Kannattaako kesämökki ostaa nyt Heinolasta?

Anonyymi-ap

Kannattaa jos ei osta kartonkitehtaan tai kyllästepuusahan vierestä!!!


Tuhat heinolalaista omakotitaloa odottaa autioitumista tai ihmettä – tutkija näkee pikkukaupungeissa potentiaalia
Nuoret eivät haaveile omakotitalosta pikkukaupungissa, eivätkä pankit myönnä helposti lainaa halpaankaan taloon. Raimo ja Heikki Höltän lapsuudenkoti Heinolan Sinilähteellä on ollut myynnissä kohta kolme vuotta.


Tuhat heino­la­laista omako­ti­taloa odottaa autioi­tu­mista tai ihmettä – tutkija näkee pikku­kau­pun­geissa poten­ti­aalia

12

101

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kurjaa tämä. Heinola on kaunis paikka. Pitäisi saada sinne työtä. Vasemmisto hallitus tuhosi todella paljon maatamme. Nyt ne alkaa paljastua seuraukset.

    • Anonyymi00002

      SDP on Heinolan suurin poliittinen. Se selittänee kaiken. Lisää veroa kun se on ainoa bisnes näillä vasureilla. Äänestääkö jäljelle jääneet yhä vasureita????

      • Anonyymi00006

        Perintö ja lahjavero pois alle 200 000€ perinnöstä.Siinä lääke talouden nousulle.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Perintö ja lahjavero pois alle 200 000€ perinnöstä.Siinä lääke talouden nousulle.

        Ei käy vasemmistolle, et saa rikastua koska kateus on suuri voima mikä estää talouden nousun. Nähtiinhän se Marinista, sanoi että verokeplottelu on maan suurin syöpä ja mitä nyt Marin itse tekee ja on tehnyt:)). Siinä näette sosialistin ajatusmaailman. Marin ei tehnyt kaiketi mitään laitonta, mutta ei se oikein sovi vasemmistolais-politiikon (sdp on vasemmistolainen puolue) aatteeseen toimia noin. etenkin kun arvosteli sitä mitä nyt itse tekee.Joku on sanonut että sosialismista parantuu sillä kun perustaa yrityksen.
        Hatun nosto kaikille jotka perustaa yrityksen ja työllistää muita suomalaisia.


    • Anonyymi00003

      Menisin vähän ylemmäs Mäntyharjulle , siellä mökit on kyllä kalliimpia, mutta mukavampaa seutua, on enemmän maalaistunnelmaa, pikku kirkonkylät Pertunmaa/Mäntyharju. Puhtaat vedet täällä on ja sopivasti karut järvet eikä kuulu liikenteen pauhu kuten Heinolan Lähistöllä.

      • Anonyymi00004

        Heinola oli vielä 25 vuotta sitten ihan vilkas kaupunki, mutta sitten on työpaikat valuneet pois.


    • Anonyymi00005

      Talo kannattaa ostaa Heinolasta mutta mökki hieman pohjoisesmmasta.

    • Anonyymi00008

      Ostin kortonkitehtaan vierestä.

      • Anonyymi00009

        Tuoksut on ainakin taattu. Se laitos muute nkäryää aika usein. Ainakin sen ympäristö, sieltä tosin saa halvalla kun harva haluaa sinne muuttaa.


    • Anonyymi00010

      Jyrääkö Heinolassa? Siitähän se riippuu kannattaako ostaa.

      • Anonyymi00011

        Jyrääköstä en tiedä mutta on täällä Jyränkö. Oikeasti tänne kannattaa muuttaa, halvat asunnot uudet koulut, hyvät likenneyhteydet ja välimatkat(lentokentälle 1,5 tuntia). vesistö lähellä ja ihmiset ihan ok. Pieni siisti kaupunki, tosin jos menopaikkoja etsii niin silloin on aika ajanut ohi. Puutteitakin on esim. terveyspalvelut on siirtynyt Lahteen pikkuhiljaa jne.. tänne tarvittaisiin teollisia työpaikkoja ja ihmisiä.
        Uskoisin että Heinola alkaa kohta kiinnostamaan kehä-3 sisäpuolella asuvia kun siellä tuo väestökin vaihtuu , täällä on kuiten vielä alkuperäistä supisuomalaisuutta elämänmenoa. Ja on tässä lähellä hienot kesämökkikunnat lähellä ja hyvät ja kirkasvetiset järvet joista kannattaa katsella kesämökkejä jos Heinolaan muutettua on mökki liian lähellä. Muutamakymmenen kilometriä pitää olla asunnon ja mökin välillä muuten kesämökki ei tunnu kesämökiltä. Näin se vaan on, että tunnelmä tulee pienen mökkimatkan jälkeen eii siinä että siirryt rantaan talolta ja siinä rantasauna. On molemmista kokemusta ja jos tykkää mökkielämästä pitää se olla rauhallisessa paikassa kirkkaan isohkon järven rannalla. Siinä vinkkejä kokemuksen syvällä rintaäänellä.


    • Anonyymi00012

      Ei mökkiä mistään. Tämä mökki joka periytynyt meille on helvetinmoinen rasite, Rahaa menee, ihmiset on ihan vihaisia kun mikään ei toimi ja kukaan suvusta ei viitsi korjata.
      Ilmatkin on aivan surkeita, pääsisipä tästä eroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2052
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      640
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      603
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      480
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      472
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      470
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      460
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      433
    9. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      427
    10. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      414
    Aihe