Parisuhdeväkivalta

Tyttäremme otettiin kiireellisesti huostaan.
Syynä oli se, että mieheni hajoitti parvekkeen oven ja pienen ikkunan. Hän on lyönyt minua kerran.. eli väkivaltaa on ollut aiemminkin. Antakaa viisaammat vinkkejä.. Kannattaisiko jättää hänet, jotta tämä kaamea tilanne päättyisi onnellisesti.
3500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on sanottu ehdoiksi? Mielestäni sinulla on vain yksi vaihtoehto että jätät tämän miehen tai toiseksi jätät lapsesi sijoitukseen.
Mieti ja yritä ymmärtää mikä on elämäsi tilanne. Ei lapsen pidä saada nähdä tuollaista vaan lapsi tarvitsee turvallisen kasvuympäristön.
Ei ole kysymys kannattaako vai ei on kysymys elämänlaadusta ja onko tuo mielestäsi sen arvoista että kannattaa edes miettiä mikä on kannattavaa.
Päätös on tietenkin sinun olethan aikuinen. Mutta lastensuojelulaki puhuu lapsen edun puolesta.

Äänestä

Ei nuo sosiaalityöntekijät naapurinkaan äidiltä vieneet/ottaneet huostaan lasta vaikka lapsen isä rikkoi makuuhuoneen ikkunan ja lapsi vaunuissa nukkumassa ikkunan alla!

Äänestä

et sinä ole huono äiti, olet vain erehtynyt valitsemaan väärän miehen, joka ei hallitse väkivaltaisia impulssejaan.

MUTTA JATKOSTA: ota pesäero, älä tuhoa lapsen sielua antamalla hänen nähdä kuinka sinua kohdelaan kaltoin!!!

sillä meillä on lapsi, joka kolme ensimmäistä vuotta näki äitiään kohdeltavan väkivaltaisesti ja kuinka täynnä hän onkaa syvälle kätkettyä vihaa pahpoinpitelijää kohtaan. ja kuinka täynnä hän on häpeää, kun ei pystynyt puolustamaan äitiään.

älä anna lapsellesi sitä taakaa, että hän tuntisi pettäneensä sinut, kun ei osaanut sinua puolustaa tuskin polven korkuisena.

jos miehessäsi on väkivallan lisäksi ainesta perheenisäksi, hän hakeutuu nyt hoitoon. jos ei ole hän syyllistää sinut. mutta sinulla on vastuu vain omasta ja lapsesi turvallisuudesta. mies hoitakoon itsensä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huono äiti kirjoitti:

Tyttäremme otettiin kiireellisesti huostaan.
Syynä oli se, että mieheni hajoitti parvekkeen oven ja pienen ikkunan. Hän on lyönyt minua kerran.. eli väkivaltaa on ollut aiemminkin. Antakaa viisaammat vinkkejä.. Kannattaisiko jättää hänet, jotta tämä kaamea tilanne päättyisi onnellisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu