Onko kenelläkään kokemusta Starkin 45 mm:n 9 m2 hirsiaitasta? Sellaista suunnitellaan nyt mökin pihalle vierasaitaksi ja kuulisimme mielellämme kokemuksia esim. pystytyksestä, toimituksesta, ihan mistä vaan. Kannattaako pystyttää nyt syksyllä vai vasta keväällä? Onko muita hyviä vaihtoehtoja aitoiksi? Vinkkejä kaivataan. Starkin aitan hinta on noin 1800e.
Strarkin aitta
10
2568
Vastaukset
- kuhku
En oo koskaan kuullutkaan 45 mm:n hirrestä...
3" hirsi lienee kapein mitä voipi höylähirreksi sanoa. Alle 3" on lautaa ja kun se on lautaa niin se vetää kieroon...
:-)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000010&conference=4500000000001319&posting=22000000009434728 - Antti
Me pystytettiin juuri tuommoinen "Starkin aitta" kesällä 2003 mökkitontillemme ja se palveli meitä sinä kesänä "ensiasuntona" varsin hyvin. Myös viime kesänä mökin rakennusaikana nukuin siinä aika usein.
Eristyksiä jne. ei ole, mutta lämpimänä kesänä ja makuupussiperiaatteella toimi hyvin. Pystytys oli helppoa ja onnistui meiltä kokemattomiltakin ihan hyvin. Perustukseksi laitoin pilariharkot hiekkapedille ja katon tein palahuovasta.
Ikkunoitahan siinä ei ole kuin etuseinällä ja ajoittain olisin takaseinällekin kaivannut jotain luukkua mistä näkee siihenkin suuntaan. Sellaista ei kuitenkaan tullut askarreltua. Kesä 2003 oli varsin lämmin ja silloin totesin, että takaseinän yläosaan piti tehdä tuuletusaukko, jossa on sääskiverkko toisella puolella ja lautasventtiili toisella puolella. Lisäksi tein etuseinällä olevaan ikkunaan sääskiverrkokehyksen, että sitä voi pitää auki.
Nyt kun isompi mökkimme on valmis, tämä aitta palvelee ihan mukavasti yhdistettynä varastona, leikkimökkinä ja vierasmajana. Ei ole kovin aktiivisessa käytössä, mutta sehän on ihan nätin näköinen eikä siinä mielessä pilaa maisemaa joten kyllä se ainakin meillä on ihan paikallaan olla olemassa. - Lenni
Mutta eihän se paljon maksakkaan,joten ei se voi mikään ollakkaan.
- Mökkihöperöt
Oli se nyt lauta-aitta, hirsiaitta tai teltta, mitäpä nimellä on väliä. Kyllä se täyttää sen tarkoituksen, mihin sitä on ajateltu.
Kiitos kuitenkin hienosta kommentistasi Lenni.
Kiitos myös ystävälliselle Antille, joka vastasi asiallisesti. - Antti
Mökkihöperöt kirjoitti:
Oli se nyt lauta-aitta, hirsiaitta tai teltta, mitäpä nimellä on väliä. Kyllä se täyttää sen tarkoituksen, mihin sitä on ajateltu.
Kiitos kuitenkin hienosta kommentistasi Lenni.
Kiitos myös ystävälliselle Antille, joka vastasi asiallisesti.Olkaapa hyvät vaan "Mökkihöperöt".
Näitä viisastelijoita täällä palstoilla riittää ja asia on juuri noin kuin sanoit, että kunkin omat tarpeet ja mieltymykset ratkaisevat mitä ratkaisuja tekee. Muut saavat keksiä sitten täällä mitä nimityksiä tykkäävät jos katsovat aiheelliseksi.
Sen verran pitää vielä mainita, että tein sinne samalle tontille myös puucee/varastoyhdistelmän samalta valmistajalta (Luoman Puutuote, jota siis ainakin Starkki jälleenmyy) joka oli muistaakseni vielä ohuempaa ainetta (taisi olla 32 tai 39 mm?). Mielenkiintoista nähdä mikä nimi tälle keksitään...
No, hyvin on pelannut sekin rakennus ja ihan nätiltäkin näyttää meidän silmissämme - se riittää mulle!
PS.
Tuoltahan näitä malleja ja jälleenmyyjiä löytyy:
http://www.lillevilla.net - Lenni
Antti kirjoitti:
Olkaapa hyvät vaan "Mökkihöperöt".
Näitä viisastelijoita täällä palstoilla riittää ja asia on juuri noin kuin sanoit, että kunkin omat tarpeet ja mieltymykset ratkaisevat mitä ratkaisuja tekee. Muut saavat keksiä sitten täällä mitä nimityksiä tykkäävät jos katsovat aiheelliseksi.
Sen verran pitää vielä mainita, että tein sinne samalle tontille myös puucee/varastoyhdistelmän samalta valmistajalta (Luoman Puutuote, jota siis ainakin Starkki jälleenmyy) joka oli muistaakseni vielä ohuempaa ainetta (taisi olla 32 tai 39 mm?). Mielenkiintoista nähdä mikä nimi tälle keksitään...
No, hyvin on pelannut sekin rakennus ja ihan nätiltäkin näyttää meidän silmissämme - se riittää mulle!
PS.
Tuoltahan näitä malleja ja jälleenmyyjiä löytyy:
http://www.lillevilla.netSille tuotteelle.
- Puuseppä
Lenni kirjoitti:
Sille tuotteelle.
sinä Lenni kehtaa höpöttää ja tuhlata aikaasi joutavanpäiväiseen lapselliseen jutteluun. Pidä mölyt mahassa.
- hirsi
Se on nimeltään kevythirsi tuo "lauta"
- Ampiainen
oikein hyvin tämä aitta. Laitettiin vähän vylliä kattoon ja lattiaan niin hyvin tarkenee syksymmälläkin kun patteri vielä lämmittää.
- Anonyymi
Aitta vamma talous sanasto ajatus aika vaihdot tapahtumat RUOTosen naama
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438375Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067566Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255799Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035688Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214852Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472700Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632529Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81515Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71484Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2251409