10v irttariaddiktio

Anonyymi-ap

Lapsi (10v) käy lähes joka päivä lähikaupassa ostamassa irtokarkkeja. Lapsi ostaa karkkeja yleensä noin 500 - 1000 g. Hän livahtaa kauppaan ennen koulun alkua tai koulun jälkeen, vaikka olemme yrittäneet sopia, että karkkeja ostetaan vain viikonloppuisin. Karkit hän syö kaupan pihalla, puistossa tai matkalla napostellen kavereidensa kanssa. Toisinaan hän tulee omaan huoneeseensa syömään ja lähtee pyörällä mahdollisimman nopeasti uudestaan kauppaan, jotta saa taas karkkikulhonsa täyteen.

Kun lapsi saa esimerkiksi syntymäpäivänä rahaa vaikkapa 50 €, hän ostaa sillä noin 5 kg irtokarkkia, koska raha riittää siihen sopivasti. Olen yrittänyt ehdotella vaihtoehtoisia ostettavia, kuten leluja tai laitteita, mutta lasta ei kiinnosta mikään muu kuin käteinen ja karkki.

Auttakaa! Elämämme on mennyt hankalaksi, kun lapsi ei tee enää kotitöitä tai viitsi lähteä lomille, kun nykyään pelkkä karkki kiinnostaa. Lapsella tuntuu siis olevan irtomakeisriippuvuus.

1

121

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Rahat tilille, ei korttia. Yksinkertaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      117
      1604
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1222
    3. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      10
      1186
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1124
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      1006
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      998
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      131
      896
    8. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      402
      849
    9. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      73
      824
    10. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      64
      792
    Aihe