Tarkoitus olisi joskus syksyllä sinnepäin lähteä, ja tällainen kysymys heräsi. Eli etsimme lomalta hyviä ravintoloita ja valinnanvaraa, mukavaa tunnelmaa, ihmisiä, jonkinlaista iltaelämääkin sekä auringonottoa. Varsinkin kiinnostaa, kuinka kirkkaat ja puhtaat vedet ko. saarilla on?
Rajaisin jo paljon, jos osaisi päättää näiden kahden saaren väliltä. Kiitos!
Rajaisin jo paljon, jos osaisi päättää näiden kahden saaren väliltä. Kiitos!
Vastaukset 6
Vanhimmat
monipuolisempi ja sympaattisempi, molemmissa käyty.
Kreeta on noista kahdesta "aidompi", Rodos on taas iloinen suomalaisten lomakylä. Toki suomalaisia löytyy myös Kreetalta. Kreetalla on paljon katselemista rannalla löhöilyn lisäksi, kannattaa kiertää saarta, erityisesti Matalan lahtea kannattaa käydä katsomassa.
Kreetalla on valinnanvaraa lomapaikkojen suhteen, kun se on niin suuri saari. Jotain 250 km pitkä. Eiköhän sieltä löydy jokaisen makuun rauhallista tai vilkkaampaa paikkaa. Äkkiä sanoen varmaan yli kymmenen paikkaa löytyy, jonne Suomestakin tehdään matkoja. Ja nähtävää riittää moneksi lomaksi.
Onko Rodoksella kaupungin lisäksi muita, kun Faliraki ja sekin on siinä lähellä kaupunkia. Saari on nähty jo viikon parin lomalla.
nähtävää löytyy vaikka kuinka paljon, ei sitä parissa viikossa kokonaan läpi pysty koluamaan se on täyttä puppua.
Mene Kossille, saat kaikkea :-)
Mua ei kiinnosta kuitenkaan mennä mihinkään bileparatiisiin, joten siksi mä en tuota Kossia ole pahemmin harkinnut.