The Glen gasthouse/Janne

jori

Hei!

Joko olet käynyt Dublinissa? Miten matka meni ja millaista siellä oli?

2

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutkut

      Ensimmäisen kerran kävin Dublinissa vuonna 2001 ja toisen kerran 2005 tammikuussa.
      Dublin on aika tavallinen suurkaupunki = hyvin samanlainen kuin esim. Helsinki. Ihmiset ovat samanlaisia eli ei ollenkaan niin ystävällisiä ja seurallisia kuin annetaan ymmärtää. Toista se on maaseudulla. Siellä jokainen kysyy heti mistä tulet ja minne olet menossa yms. Julkinen liikenne toimii kohtuullisesti (kiitos uuden raitiovaunuliikenteen) ja paikallisjunat ovat loistava tapa nähdä lähiseutuja. Pubeja ei ole joka kulmassa kuten voisi luulla vaan ne ovat keskyttyneet Liffeyjoen eteläpuolelle Templebar nimiselle alueelle. Siinä kai noin suurin piirtein se mitä ensin ja nopeasti kirjoittaen jaksoin sepustaa.

    • Janne

      Moi,

      Jaa-a, aika vierähtää ja matka sekä kesä on takana. Vietin siis runsaan viikon Dublinissa ja majailin Glen Guesthousessa. Majapaikka oli siisti, aamiainen oikea kolesterolipamaus; ehtaa pekonia, makkaraa, kanamunaa (ja kyllästytti jo ekan aamun jälkeen), mutta tousti ja tee maistuivat. Aamiaishuoneen kirkkaat oranssiväriset seinät herättivä mukavasti.Meidän reissun aikana paikalliset maajussit osoittivat mieltä Shellin toimintoja vastaan ja osa heistä oli majoittunut Gleniin. Topakoita isäntiä ja emäntiä, heille tuo aamiainen oli maistunut selkeästi muinakin aamuina;)
      Itse huoneen varmaan oli sisustanut joku kaikkia värejä rakastava, huone oli pieni mutta sänky oli mukava. Niin huone kuin kylppärikin olivat kuitenkn siistejä. Huoneemme oli kadun puolella, joten herkkäuninen voisi häiriintyä liikenteestä ja muustakin möykästä. Minua se ei haitannut. Sijainniltaan majatalo oli hyvä, siitä kävellen ei ollut pitkää matkaa mihinkään. Ja jos pidemmälle halasi, pääsi raitiovaunulla/bussilla juna-asemalle. Kaikenkaikkiaan voin suositella Glen Guesthousia sellaiselle joka kaipaa muuta kuin vaatimatonta sekä siistiä huonetta, jossa nukkua ja levätä.
      Käytiin myös Galwayssa, Corkissa ja Breyissa. Tosi kivoja rantakaupunkeja kaikki. Eniten taisin pitää tuosta Galwaysta, siellä olsin voinut olla pitempäänkin.Galway ja Cork ovat "siistimpiä" kuin Dublinin. Vaikka mielestäni Dublinin pieni nuhjuisuus oli jotenkin viehättävää.

      Kaikenkaikkiaan pidin Irlannista oikein kovasti. Porukka oli rentoa, englannin kuulunymmärtäminen (=ääntäminen todellakin uskomatonta) ajoittainen kovilla. Tosin meitäkin korjattiin miten esim. Cork-nimen kohdalla oikeasta nuotista ja painotuksesta :).

      Suosittelen kyllä kaikille reissua vehreään ja vihreään Irlantiin. Kannattaa piipahtaa muuallakin kuin Dublinissa. Junalla on helppo matkustaa samalla kun napostaa skonssia ja teetä sekä ihailee nummilla tepastelevia lampaita;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe