Suomen talous kääntyy kasvuun.
Suomen bruttokansantuotteen kasvu on nyt vauhdikkaampaa kuin Eu-maissa keskimäärin.
Julkiset inestoinnit kasvoivat tammi-maaliskuussa peräti 30.8 prosenttia edellisestä neljänneksestä.
Kasvua tuli laajalla rintamalla investoinneissa, yksityisessä kulutuksessa sekä viennissä.
Kasvu on ollut parasta vuosikausiin.
Ellei Lähi-idän kriisi eskaloidu pelättyä pahemmin, pitkästä aikaa edessä on kuluvaa vuotta koskevien suhdanne-ennusteiden korjaaminen ylöspäin.
Nyt se tapahtuu
22
241
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kiireesti värväämään afrikasta tulijoita ainakin se 44000 että Pertikki saa mielenrauhan.
Ei tarvi osata lukea eikä tietenkään myös kirjoittaa,,kelloa ei tarvii tuntea.- Anonyymi00002
Mielellään loppusuku eleämään veronmaksajien rahojen turvin.
Anonyymi00002 kirjoitti:
Mielellään loppusuku eleämään veronmaksajien rahojen turvin.
Työperäinen maahanmuutto Migrin mukaan kääntynyt kasvuun, täytyy johtua yritysten halukkuudesta työllistää. Mutta miksi juuri ulkomaalaisia jo tässä vaiheessa, myöhemmässä vaiheessa työperäisten määrässä tulee kasvua sen mukaan miten talous kasvaa. Milloin Suomalaisten työllistäminen kääntyy kasvuun on oleellista.
Niin pitääkin olla kasvua mahdollisimman paljon että seuraavalla hallituksella olisi hyvät lähtökohdat. Muutamien kuukausien hyvä kasvu pitäisi olla jatkuvaa, 2 % vuotuinen kasvu ei riitä, 200 000 - 300 000 uutta työllistä silloin olisi mahdollisuus tasapainottaa taloutta muutamana hallituskautena oikeaan suuntaan.
Sen verran vielä kun taloutemme kehitys on ollut Euroopan huonointa, niin hyppäys 0,9 % pahdan pojilta onko se ennen kuulumatonta, ei todellakaan, merkki siitä ettei vielä syvemmälle olla menossa jotain toivoa on.
- Anonyymi00003UUSI
Tuplataan nuo syömään tulijoiden määrät ihan vaan Pertikin mieliksi!
Eli tarvitsemme 88000 ruokapöytään tulijoita lisää.
Eikä vaikeita vaatimuksia saa esittää, eikä tulijoiden motiiveja kysellä... - Anonyymi00004UUSI
Työllisyyden lisääntyminen yritykset määrää ketä työllistetään siinä juju, ei yritykset työllistä sopimatonta työvoimaa.
- Anonyymi00008UUSI
Ei työllistä sopimattomia, ei niin. KELAn elätiksi ja eläkkeelle pääsee Afrikasta asti.
- Anonyymi00010UUSI
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ei työllistä sopimattomia, ei niin. KELAn elätiksi ja eläkkeelle pääsee Afrikasta asti.
Kela elättäminen siihen yrittäjät ei suostu.
- Anonyymi00005UUSI
Hallituksen on helppo siirtää vastuu seuraavaan hallitukseen, seuraavan hallituksen lähtökohta alkaa mitä mitä edellinen hallitus jättää. syyllistäminen on väärin ajateltua.
Seuraava hallitus on uuden edessä missä lähtökohdat, näin ollut aina. Uskottavuus puidaan vaali keskusteluissa.- Anonyymi00006UUSI
Jos talous kasvaa vielä vuoden,
on Antilla hyvät lähtökohdat.
Sdp saa taas kehua, että rahaa on. - Anonyymi00014UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Jos talous kasvaa vielä vuoden,
on Antilla hyvät lähtökohdat.
Sdp saa taas kehua, että rahaa on.SDP ei ole koskaan kehunut, että rahaa on.
- Anonyymi00015UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Jos talous kasvaa vielä vuoden,
on Antilla hyvät lähtökohdat.
Sdp saa taas kehua, että rahaa on.MILLOIN talous ALKAA kasvaa ?
- Anonyymi00007UUSI
Kokoomus ei anna periksi.
- Anonyymi00009UUSI
aivopesua ei nouse ihmisiä huijataan kuluttamaan
- Anonyymi00013UUSI
Olet oikeassa 👍
- Anonyymi00011UUSI
Tästä on hyvä jatkaa.
- Anonyymi00012UUSI
Hehhee. MILLÄ VAUHDILLA ?
0,2 %
Onpa vauhti.- Anonyymi00016UUSI
Älä liioittele.
0,1 %
- Anonyymi00017UUSI
EU talouden pohjalta kasvua se on hyvä saavutus eikö niin, tämän vuoden lopullinen kasvu kertoo jo paljon. Työllisyyden kasvu kertoo enemmän, jos sitä ei ole tuntuu jotenkin ihmeelliseltä että odotellaan,
- Anonyymi00018UUSI
Suomi on iloinen jo huolesi pois heitä.
- Anonyymi00019UUSI
Toiset ennustaa kasvua, toiset ei, ota siitä selvää ja usko mitä lystäät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172333Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671559Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1031479Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61411Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell791236Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.381214Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056