Sohva parvekkeelle

Siili25

Parvekkeellani on 90x90 senttimen pöytä ja neljä pinottavaa tuolia. Aika lailla käyttämättömiä, vain minä kesäisin syön aamupalaa pöydän ääressä.

Olenkin tullut siihen tulokseen jotta myyn nuo pois, muutaman vuoden vanhat ja ihan hyväkuntoiset ja lasitetulla parvekkeella olleet ympäri vuoden.

Tilalle ostaisin sohvan jossa mahtuisi vaikka päikkärit ottamaan.

Onko teillä jollain sohva tai jopa sänky parvekkeella ja nukkuuko joku jopa yön parvekkeella?

24

202

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      En saa aikaani kulumaan parvekkeella. En oikein tiedä mitä siellä tekisin. Syön aamupalan tässä koneen ääressä lehteä lukien ja täällä ohjelmassa piipahtaen. On siinä pöytä ja pari tuolia, mutta käyn sen verran että amppelin kastelemassa ja vuodevaatteita tuulettamassa. Nytkin on läjä vuodevaatteita odottamassa koneeseen pääsyä, kun joutaisi ulkoilulta, on ollut niin kauniita säitä.

      • Meillä parveke toimii kesähuoneena eli antaa tilaa lisää kesäkuukausina, ylimääräisen huoneen. Juodaan päiväkahvit, luetaan aamun lehdet tai vaikka kirjaa.


    • Anonyymi00002

      Vaikka on lasitus parvekkeella, niin silti sinne tulee jatkuvasti pölyä ympäristöstä. Pieni parveke on myös eteläpuolella armottoman kuuma. Täysin kelvottomia ja tarpeettomia kömmäköitä nuo pienet parvekkeet.

      • Siitepölyä pääsee lasitusten välistä se on totta.
        Toiset tykkää sisustaa kesäksi parvekkeita kesäkuntoon oli se sitten iso tai pieni. Osa kesäfiilistä :).

        Jos ei tykkää parvekkeesta kannattanee hankkia asunto jossa sitä ei ole turhanpanttina.


    • Anonyymi00003

      Valtakunnallinen Nuku yö ulkona tapahtuma on 29.8.2026. Sitten kun osallistuu siihen niin voi kerskua osallistuneensa, jos vaikka Taloustutkimuksen haastattelija soittaa ja kysyy.

      https://www.suomenlatu.fi/nukuyoulkona/

      • Lasketaanko nukkuminen parvekkeella ulkona nukkumiseksi?


      • Anonyymi00005
        Siili25 kirjoitti:

        Lasketaanko nukkuminen parvekkeella ulkona nukkumiseksi?

        Kysyin tekoälyltä tuota:

        Kyllä on. Parvekkeella nukkuminen lasketaan ulkona nukkumiseksi, sillä nukkuja on suorassa kosketuksessa ulkoilmaan. Kokemus on verrattavissa esimerkiksi laavussa, riippumatossa tai teltassa nukkumiseen, ja monet hyödyntävätkin parveketta osana tai ympärivuotista ulkona nukkumisen harrastusta.Parvekkeella ulkoilman tuntua ja hyötyjä voi säädellä parveketyypin mukaan:Lasittamaton parveke: Tarjoaa täydellisen ulkoilmaympäristön, jossa lämpötila ja sääolosuhteet ovat samat kuin ulkona.Lasitettu parveke: Suojaa sateelta ja tuulelta, mutta lämpötila on silti lähellä ulkoilmaa, mikä tekee siitä erinomaisen paikan esimerkiksi vauvojen päiväunille tai raikkaaseen yöuneen


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Kysyin tekoälyltä tuota:

        Kyllä on. Parvekkeella nukkuminen lasketaan ulkona nukkumiseksi, sillä nukkuja on suorassa kosketuksessa ulkoilmaan. Kokemus on verrattavissa esimerkiksi laavussa, riippumatossa tai teltassa nukkumiseen, ja monet hyödyntävätkin parveketta osana tai ympärivuotista ulkona nukkumisen harrastusta.Parvekkeella ulkoilman tuntua ja hyötyjä voi säädellä parveketyypin mukaan:Lasittamaton parveke: Tarjoaa täydellisen ulkoilmaympäristön, jossa lämpötila ja sääolosuhteet ovat samat kuin ulkona.Lasitettu parveke: Suojaa sateelta ja tuulelta, mutta lämpötila on silti lähellä ulkoilmaa, mikä tekee siitä erinomaisen paikan esimerkiksi vauvojen päiväunille tai raikkaaseen yöuneen

        Kokemus on turvallinen, kun omalla partsilla.


    • Anonyymi00004

      Avoterassi on tässä kerrostalon alakerran asunnossa, mutta eipä siellä jouda istuskelemaan silloin kun siihen ei aurinko paista. Iltapäivällä muuten voisi käsitöitä siellä tehdä mutta aurinko paistaa niin ei jaksa siinä olla, pitäisi saada jonkinlainen suoja varjostamaan.

      • Anonyymi00011

        Jos tuuli ei osu niin saunamaiseksi menee parveke.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Jos tuuli ei osu niin saunamaiseksi menee parveke.

        Kyllä liian kuumaksi menee, viime kesänäkin usein loppui mittarista asteikko kun oli pöydällä auringossa, asteikko on vain +50 asti. Mulle riittää jo +23, yli sen on jo liikaa ja lenkilläkin mieluummin alle tuon.


    • Anonyymi00006

      Avonainen parveke 4 kerroksessa, pyöreä tukeva pöytä, ettei tuuli vie, halk. n. 50cm. Pölyä sinne kertyy, ei tule enää istuskeltua, ennen useimmin. Aamuisin siihen paistaa aurinko kivasti puoleen päivään asti, kyllä parveke jotenkin tuo avaruutta asuntoon, tarvittaessa se on hyvä olla.

      • Toisaalta siitepölyä on ulkona istuskellessakin.
        Häytyypi vain huiskia pölyjä pois aina tarvittaessa.


      • Anonyymi00009
        Siili25 kirjoitti:

        Toisaalta siitepölyä on ulkona istuskellessakin.
        Häytyypi vain huiskia pölyjä pois aina tarvittaessa.

        Yliherkät kärsii, sitä on enemmän nykyisin.


    • Anonyymi00007

      Sohva on ehdoton partsilla tai terassilla, kuten omani. Ruokatirsat eivät maistu missään niin hyvältä kuin kesällä ulkona. Kerran kauan sitten nukahdin terassille myös iltamyöhällä ja ehdin nukkua puoli yötä puolialasti ennen heräämistä. Ihmettelin, etten ollut itikoitten syömä.

    • Anonyymi00008

      Siskolla kaupunkiasuntonsa lasitetulla parvekkeella on vanhanajan kannellinen puusohva. Säilyttää siinä kukkapurkkeja ym tavaraa jotka helppo ottaa matkaan jos menee hautuumaalle tai vain kauppaan.
      Muutin tässä vähän aika sitten pienempään asuntoon ja siinä ulkopaikkani (ei lasitettu) on sisäpihaan päin. Koko ajan varjoisaa koska isolehtiset köynnöskasvit ja ylemmän kerroksen parveke varjostavat sen tehokkaasti.
      Ulkopaikka on kapeahko pitkän mallinen joten sohva olisi hyvä ratkaisu. Tahtoo vaan niiden hinnat kivuta liian korkeiksi tyynyineen ja niiden säilytyslaatikkoineen.

    • Anonyymi00013

      Siskoni rakensi itse puutavarasta tilaan sopivan pitkän säilytyslaatikon ja siihen kannen ja petsasi säänkestäväksi. Kannen alla säilyttää taitettavan patjan ja tyynyt silloin kun ei vietä aikaa parvekkeella. Näin tyynyt ja patja ei kerää siitepölyjäkään. Laatikko on seinän vieressä ja isot tyynyt toimii selkänojina seinää vasten, patja istuinpehmikkeenä ja hyvin voi nukkuakin .

      • Hyvä idea. Joku kertoi ostaneensa tori.fi :stä oikean sopivan sängyn parvekkeelle.


      • Anonyymi00016
        Siili25 kirjoitti:

        Hyvä idea. Joku kertoi ostaneensa tori.fi :stä oikean sopivan sängyn parvekkeelle.

        Sekin ihan mainio ja jos haluaa ettei kerää siitepölyä tyynyihin ja muuhun niin helppohan siihen on huppu hommata minkä vetäisee kaiken päälle kun ei oleskele parvekkeella.


    • Anonyymi00014

      Sohvan lisäksi oli kiva saada Sohvi myös parvekkelle, kesäheilaksi...

      • Päästä Sohvi välillä parvekkeelta muihin tiloihin :).


      • Anonyymi00015
        Siili25 kirjoitti:

        Päästä Sohvi välillä parvekkeelta muihin tiloihin :).

        Niin, sehän pärjää itsekseenkin, nokkelana.


    • Anonyymi00017

      Sohvi Törmänen täällä hei

      • Anonyymi00018

        Mä en anna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 121
      1520
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1006
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      619
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      223
      520
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 30
      472
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      444
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      182
      433
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      39
      408
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    Aihe