Maahantuoja liioitteli alussa bZ4X Touring AWD:n kiihtyvyyttä!

Anonyymi-ap

Nyt on palattu karuun totuuteen teknisissä tiedoissa. Alunperin kiihtyvyys oli 4,4 sek sataseen ja nyt se on muuttunut kaikessa hiljaisuudessa arvoon 4,5 sek.

Kohta varmaan on 6 sek ja loppujen lopuksi 8 sekkaa. Japsihepat ovat oikeasti poneja. Takaan että 340-hepan VW id.4 GTX:lläni peittoan tuon Touringin kepeästi.

13

297

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ihan sama homma kuin ysärillä. Golf 1,8 kulki paremmin kuin 1,6 16V-Corolla vaikka Corollassa oli paperilla enemmän tehoa eli 90 hv vs. 105 hv.

      • Anonyymi00002

        Homma ei kyllä mennyt ihan niin kuin muistelet. TM:n arkistosta 16/1992 numeron vertailussa Vento 1.8 (90hv) 0-100 km/h kiihtyvyys 13,2s ja Corolla 1.6 (114hv) 10,2s. Vertailupareista Vento 50 kg painavampi.

        Volkkarissa oli kyllä koneen koosta johtuen ihan hyvä käytännön vääntö, mutta ei sen suorituskyky kierroksia käyttämällä muuten ollut kovin ihmeellinen, niin kuin tehoarvostakin näkee.


    • Anonyymi00003

      Tohjo kusettaa aina. Hevosvoimat on japsistandardilla mitattuja = ilman "kuormasta syöviä" apulaitteita (laturi ja vesipumppu yms.). Mitattu 0-100 kiihtyvyys on aina n. 1 s tohjon lupauksia heikompi. Pitää varmaan poistaa laturi, vesipumppu ja takapenkki kiihtyvyysmittauskia varten. Ja vahvistaa koria, jos aikoo ajaa kolarin (vrt. tohjon harrastama huijaus kolaritesteissä).

      Taannoisessa farkkuvertailussa tohjo jäi kiinni siitä, ettei auton omamassa sisällä 70 kg painoista kuljettajaa, kuten pitäisi. Em. tarkoittaa, että myös kantavuus on tuon verran pienempi. Ei tarvi *farmariin* ottaa yhtää matkatavaroita kyytiin, kun auton kantavuus on jo ihan tapissa, jos kyydissä on 5 aikuista miestä. Tämän kun sisäistää, ei enää tarvi ihmetellä, miksi takajouset pohjaa hidastetöyssyissä, jos takapenkillä on matkustajia. Tässä kohtaa laatu on tasaista.... tämäkin feature tuttu jo 30+ vuoden takaa.

      Määräysten mukaan kulmavalot saisi syttyä vain hintaissa nopeuksissa käännyttäessä (ohjaus ohjauspyörän ja/tai vilkun mukaan). No missäpä muussa kuin itäauto tollolootassa kulmavalot syttyy maantienopeuksissakin.

      Autojen valoja koskevat määräyksetn edellyttävät takasumuvalon käyttöä, kun vesisumu tai pöllyävä lumi heikentää näkyvyyttä. Toisaalta etusumuvaloja saa käyttää vain lähivalojen asemasta sakeassa sumussa. Asemasta = ei samaan aikaan. Eli hernerokkasumussa kuuluu ajaa "kävelyvauhtia" pelkät "parkit" + etusumuvalot päällä.

      Tohjolootassa näitä ohjataan samalla kytkimellä eikä takasumuvaloa saa erikseen päälle. Laiton kytkentä. Toki sen lisäksi joka ainoa tojokääkkä laittaa aina muistaessaan varikseen etusumuvalot päälle, oli sitten yö tai päivä, koska ne tekee turkkilaisen pizzakuskin turkkilaisesta pizzapaketin kuljettimesta matalan ja sporttisen näköisen.

      Aina ei kylläkään dementikko muista laittaa etusumuvaloja päälle ja sitten ajellaan vailla takavalojakin. Myös ja erityisesti pimeällä ja vesisateessa.

    • Anonyymi00004

      Touring oli koeajossani pettymys! Koeajoin eilen Executive AWD 20. Ulkonäkö mitäänsanomaton, ihan tylsän farmariauton näköinen. Sisältä ikävä mittaristo joka peittyy ratin taakse alareunastaan. Penkki hiostavaa muovia ja täytyy sitten sähköenergiaa tuhlaten tuuletella auringonpaisteella. Kattoikkuna surkea varuste eli auringonvalo heikentää keskinäytön näkemistä. Lähes kaikki viety keskinäyttöön ja se on surkean sekava käyttää. Jotkut holhoavat tutkat jarrutti autoa erikoisesti joka paikassa ja joutui painamaan kaasua että se menee etenepäin. Kiihtyvyys tahmaista, ei ikinä uskoisi että menee 4,5 sekunnissa sataseen vaan oma tuntuma on että 6 sekuntia vie. Yksissä valoissa edessä oli Tesla Y dual motor ja se vetäisi valoista motarin rampille selvästi rivakammin. Palautin auton etuajassa liikkeeseen, ei tule tällaista itselleni.

    • Anonyymi00005

      Miksi myyjät kehuu että myyty jo 500 kpl tätä? Onkohan totta?

    • Anonyymi00006

      Kun autojen suoritusarvoja kerrotaan ennen varsinaista julkaisua, se on arvio eikä vielä kyseisen markkinan lopullinen. Tämä vuoksi niissä ennakkotiedoissa LUKEE että tiedot tarkkenevat myöhemmin.

      Ei ole tainnut aloittaja vaivautua lukemaan muuta kuin katsomaan pari numeroa.

      No tämä on tyypillistä amatsupojille.

    • Anonyymi00007

      Tässä Autostadium-foorumilta vakiohahmon Ihaan (kova rattimies ja ajaa viritetyllä Polestar 2 performancella) koeajo uudella Touring Executive 20:lla:

      https://www.autostadium.fi/index.php?threads/toyota-bz4x-ev-2022.9141/page-607

      Oma koeajo vahvisti saman, kiihtyvyys on alussa rivakka mutta auto puutuu ja laiskistuu satasesta ylöspäin. Moottoritiellä tällä ei todellakaan juhlita kunkkuna vaan useimmat samantehoiset euromerkkiset menee menojaan. Kiihdytyksessä tässä on aina väkinäisen menon maku eli kaasua pitää painaa kunnolla että lähtee valoista nopeammin kuin viereinen vuoden 2000 Nissan Almera 1,6.

    • Anonyymi00008

      No nyt jäi Toyota tilaamatta, jos 0,1 sek hitaampi! Ei kerkee töihin millään.

    • Anonyymi00009

      Mikä oli aloitusviestin tarkoitus?

      • Anonyymi00011

        Se että kehuista huolimatta Touring ei ole raaseri eikä sillä kannata härnätä esim. VWid4 GTX:ää, Polestareja, Tesloja tai sähkö-Bemareita. Saa vain itkun ja häpeän. Kannattaa vaan painaa kaasupedaalia rauhaisasti kuten Pappa-Corollassa ja Yariksessa.


    • Anonyymi00010

      Toyota pilasi Yaris GR ja Corolla GR mallit asentamalla niihin surkeat automaatit.
      Kiityvyys putosi ja teho myös. Asia on vahvistettu kiityvyys testeissä ja dynamometri mittauksissa. Esimerkiksi Corolla GR mallin mitattu teho renkaalta on -100HP verrattuna GOLF R malliin. Valitettavasti Corolla GR jää valoissa aivan seisomaan.

    • Anonyymi00013

      Mihinköhän ne tehot katoaa noissa toitsuissa, ku ei vaan jaksa rullata?

      • Anonyymi00014

        Tällaista upeaa kiihtymiskeskustelua ad-hd-
        amistaaperoilta tällä kertaa! Liikennevalo lienee ainoa valo mikä päässä välähtää? Ihan mahtavaa!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      990
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      833
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe