Onko amk valintakoe oikeasti näin helppo?

Anonyymi-ap

Katoin näitä esimerkki tehtäviä jostain netistä:
https://www.ammattikorkeakouluun.fi/esimerkkitehtavat/#matematiikka

Jos taso on oikeasti tämä niin mikä taso koulussa sitten on? Tein kaikki esimerkki tehtävät varmaan 20 minuutissa ja kaikki meni oikein. Jos noita käytte tiirailemassa niin miksi tehtävät ovat jotain simppelejä kysymyksiä? Katsovatko ne sitten vaan aikaa että nopeiten vastannet pääsevät valituksi?

Vai onko taso oikeasti tuo. Olin lukiossakin aika kehno 7 ja 8 kokeista muutamia 5 ja 4 fysiikasta. No se oli vaan kun ei voinut vähempää kiinnostaa mutta onko taso siis oikeasti tämä. Kun sitten katsoo yliopistojen pääsykokeita ero on kuin eskari vs lukio.

10

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tai no nyt kävin kattomassa tarkemmin ja on noi ainakin kauppiksen kysymykset about samanlaisia kai se taso vaan on toi. En tiedä miksi.

    • Anonyymi00002

      Kauppislaiset eivät ole järjenjättiläisiä.Olen istunut samalla kurssilla ja täytyi yllätyksekseni todeta näin.Odotukset oli suuret

    • Anonyymi00003

      Vaikuttaa kokeelta, jossa lähinnä testataan oletko hereillä

    • Anonyymi00004

      Minä ainakin yllättyin, että taso ei tosiaankaan ollut tuo vaan huomattavasti hankalampi. Meni koko koe ihan penkin alle, en osannut oikein mitään.

    • Anonyymi00005

      Olisin saanut 5:kin tehtävää oikein matikassa, vaikka matikka oli luokiossa varmasti 5 .Jotkut tehtävät katsoin fysiikassa "tämä muoto näyttää järkevämmältä rimpsulta".Fysiikka olisi yllättävästi mennyt huonommin, mikä ei toisaalta yllätys, koska lukenut vain yhden fysiikan kurssin elämässäni.Jos kuitenkin selaisin fysiikan kirjoja läpi kevyesti niin pääsisin varmasti huippusijoille kokeen perusteella, vaikka matikkani oli aikoinaan 5 eli kyllä tuo on todellakin ihan lastentarhatasoa tuo koe.Ilmeisesti Amk helpompi kuin yliopisto opintojen sisällöltä

    • Olen käynyt useammassakin teknisen alan ammattikorkean pääsykokeissa noin 20 vuotta sitten ja olisin saanut kunkin kokeen jälkeen opiskelupaikan, joskaan en ottanut niitä vastaan. Nämä matematiikan tehtävät olivat niin sanottuja päässälaskutehtäviä, joita kokeissa yleensä on. Näiden lisäksi kokeissa saattaa olla ns avaruudellisen hahmottamisen tehtäviä, joissa pohditaan mikä luku on arpakuution toisella puolella tms. tai piti pyöritellä jotakin muotoa mielessään. Muistaakseni kokeessa oli myös äidinkielen osio ainakin kielen ymmärtämisen osalta, vai pitikö siinä lisäksi muistaa jotakin? Valinnoissa vaikuttivat pääsykoepisteiden lisäksi myös todistuspisteet ja jopa työkokemuspisteet. Kouluun saattoi näin ollen päästä sisään, vaikka pääsykokeessa olisi epäonnistunutkin. Ammattikorkeaan siis pääsee sisään kohtuullisen helposti yliopistoon verrattuna, mutta ammattikorkeassakin pitää tutkinnon eteen tehdä paljon töitä, aivan kuten yliopistollakin. Koulutuspaikan saaminen ei ole vielä tutkinto, se on vasta ensimmäinen askel sitä kohti.

    • Anonyymi00006

      Mitä jos ei onnistu päässälaskut?
      Itsellä on diagnosoitu dyskalkulia. Vaikeatkin laskut onnistuu laskimella mutta päässä ei onnistu yksinkertaisetkaan tehtävät vaan ihan esimerkkinä vaikka 5+7 vaatii sormia. Päättelemälläkin pärjää usein.

      Haluaisin kovasti opiskelemaan mutta olen heittänyt toivon kauan sitten ja välillä tulee olo että pitäisi opiskella.

    • Anonyymi00007

      tekun pääsykokeet 1970 ja 1980 luvulla oli matematiikan osalta ihan eri tasolla.

    • Anonyymi00008

      Nyt tavoitteena on korkeakoulututkinto 60 %:lle ikäluokasta. Vaatimustasoa on siis laskettava vielä nykyisestäkin.

      Mutta mitä virkaa on tuollaisilla tutkinnoilla, kun osaaminen puuttuu?

      • Anonyymi00009

        ihmiset luottavat tulevaisuudessa tekoälyyn. Uusi valmistunut on korkeakoulutettu joka antaa työnsä tekoälyn hoidettavaksi. Tottakait vaatimustaso laskee. Ihmisen osaamista ei nykyään kyetä edes arvioimaan kun tekoiäly on kaikessa tekemisessä mukana. Kokelas tekee suorituksensa tekoälyllä ja opettaja tarkistaa suorituksen tason tekoälyllä.
        Itse olen 70 vuotias. Neljä luokkaa kansakoulua. Sen jälkeen pyrin oppikouluun. 11 vuotiaana siis. Olin alkuvuodesdta syntynyt. onnisyuin kokeissa. Nuorimmat pääsykokeisiin osallistuvat olivat 10 vuotiaita Laskennon ja äidinkielen pääsytentit. Jos et läpäisyt niin jatkoit kansakoulun loppuun. Joko pyrit uudestansa oppikouluun tai jatkoit kansalaiskoulun puolelle ja sitä kautta työ ammatikouluun ja työntekijän uralle, Meitä karsittiin jo nuorena kovemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe