Jippijaijei. Kiantama liittyi Reiluun kauppaan. Tämä tarkoittanee sitä, että marjan ostohinnat ovat reiluja.
Eli kerrankin saamme me poimijat reilua hinttaa poimimistamme marjoista! Tulispa jo syksy pian.
Nimimerkki: Marjanpoimija
Reilun kaupan marjat
33
754
Vastaukset 33
- Anonyymi00001
Suurin roisto pesi kätensä, kun ilmiantoi toiset kartellissa pörränneet. Säästyi itse seurauksilta. Ja loppusilauksena haetaan reilunkaupan leimaa. Hyi hitto mitä touhua, jos jokin asia iljettää niin tämmöiset kaksinaamaiset suhmuroinnit.
Mustikkaa näyttäisi tulevan, mutta toivottavasti on ihan oikeita ostajia myös suomalaisilta. suomussalmen roistoyrittäjä on kyllä vastenmielisintä mitä marja-alalla on koskaan tapahtunut. Ja toivottavasti yhtäkään thaikkua ei tule roistoja pelastamaan vaan marjat ostetaan suomalaisilta käypään hintaan.- Anonyymi00004
Mistä tiedät ne satotoiveet ? Teboilin vai Kievarin kuulumisia ? Ja jos siinä on suhmuroitu , sehän on vain paikkakunnan tapa ja tottumus .. pankeista pikkuverstaisiin ..
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Mistä tiedät ne satotoiveet ? Teboilin vai Kievarin kuulumisia ? Ja jos siinä on suhmuroitu , sehän on vain paikkakunnan tapa ja tottumus .. pankeista pikkuverstaisiin ..
Tiedän, kun jaksan nostaa perseen ja käyn katsomassa. Raakileita mukavasti, mutta toki kuivuus tai joku katastrofi voi sadon viedä. Ihme ihmettelijä olet kun jaksat jatista asiasta, josta et ole itse perillä.
- Anonyymi00008
Anonyymi00004 kirjoitti:
Mistä tiedät ne satotoiveet ? Teboilin vai Kievarin kuulumisia ? Ja jos siinä on suhmuroitu , sehän on vain paikkakunnan tapa ja tottumus .. pankeista pikkuverstaisiin ..
Mene läski marjastamaan niin saat monenlaisen hyödyn. Pikkaisen kenties rahaa, kiloja vähemmäksi, kaljaa vähemmäksi, läskipäätä pienemmäksi, sivistystä... Mille kuulostaa elätin näkökulmasta vaikka kävisit ämpärillisen noukkimassa? Ja vinkkinä juopolle, että apuvälineitäkin on.
- Anonyymi00002
Syksy ? Mustikan poiminta alkaa heinäkuussa. 🤣
- Anonyymi00003
Ja lakan.
- Anonyymi00006
Tänä vuotena harvinaisen aikaisin. Kypsää marjaa jo noin 20 heinäkuuta.
- Anonyymi00007
Tämä kirjoittaja ei taida kuulua marjanpoimijoihin nimimerkistä huolimatta, vähän sille haiskahtaa.
- Anonyymi00009
Niin tämä aloittaja!
- Anonyymi00010
Marjoja on kauppojen pakasteet täynnä.
- Anonyymi00011
Aloittaja on tätä paikallista "Mensa-sukua?"
Elikkäs vanhemmat hiukkasen yksinkertaisia ja apukoululapset samaa sarjaa😂😂. Pikkulapsena jo saaneet jälkikasvua elikkäs sarja jatkuu. Tosin lähestymiskiellot hiukkasen rajoittavat suvunjatketta😂
Ketähän liene? Arvuuttelija kysyy. - Anonyymi00012
Onkohan tämä " Marjanpoimija" tehnyt reiluja kauppoja ?
- Anonyymi00013
Yrittää kiantama pestä mainettaan,tuskin asiat muuttuu vaikka yrittävät kovasti,sama kusetus jatkuu että saavat halvalla marjoja ostettua,hyi saatana mitä oksettavaa toimintaa.
- Anonyymi00018
Hieno kommentti yrittää (putsata sitä mainettaan)
Ei tule onnistumaan ,,
Se meni jo..😂😂😂😂 - Anonyymi00022
Anonyymi00018 kirjoitti:
Hieno kommentti yrittää (putsata sitä mainettaan)
Ei tule onnistumaan ,,
Se meni jo..😂😂😂😂Luulis Hävetävän jo koko kuntalaisi tämän Kiantaman touhu,,,🧐🧐🙈
- Anonyymi00024
Niin ja tämän ketjun aloittaja : ). Ei ole myöskään tämä satujen sepittäjä mikään puhdas pulmunen, se on satavarmaa ei muuten kieroja yritä puolustella.
- Anonyymi00014
Teistä ei kukaan tiedä edes mustikoitten nimiä!
- Anonyymi00017
Mustikka on mustikka, tarkempi erittely on homostelua.
- Anonyymi00021
In your dreams. 🤣
- Anonyymi00015
Pönkkä ovelle koko puljulle.
- Anonyymi00020
Toive se on tuokin .. oletko varma että "leipälapputoimiston" ovelle ei pönkkää tule ?
- Anonyymi00016
Onko johtaja plinnas..?
- Anonyymi00025
Vaihtais muuten tämä aloittaja työpaikkaa ja menis Kiantamalle töihin.
Aivan varmasti hänet sinne " Reiluun peliin" otetaan töihin!- Anonyymi00026
Vaikuttaa samantyyppiseltä ihmiseltä kuin kyseinen firma.
- Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Vaikuttaa samantyyppiseltä ihmiseltä kuin kyseinen firma.
Kyllä pikkusen hävettää se kiantaman touhu, varmaan sama meno jatkuu jos taikkuja tulee tänne marjanpoimintaan!
- Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
Kyllä pikkusen hävettää se kiantaman touhu, varmaan sama meno jatkuu jos taikkuja tulee tänne marjanpoimintaan!
Jees kyllä hävettää .
Entinen paikkakuntalainen täällä viettämässä Jussia..🤓🥸
Suorastaan vituttaa
- Anonyymi00029
"Reilu peli" tulee käymään vain taikkujen kanssa, suomalaisille edelleen punainen kortti voimassa ostohinnan alhaisuuden muodossa.
Seliselityksenä odottamattoman h- Anonyymi00030
....odottamatoman hyvä marjasato 2026.
- Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
....odottamatoman hyvä marjasato 2026.
Kierot kyllä keksii selityksen peittääkseen kieroutensa! Kokemusta edellä mainitusta toiminnasta ikävä kyllä on jo vähän pidemmältä ajalta.
- Anonyymi00032
Siinä se on se Reilun kaupan kehuja, kuuluu Reilun kaupan pelaajiin.
- Anonyymi00033
Marja rikolliset itkeneet kymmeniä vuosia että jos ulkolaisia poimijoita ei saada Suomeen niin marjat mätänee metsiin, sitten kun saivat poimijoita niin kohtelivat heitä kuin orjia, ei ne marjat ennenkään mädäntyneet vaan poimittiin kotimaisin voimin koska marjoista maksettiin kohtuullinen korvaus joka sai myös nuoret poimimaan, ahneen loppu on käräjäsalissa.
- Anonyymi00034
Juuri noin !
- Anonyymi00035
Totuushan on se, että vaikka marjan ostohinta vaikka nelinkertaistuisi, ei paikalliset lähde marjanpoimintaan. Muutama sukupolvi sitten oli ihan normaalia, että marjanpoiminta oli monen perheen yksi tärkeä tulonlähde. Ei enää noin ajatella, koska se on fyysistä työtä. Ehkä muutama terveselkäinen eläkeläinen voisi marjametsään mennä, mutta ne eivät marja-alaa pelasta..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022112Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271061- 71917
- 58898
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta108684