Tuli netissä vastaan Kainuun Sanomien otsikko, että Puolangalla kunnanvaltuuston kokouksessa ollut häiriötä ja virkavalta jouduttu kutsumaan paikalle. Siis mitä helkkaria siellä on tapahtunut?
Miksi osalla kuntalaisista on pakottava tarve aiheuttaa kunnalle mainehaittaa sekä nostaa Puolankaa ikäviin otsikoihin? Käsittämätöntä touhua..
Häiriökäyttäytyminen kokouksessa?
55
2080
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kainuun sanomissa on ihan videopätkää häiriköistä. Todella todella noloa käytöstä ja muka aikuisilta ihmisiltä.
- Anonyymi00024
siis Kepu Sanomien muunneltua totuutta.
- Anonyymi00002
Tämä vanha kääkkä taas 🤭
- Anonyymi00053
Kääntäjä, kääntäjä, kääääääk!
- Anonyymi00003
Viimeksi paiskoivat huonekaluja. Yleisötila tehtiin neukkariin salin taakse ja laitettiin pöydät siihen, niin pöytä nakattiin sivuun. Todettiin tuolloin, että seuraavaksi tulevat poliisit, jos huonekalut eivät pysy paikoillaan. Ne pysyivät paikoillaan sitten.
Peltola huomauttaa, että tällainen käytös ei paranna kenenkään puolankalaisen asemaa.- Anonyymi00054
Viimeksi paskoivat huonekaluja?
- Anonyymi00004
Onko tehty huoli-ilmoitus? Onhan varmasti selvitetty että kaikki on hyvin ja tila turvallinen?
- Anonyymi00006
Persupallit vauhdissa!!
- Anonyymi00047
Puo lanka on outo paikka.
- Anonyymi00056
Huonekalujen paskomista harrastaa vasemmisto.
- Anonyymi00007
Kirjoittaako varjokirjuri tästä,mielenkiinnolla odotan.
- Anonyymi00009
Jälleen kepujen valheet ja lavastus meni pieleen.
https://varjokirjuri.substack.com/p/kun-videokamera-saapui-valtuustosaliin - Anonyymi00010
Onpas mielenkiintoista jos huonekalujakin paiskottu.
Harmahiuksinen tyyppi mustilla silmälaseilla valkoisessa pikkutakissa lehtijutun kuvan mukaan se häirikkö?
Paljonko tuli lisää kuluja kokouspalkkioina kun kokous venyi?- Anonyymi00013
Puolankalaisten kepujen mielestä paiskominen on sama asia kun joku siirtää hieman tuolia
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Puolankalaisten kepujen mielestä paiskominen on sama asia kun joku siirtää hieman tuolia
Onkohan se video jossain nähtävänå?
- Anonyymi00037
Anonyymi00013 kirjoitti:
Puolankalaisten kepujen mielestä paiskominen on sama asia kun joku siirtää hieman tuolia
Joo on teillä paljon häiriökäyttäytymistä,sellaset ihmiset ovat juuri sadistisia narsisteja.....
- Anonyymi00040
Nimi?
- Anonyymi00046
Aika kova kommentti. Ja aika kovaa uutisointia kainarilta, nyt minäkin tiedän kuka tämä häirikkö on ollut.
- Anonyymi00048
Anonyymi00013 kirjoitti:
Puolankalaisten kepujen mielestä paiskominen on sama asia kun joku siirtää hieman tuolia
Puolan kaltaisten kepujen mielestä paskominen on sama asia kuin joku siirtää hieman tuolia.
- Anonyymi00057
Anonyymi00014 kirjoitti:
Onkohan se video jossain nähtävänå?
Videolla paskotaan huonekaluja?
- Anonyymi00012
Teemu Keskisarja alias Pormestari. Oli joku tehnyt oivaltavan huomion Kainarissa.
- Anonyymi00015
Olipa oivaltava,täytyy varmaan hänetkin palkita oivaltavuusmitalilla.
- Anonyymi00019
Teemu Keskisarja on äärettömän lahjakas. Lahjakas on myös pormestari, ei majurin arvomerkkiä tolloille anneta.
Elämäntapavalittajatkin sen ymmärtävät, ottaahan oma alemmuus heillä raskaasti päähän. Rähinäkohtaus iskee heillä vähän väliä, kauan ei tarvitse seuraavaa rähinäkohtausta odotella ? - Anonyymi00049
Teemu näki neek•••n.
- Anonyymi00058
Teemu Keskisarja on päätynyt pormestariksi?
- Anonyymi00016
Häirikölle porttikielto kokouksiin.
- Anonyymi00017
Häiriökäyttäytyminen oli suunniteltua.
- Anonyymi00020
Voisivat seurata kunnan kokouksia videon välityksellä vaikka Vanhasta virastotalosta. Mitähän hämärää bisnestä oli siellä tarkoitus harrastaa ?
- Anonyymi00021
Anonyymi00017 kirjoitti:
Häiriökäyttäytyminen oli suunniteltua.
Eipä kokouksia ole ennnen mainostettu sos.mediassa.
- Anonyymi00050
Anonyymi00017 kirjoitti:
Häiriökäyttäytyminen oli suunniteltua.
Paskominen oli suunniteltua.
- Anonyymi00055
Huonekalujen paskominen on kiellettävä!
- Anonyymi00018
Ensi viikolla taas käräjillä mannekiineina Peltola ja Haapalainen. Luottamus aseman väärinkäytöstä.
Se on hyvää mainosta pikkukunnalle.- Anonyymi00022
Molemmat todetaan syyttömiksi ja Puolangan kannattaa ottaa mallia Tampereelta. Kolme ministeriä puuttuivat sarjavalittajan touhuun.
Puolangan kirkkovaltuuston puolella valitukset loppuivat; mikä oli se "viisasten kivi", jolla rauha laskeutui kirkkovaltuuston puolella ? - Anonyymi00025
Anonyymi00022 kirjoitti:
Molemmat todetaan syyttömiksi ja Puolangan kannattaa ottaa mallia Tampereelta. Kolme ministeriä puuttuivat sarjavalittajan touhuun.
Puolangan kirkkovaltuuston puolella valitukset loppuivat; mikä oli se "viisasten kivi", jolla rauha laskeutui kirkkovaltuuston puolella ?Kun luulet olevasi maan paras tuomari, miksi olet jäänyt kouluttamattomana ja kokemattomana peräkammariin? Ja olet vielä sukulaisten välistä syntynyt. Pitkässä perinteessä muutaman suvun sisäsiitoksessa.
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Kun luulet olevasi maan paras tuomari, miksi olet jäänyt kouluttamattomana ja kokemattomana peräkammariin? Ja olet vielä sukulaisten välistä syntynyt. Pitkässä perinteessä muutaman suvun sisäsiitoksessa.
Mikä oli se kirkkovaltuuston "viisasten kivi", jolla rauha palasi ? Vastaa kun kysytään !
- Anonyymi00023
Katsoin koko videotallenteen. Valtuuston kokouksen alusta loppuun. Ei siinä mitään jäätävää tunnelmaa ollut vaan sen vastakohtaa. Rentoa odottelua kuulosti olevan, mitä puheenjohtaja päättää. Jatkuuko kokous vai siirretäänkö se. Kuulosti jatkuva eikä siirretty. Samoin kepujen poliisilla uhkailu kuulosti olevan uhkailua, joka ei tehoa kuin enintään pikkulapsiin. Jos ei ole tehnyt mitään väärää, saa poliisitkin tulla sen tarkistamaan.
Tauon aikana eräs valtuutettu keskusteli kahden Puolanka-lehden toimittajan kanssa. Ja yleisö vaihtoi mielipiteitä keskenään. Rauhallisesti. Se selvisi videolta. Voihan se joskus tulla julkiseksi. En tiedä. - Anonyymi00027
Puolangan puolesta ryhmä hajonnut,yksi valtuutettu erosi toiminnan takia.
- Anonyymi00028
Eikä menetys ollut suuri. Hänhän oli jo vieraillut maanantaina viikko sitten kepujen ryhmähuoneessa ja siellä oli neuvottu eroamaan myös ryhmästä.
Ryhmässä kyllä tiedetään, että kyseessä ei ole penaalin terävin kynä.
https://varjokirjuri.substack.com/p/kunta-joka-riiteli-kaikkien-kanssa - Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Eikä menetys ollut suuri. Hänhän oli jo vieraillut maanantaina viikko sitten kepujen ryhmähuoneessa ja siellä oli neuvottu eroamaan myös ryhmästä.
Ryhmässä kyllä tiedetään, että kyseessä ei ole penaalin terävin kynä.
https://varjokirjuri.substack.com/p/kunta-joka-riiteli-kaikkien-kanssaEronnut oli tuuliviiri ryhmästä ylivoimaisesti terävin kynä. Jäljelle jäi vain tyhjänpäiväiset riidan haastajat!
- Anonyymi00030
Anonyymi00028 kirjoitti:
Eikä menetys ollut suuri. Hänhän oli jo vieraillut maanantaina viikko sitten kepujen ryhmähuoneessa ja siellä oli neuvottu eroamaan myös ryhmästä.
Ryhmässä kyllä tiedetään, että kyseessä ei ole penaalin terävin kynä.
https://varjokirjuri.substack.com/p/kunta-joka-riiteli-kaikkien-kanssaHän edusti 25% ryhmän jäsenistä.Aika suuri osuus.
- Anonyymi00031
Onko seuraavana nelosloikka. Kepuun, jossa pärjää vähällä ymmärryksellä ja rikollisilla mielellä.
- Anonyymi00032
Lopultakin julkistetaan todelliset kepuhäiriköt. Mahtaapi tulla pitkä sarja.
https://varjokirjuri.substack.com/p/kunta-joka-riiteli-kaikkien-kanssa- Anonyymi00034
Van taas epäonnistu kepujen lavastus. Häiriöistä. Vuodenvaihteessa sama epäonnistuminen. Silloin yritettiin lavastaa Hilliahoa. Tarkistettu 12.12.2025 pöytäkirjatodiste esitetty Varjokirjurin julkaisussa. Ja mönkään meni kepuilla. KS perui heti kepuvalheen.
- Anonyymi00042
Anonyymi00034 kirjoitti:
Van taas epäonnistu kepujen lavastus. Häiriöistä. Vuodenvaihteessa sama epäonnistuminen. Silloin yritettiin lavastaa Hilliahoa. Tarkistettu 12.12.2025 pöytäkirjatodiste esitetty Varjokirjurin julkaisussa. Ja mönkään meni kepuilla. KS perui heti kepuvalheen.
Suunniteltu homma sekin oli,jälkeenpäin ollaan niin hurskaina.
- Anonyymi00033
Eikö varjokirjuri ollut vasemmistoliittolaisia,eikä puolangan puolesta ryhmmää?Vai onko rajat päässyt hämärtymään?
- Anonyymi00035
Se kuuluu hölmöläisten ryhmään
- Anonyymi00051
Anonyymi00035 kirjoitti:
Se kuuluu hölmöläisten ryhmään
Puo, puo, puo - lanka.
Siis oliko lanka puossa??
Kenen puossa lanka alkujaan oli?
- Anonyymi00036
Sairaan ihmisen toimintaa. Kun mieli järkkyy, näin voi käydä.
- Anonyymi00038
Oliko demari joka riehui?
- Anonyymi00052
Remari tiehui remarien tyyliin.
- Anonyymi00039
Joo ei tavallisen ihmisen toimintaa
- Anonyymi00041
Myötähäpeä häiriköiden toimista
- Anonyymi00043
Kirkkovaltuuston väki voisi konsultoida kuntaa, miten häiriökäyttäytyminen saatiin loppumaan kirkkovaltuustojen kokouksissa. Varjokirjuri voisi informoida sitten kuntalaisia.
- Anonyymi00044
Tulijokilan tuulivoimatilaisuudessa oli etänä kuultuna myös häiriökäyttäytymistä. Etänä kuului vähän huonosti, mutta joku henkilö ainakin aikoi pyytää poliisit paikalle. Kuka tämä kunniakas poliisien paikalle pyytäjä. Totta poliisit tuli paikalle, taltutti, tyrmäsi ja vei häiriköijän säilöön ja kunniakas poliisien soittaja ja muut sai olla rauhassa lopputilaisuuden. Etänä jäi poliisien soittamiseen johtanut häiriö epäselväksi.
- Anonyymi00045
Toivottavasti varjokirjuri ymmärtää, tulkitsee ja toimii kunnanhallituksen kokouksen pöytäkirjan pohjalta. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026395
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1124368Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k773176- 991434
- 861306
- 91846
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka18693Lähes kaikki keskustelut kasvotusten
on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk21686- 42677
Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?111653- 43639