Mitähän Vaasalle tapahtuu jos

Anonyymi-ap

Mitähän yhteiselle yhteiskunnalle ja järjestäytyneelle yhteiskunalle tapahtuu jos ihmiset saavat yksilönvapauksiin vedoton valiten sen itsekkyydelle ja subjektiivisulle sopivan? Siis mututunteilla mikä on hyvää mikä pahaa, mikä oikein mikä väärin ja sen mikä on toitta mikä valhetta?

10

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Niiden, jotka uskovat sokeasti itseensä, on usein vaikeaa sulattaa tiedettä. Tieteellinen tutkimus on kuitenkin osoittanut vapaan tahdon ja vapaan valinnan olevan pelkkää harhaa – kyseessä on vain itsekkyyden värittämän subjektiivisuuden eli egon luoma illuusio. https://www.hs.fi/tiede/art-2000006228802.html
      Maailmankaikkeus toimii syy-seuraussuhteiden pohjalta, eikä mikään tapahdu ilman syytä. Tämän vuoksi ihmisen tekemät valinnatkaan eivät ole irrallisia näistä syistä; itsekkyys vain sokeuttaa meidät tunnistamasta omien tunteidemme ja päätöstemme todellisia taustatekijöitä. Valitettavasti uskominen vaatii vähemmän vaivaa kuin ymmärtäminen, ja utopioissa eläminen tuntuu mukavammalta kuin realismin kohtaaminen.

    • Anonyymi00002

      Demonikratia on nimensä veroinen

    • Anonyymi00003

      Älä murehdi turhia.

    • Anonyymi00004

      Ihanaa kun voi valita egolle sopivan vaihtoehdon, olla omasta mielestään ovela kun pystyy käyttämään yhteiskunnan palveluita hyväkseen. Todellisuudessa on niin tyhmä ja saamaton että on avun tarpeessa.

    • Anonyymi00006

      Totuudenpuhujista ei pidetä koska tieto lisää tuskaa.Mutuillaan ja lässytetään vaan pskaa niin on mukavampaa vajota..

    • Anonyymi00007
    • Anonyymi00008

      "Naiset ja lapset ensin" koska peräänkatsottavia, naiset ja lapset on samanlaisia, eräänlaisia vapaus-nymfomaaneja jotka kyltymättä haluaa lisää oikeuksia ja vapauksia. eivät ymmärrä omaa parastaan, kun minäminä-mutu-tunteilessa se järki ja objektiivisuus katoaa subjektiivisuuden syövereihin..

    • Anonyymi00009

      Meidän on oltava taas.

    • Anonyymi00010

      Pahuus aiheutuu pelosta, pelokas ei uskalla katsoaa asiaa toisesta näkokulmasta, kun rohkeus ei riitä ollemaan puolueeton ja oikeudenmukainen, nähdä metsää puilta.

    • Anonyymi00011

      kuparinen on epäreilu

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1394
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      52
      1316
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1095
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      120
      1046
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      65
      687
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      165
      646
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      538
    9. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    10. Valehtelu

      Oletko valehdellut kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      483
    Aihe