Kivespussin kutina

Anonyymi-ap

Minua on vaivannut vuosia kuiva, hilseilevä ja kutiava kivespussi. Kutina herätti välillä yölläkin. Mitään punoitusta ei ollut. Koska iho vaikutti kuivalta, kokeilin ties minkälaisia farmaseutin suosittelemia kalliita voiteita. Niistä ei ollut apua. Kokeilin myös kuurinomaisesti mietoa kortisonivoidetta. Siitä ei ollut apua. Ainoa helpotus tuli päiväksi tai pariksi siitä, että harjasin hilseen pois.

Sitten tulin ajatelleeksi, että olisiko kyse samanlaisesta hilseilystä, joka joillakin on hiuspohjassa. Ostin apteekista Vichy Dercos Anti-Dandruff -hilseshampoota. Pieni ihme tapahtui: kutina loppui ensimmäisen käsittelyn jälkeen. Muutama käsittely tarvitaan ja sitten ylläpitokäsittelyä tarvittaessa.

Tekoälyn avulla selvitin, että kutinan ja hilseilyn aiheutti Malassezia-hiivasieni, joka on ihan erilainen hiiva kuin tavanomaisen punoittavan nivushiivatulehtuksen aiheuttaja. Nivustulehdus paranee esim. Lamisil-voiteella, mutta Malassezia ei parane sillä. Malassezia on ihan normaali iholla elävä sieni, joka jostain syystä alkoi villiintyä kivespussissani.

Joten tämä siis vinkkinä: jos kutiavaan ja voimakkaasti hilseilevään kivespussiin eivät tavanomaiset perusvoiteet eivätkä mieto kortisonivoide auta, kannattaa kokeilla hilseshampoota.

Tätä tietoa ei ole farmaseuteillakaan. He suosittelevat perusvoiteita, jotka saattavat jopa pahentaa Malassezia-hiivan aiheuttamaa kutinaa. Enpä ole kyllä muualtakaan löytänyt tietoa hilseshampoon vaikutusta kivespussin kutinaan. Keksin sen itse kärsittyäni kiusasta ihan liian kauan.

0

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

        Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
        Pyhäjärvi
        137
        1423
      2. Oivallus

        Mitä olet oivaltanut viimeksi?
        Ikävä
        148
        1081
      3. Miten voi sinun

        tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
        Ikävä
        69
        906
      4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

        ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
        Pyhäjärvi
        56
        713
      5. 68
        713
      6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

        Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
        Sinkut
        229
        644
      7. Rakastan sinua mies

        Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
        Ikävä
        37
        599
      8. Missä vaiheessa

        Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
        Ikävä
        33
        551
      9. Jännitän sua!

        En tiedä miksi! 🤭
        Ikävä
        39
        527
      10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

        Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
        Tanssii tähtien kanssa
        7
        521
      Aihe