Meillä talossa huippuimuri, jonka säätö on tapahtunut alunperin liesituulettimen kautta, liesituulettimessa oleva huippuimurin "säätökytkin" on hajonnut ja se on korvattu "väliaikaisella on/off kytkimellä. Olen hankkinut tilalle tyristorisäätimen ja kysymykseni on seuraava, siihen väliaikaiselle on/off kytkimelle tulee nolla ja vaihe johto, ja tyristorisäätimessä on kytkentä paikat L,M,N, niin mihin kytken nämä kaksi johtoa niin, että pystyn säätämään huippuimurin nopeutta?
Tyristorisäädin
Anonyymi-ap
7200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voi helvetti tätä nykyajan rakentamista. Rakennetaan muovipusseja joihin koneellisia ihme ilmanvaihtojärjestelmiä, joista säätökytkimen hajotessa pitää surffailla netissä voiko korvata tyristoreilla tai millä tahansa kikkuloilla vai onko kohta kämppä täynnä sädesientä kun ei ilmanvaihtojärjestelmän algoritmit toimi oikein.
Sen sijaan että löisi väljän hirsimökin pystyyn, ja tarvitsisi lopettaa välittäminen siihen paikkaan. Jos jotain hometta tulisi nurkkaan, niin ei olisi sädesientä tai mitään muutakaan ihmiselle vaarallista hometta kun talo hengittäisi joka raosta koko ajan.
Tekniikan pitäisi tehdä ihmiselosta helpompaa ja mukavampaa. Nykyisellään kehitys lisää vaan ongelmia ja tarvetta tehdä työtä ja huoltotoimia enemmän ja enemmän. Tämä pätee joka sektorille ihmiskunnan innovaatioissa.
Teknologian kehityksen tarkoitus pitäisi olla tehdä asioista yksinkertaisempia ja helpompia! Ei monimutkaisempia ja kalliimpia ylläpitää.
Hei, siis kiitos kommentista, mutta tämä ei siis ole mikään uusi talo, 80 luvun rakennus, missä painovoimainen ilmanvaihto, mihin on asennettu jälkikäteen lisäksi huippuimuri luultavasti sen takia, että saadaan kylppäri nopeammin kuivaksi, mene ja tiedä? :)
80-luvun talo on noille "tuuli puhaltaa seinistä läpi" perinnerakentamisen haikailijoille uusi.
Maakuopassa haluaisivat varmaan asua...
Kyselyikäinen ei ole malttanut edes pyhäpäivää pyhittää...
Kannattaa kysellä joltakin toiselta palstalta, missä on sähkötekniikan osaajia, tällä palstalla mesoaa vain nuo katkerat juopot krapulapäissään.
Asentaja kytkee sen suit sait.
Jos kytkin on vaiheen ja nollan välissä, niin virta päälle = sulake palaa. Taitaa kuitenkin olla kyseessä vaihe + syöttö moottorille.
Tyristorisäädin kaipaisi myös nollajohtimen. Varmaankin L = vaihe, M = moottorille ja N= nolla. Kahdella piuhalla ei toimi.