroa 200 euron hinnalla, jos löytyy niin tyhmä ostaja. Mikäli lahjani antaja olisi antanut minulle suoraan tuon 100 euroa, niin hänkin olisi yhä 100 euroa rikkaampi.

5

209

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      1) Kertoisitko, miten em. tapauksessa myynnistä voi joutua maksamaan 50 euroa veroa? Aloita vaikka tästä: https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/sijoitukset/osakkeiden_myynt/ ja siitä etsi kohta "Myyntivoitto on yleensä verollista tuloa"
      2) Katsoisitko, miten olisi käynyt, jos olisit ostanut vaikkapa Nesteen osakkeita satasella vuosi sitten? Voit katsoa myös muutamia muita osakkeita, erityisesti USA:n suunnalta.
      3) Miten touhu voi olla kannattavaa myyjille, jos osakkeita ostamalla häviää? Osaisitko kuvitella, millä toimenpiteillä useimmat myyjät ovat saaneet osakkeet haltuunsa?

      • Anonyymi00002

        Aivan näin

        Yksi tarkennus pörssinoususta koko vuonna 2025

        USAn SP500 -indeksi nousi 3% (euroissa)

        Suomi kymmenkertaisesti eli Helsinki 25 -indeksi 35 prosenttia


    • Anonyymi00003

      Ihan vaan mielenkiinnosta: mistä valmistuit ja paljonko tienaat nyt?

    • Anonyymi00004

      Eli myit osakkeet tappiolla - ei sen kummempaa.
      Osakkeet pitäisi normaalisti omistaa vuosia, tai ei ainakaan myydä tappiolla - paitsi verotusmielessä.
      Aikoinaan 70-luvulla tuttu vaihtoi Nokian 36 000 osaketta autoon (Relluun) - saattoi sitten lievästi harmittaa 2000-luvulla - mutta näitähän riittää.

      • Anonyymi00005

        ja sen verran kun niitä on jaettu 1:2 ja 1:3 ja 1:5 jne eli toi ois ollu reippasti yli muutama miljoona osaketta a 50e :D
        Sinne meni puolen miljardin? omaisuus. Ainakin jos ois osanu myydä oikeaan aikaan ja uudelleen sijoittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 61
      986
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      57
      961
    3. 93
      807
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      51
      748
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      41
      649
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      616
    7. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      560
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      49
      558
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      555
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      543
    Aihe