Suosittelen erästä ilmaista peliä D&D-maailmojen ystäville. Olen vasta aloittanut pelaaja itse. Kyseessä on Ultima Onlinen vanhan ajan Mondain's Legacy-clientille rakennettu kustomoitu maailma, jossa on käytössä klassiset rodut (ihminen, haltia, kääpiö ja örkki), klassisten hahmoluokkien vastineet (soturit, barbaarit, ritarit, paladiinit, munkit, bardit, papit ja maagit) ym.
Maailmalla on uniikki kartta ja grafiikkaa on paranneltu. Ihmiset, haltiat ja valitettavasti toistaiseksi myös kääpiöt näyttävät keskenään visuaalisesti samalta, mutta örkeillä on örkin kasvot. Nimet, ihon ja hiusten tai parran värit ja mallit valitaan hahmolle itse, mutta rodun vaatimusten rajoissa. Oma hahmoni on maagi (jääspesialisti, alaluokaltaan "kryomantti") ja rodultaan haltia, suurhaltia, joten uroolla ei ole partaa, iho on vaalea ja letti valkea. Suurhaltian nimen valintaan käytin itse Tolkienin suurhaltiakielen mukaisia nimiä Googlella löytyneellä generaattorilla. Haltioita on vähän, joten yleensä tapaan lähinnä ihmisiä, joiden kanssa kukistan hirviöitä yhdessä.
Ryhmässä toimiminen on fiksua; kokemuspisteet karttuvat huomattavasti nopeammin kaikkien ryhmäläisten saadessa ne, ja ominaisuudet täydentävät toisiaan. Kryomanttini jääpohjainen magia ei ole niin tuhovoimaista kuin pyromantin tulipohjainen magia, mutta jääpohjaiset hyökkäystaikani immobilisoivat vihollisia pitäen meidät suhteellisen turvassa samalla kun seurassani oleva pyromantti sulattelee nopeasti immobilisoimani jääpalikat haudan lepoon. Löytyy erityisesti ryhmiin sopivia ja kaveriksi haluttuja hahmoluokkia kuten pappi, parantaja-alaluokan druidi ja paladiini, joilta löytyy parannus- ja tehostustaikoja eturivin ryhmäläisille.
Vain pappi- ja druiditaikuudessa on parannusloitsuja (poikkeuksena kryomantin hibernaatio, joka regeneroi kyllä, vain kryomanttia itseään). Toisaalta maageilta löytyy ovelia temppuja ja varsinkin pyromantilta tuhovoimaa. Pappitaikuus on käytössä pappien lisäksi ritareilla, varsinkin alaluokka paladiinilla. Druiditaikuutta käyttää druidin lisäksi samoojat. Maagitaikuus on vain maageille. Usea temppu löytyy joka kategoriasta.
Liiallista omaperäisyyttä on vältetty ja klassinen keskiaikaisfantasiaroolipelikokemus on se, mitä haetaan. Roolipelaaminen on pakollista, mutta roolipelaamista arasteleville minimivaatimusten täyttäminen riittää ja vahvemmin roolipelaamiseen panostamaan halukkaat voivat ropettaa ilman, että ilmapiiri menee pilalle "lol mutsi soitti, pitää mennä, en voi tulla mukaan :(" -tyylisistä lausahduksista.
Kieli on englanti, mutta "ryhmät" voivat käyttää pelinsisäistä ryhmäviestintää, ja koska se ei näy ryhmän ulkopuolisille, ei luultavasti ongelmaa ole suomenkielisessä viestinnässä jos koko ryhmä sattuu suomea puhumaan sattumalta (en ole "gamemaster" mutta arvelisin näin olevan).
Minimivaatimukset roolipelaamiselle on jotakuinkin:
1. Puhut pelin sisällä kuin pelimaailman hahmo puhuisi. Jos et voi esimerkiksi lähteä jonkun mukaan hirviönmetsästykseen, jätä pelin sisällä kertomatta se, että syynä on tosielämän kiireet ranskanperunoiden valmistuessa minuutin sisällä. Ulkopuolisille näkymätön ryhmän oma chat on poikkeus, se sallii vapaamuotoisemman keskustelun.
2. Annat hahmollesi fantasiamaailmaan sopivan nimen (haltian nimi ei voi olla "Steve", ihmisuros kyllä voi Steve olla)
3. Valitset roduksi ihmisen, jos eksoottisten rotujen erikoispiirteisiin perehtyminen ei kiinnosta. Ihmisen valinta sallii paljon liikkumatilaa
Kyseessä ei ole piilomaksullinen peli. Pikkurahalla voi "ostaa" itselleen asioita, jotka ovat joko puhtaasti visuaalisia (erikoisvärillä varustettu vaate) tai maltillisia, jotka voi kaikki saavuttaa ilmankin ("perkin" saa n. 4,30 eurolla, mutta perkkejä voi saada teknisesti loputtomiin myös ilman lahjoituksia ja niiden hyödyt ovat rajalliset).
Hahmoilla on myös työläistaitoja valintasi mukaan, ja hahmosta voi tehdä jopa puhtaan työläisen; hahmoluokkana esim. druidi, mutta kaikki treeni ja feat-pisteet kohdistetaan magian sijasta keräily- (herbalism, mining, lumberjacking, fishing) ja esineenvalmistustaitoihin (alchemy, inscription, smithing, woodworking, cooking, tailoring, arms lore). Tällöin toki millekään muulle taidolle ei jää tilaa ja hahmo saa kaupungista ulos eksyessään paeta vihaista rottaakin, joten suositeltavaa on työläisenäkin edes hieman erikoistua, eli rajoittaa osaamisensa kehittäminen pariin-kolmeen alaan.
Jos kiinnostaa -> regisfalluo . com
Vahvasti D&D-vaikutteinen ROOLIpeli-MMO
Anonyymi-ap
0
<50
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 671315
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123612- 67586
- 52574