Paljon on tuomareita haukuttu ja olen siihen itsekin syyllistynyt. Tottahan kyllä on, että tanssimusiikin aito tuntemus on osalla vähäistä. Mutta onko kilpailijoilla karismaa, jota tanssilavoilla kaivataan. Eipä taida olla. Voiko karismaa oppia tai opettaa? Siihen en tiedä vastausta..
Viimeisen kymmenen vuoden ajalta Pirita Niemenmaalla on karismaa, muiden voittajien ura on jäänyt tähdenlennoksi, jos siksikään.
Mutta ilman kruunuakin voi menestyä. Vrt esim Antti Ahopeltoa, Tarja Lunnasta, Leif Lindemania ja Heikki Koskeloa.
Tangokisailijoiden karisma?
Anonyymi-ap
2
164
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ainakin jotkut kilpailijat osallistuvat saadakseen näkyvyyttä omalle uralleen ja mahdollinen karisma hukkuu kilpailun jännitykseen.
Monella on jonkunlainen omakin orkesteri ja tangokilpailu on hyvä keino päästä esille
jos vaikka sijoittuisi jotenkin.
Kokeneet esiintyjät kyllä erottuu mutta kaikki selvisivät osuudestaan hyvin.
Ja mikäpä siinä, monipuolinen kilpailu on aina parasta seurattavaa, siinä menee hieman vaatimattomampi esityskin hyvin mausteena. - Anonyymi00002
Tangovoittajat on kuulemma valittu ennen kisaa.'' Kuulin eilen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38889Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30633Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568- 24541
Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17533Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17513