HS uudet perjantairistikot

Anonyymi-ap

Se, ketkä laativat uusia perjantairistikoita, oli melko helposti arvattavissa. Näin jo sen perusteella, että Eki ja Teemu laativat korona-aikana ristikoita tapahtumapalstan paikalle.

Eki ja Teemu laativat kuitenkin niin paljon ristikoita muutenkin, että HS-tarjonta ei tuo oikein mitään uutta. Uutta Ekille ja Teemulle on lähinnä vain koko, mutta MaanantaiKESKIS ei 25x22 ruudun koolla ole oleellisesti eri rakenteinen kuin 26x26 ruudun Hesarin ruudukko. Uutta HS:ssä on se, että Eki ja Teemu eivät vuorottele, vaan tekevät aina yhdessä.

Jotta HS-ristikko jotenkin erottuisi, rakenteiden tulisi aina olla tavanomaisia ristikoita eksoottisempia. 5.6.2026 oli rakenteellisesti Aulis-henkeä, mutta 12.6. oli jo rakenteeltaan vähän tavanomaisempi. 5.6.2026-tyylistä rakenteita on iso työ saada laadukkaalla sanastolla.

21

206

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
    • Anonyymi00002

      Johan tuolla pääpalstalla selvisi, ettei Vuokilaa ja Pallosta kaikki tunteneet etukäteen. On enemmän Huuhaan ongelma siis, mutta Huuhaahan voisi alkaa ratkoa vaikka Iisakeita, niin saisi vaihtelua.

    • Anonyymi00003

      Joku paperilehden lukija valittaa kuvien ja tekstin vaaleudesta. Digiversiossa teksti on terävää ja aivan mustaa. Jos printtilehdessä on haaleutta, se on kokonaan Sanoma-konsernin tuotantoprosessin vika. Muistaakseni liiasta haaleudesta ja joskus tummuudesta on valitettu aemminkin. Ne valitukset pitää osoittaa suoraan Hesarille. Millään sivustolla asiasta valittaminen ei hyödytä mitään.

      Kun en ole printtilehteä nähnyt, en osaa sanoa kuvien haaleudesta tai terävyydestä mitään. Diginä kuvat ovat lievästi epäteräviä eikä suurtamisestakaan ole juuri hyötyä. Mutta jos mikään olennainen yksityiskohta ei ole liian pienellä, epäolennaisten yksityiskohtien epäselvyys on toissijaista. Helillä on kuitenkin IS:ssä välillä niin pieniä yksityiskohtia, että niin paperi- kuin digilehdissä tärkeistä yksityiskohdista ei meinaa saada mitään selvää. Sellaisia Helin tulisi välttää.

    • Anonyymi00004

      Tuotantotekniikasta sen verran, että FTP-tallenteesta purettaessa löytyvän 1.png-tiedoston alkuperäisformaattia ei voi FTP-tiedoston perusteella päätellä. PNG-kerros on saatettu tuottaa myös vektoripohjalta, ei webp- eikä sen paremmin PNG-stäkään.

      Olkoon tehty miten tahansa, vihjetekstien laatu on ainakin digiversiossa OK, mutta 0.jpg, jossa on yleensä ristikon pohjaruudukko ja vihjekuvat, saisi olla selvästi nykyistä tasoa laadukkaampi.

      12.6.2026 ristikossa on prosessointivirhe. 0.jpg pohjakuvaan oli lipsahtanut A-Z koordinaateista kaikki muut paitsi I ja L. Prosessiongelmia olen käsitellyt laajemmin HS 6.6.2026 säikeessä. Tässä niitä ei tämän laajemmin ole syytä käsitellä.

      • Anonyymi00005

        Enemmän vielä tekniset asiat ovat esillä säikeessä Sanoma-konsernin digiristikoiden laatu.


    • Anonyymi00006

      "Uutta HS:ssä on se, että Eki ja Teemu eivät vuorottele, vaan tekevät aina yhdessä."

      Minä en tunnistanut viime perjantain ristikosta mitään Palloselle ominaista vihjettä. Sen sijaan Ekin suosiman sanaston tunnistaa heti.
      On tainnut Pallonen toimia tässä ristikossa vain jälkitarkastajana.

    • Anonyymi00007

      Saa nähdä, kuinka paljon Heli Kärkkäisen kuvituksesta tulee valitusta, että kuvien kanssa tarvitaan suurennuslasia. IS:n Kovis-ristikoissa on montakin kertaa käynyt niin, että kuvissa on niin pieniä oleellisia yksityiskohtia, ettei niistä paperilehdessä saa riittävästi selvää ja digilehdestäkin hädin tuskin jos siinäkään.

      • Anonyymi00008

        Aulis Lehdon piirros- tai kasvokuvasöherrykset olivat monta kertaa sekavampia. Myös pelkästään Hesarissa niitä oli lukumäärältään enemmän, kuin jotkin Kärkkäisen liian pieneen tilaan tungetut piirrokset.

        Melkein joka kerta ristikoista tulee jotakin huomautettavaa. Oli se sitten asiavirheitä tai kuvitusta tai huonoa resoluutiota tms.

        Näiden asioiden kanssa pitää vaan niin tekijöiden kuin ratkojienkin jatkaa ja elää elämäänsä.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Aulis Lehdon piirros- tai kasvokuvasöherrykset olivat monta kertaa sekavampia. Myös pelkästään Hesarissa niitä oli lukumäärältään enemmän, kuin jotkin Kärkkäisen liian pieneen tilaan tungetut piirrokset.

        Melkein joka kerta ristikoista tulee jotakin huomautettavaa. Oli se sitten asiavirheitä tai kuvitusta tai huonoa resoluutiota tms.

        Näiden asioiden kanssa pitää vaan niin tekijöiden kuin ratkojienkin jatkaa ja elää elämäänsä.

        Kärkkäisellä ei vihjekuvissa ongelmana niinkään ole ahtaminen liian pieneen tilaan vaan liian pienenet yksityiskohdat. Joskus oli pienen pienessä palikassa A-kirjain, jota ei tainnut kukaan paperilehden käyttäjä erottaa. Viimeksi oli kahden ruudun kokoinen kuva, jossa oli pienen pieniä niittejä, joista joku kertoi, ettei erottanut paperilehdestä suurennuslasillakaan - Jaska tosin kehui kuvaa, että siinä on "Helille tyypillinen piilokuva". Tällaisia minä tarkoitin. Vaikka Hesarin ristikoiden ratkojat ovat tottuneet suurennuslasin käyttöön, ei kai Helin pidä jatkaa suurennuslasinkäyttölinjalla.


    • Anonyymi00010

      Sain koottua juhannusristikosta varsin laadukkaan yhden kuvan, mutta en ole saanut motivaatiota ratkoa kun Ekiltä ja Teemulta on ristikoita IS:ssäkin.

      Hesarin ristikko on tietokoneversiosta tallennettu laadukas lukuun ottamatta ruudukkoa, joka on parhaimmalla mahdollisella laadullakin hieman epämääräisen värinen. Ongelmana mielestäni on ruudun turhan ohuet väliviivat. Selkä väliviiva edellyttäisi hieman paksumpaa, jolloin ainakin viivan keskus olisi tukevasti musta.

    • Anonyymi00011

      Sanarisin ristikoista ainut täydellinen ruudukko testatuista tietokoneversion ristikoista on Arto Kuivaselta. Epäilen kyllä, että se ruudukon pieni heikkous, jota on Helin ristikoissa, on ruudukon väärä mitoitus. Miksi muutoin vain Arton ristikon ruudukko täydellinen. Kuivasen ristikon ruudukko oli selkein myös heikkolaatuisessa JPG-tiedostossa.

      • Anonyymi00012

      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Arton ristikon viivapaksuus on kyllä hieman paksumpi kuin Kärkkäisellä. Ruudukon laatu on melkein skaalaamattoman ristikkoni tasoinen. Yllä täysin virheetön skaalaamattoman ristikkoni ruudukko ja alla Kuivasen tietokoneversion ristikon ruudukko.

        https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/wp-content/uploads/Untitled906_20260620232224.webp

        Web-formaatti ei tässä minusta laske laatua.

        Helillä ja muilla on siten hieman parantamisen varaa.

        Ei kun alla on oman ristikkoni ruudukko ja yläpuolella Kuivasen ruudukko. Joka tapauksessa ruudukko on IS Extran ristikoiden ruudukoista selkein.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Ei kun alla on oman ristikkoni ruudukko ja yläpuolella Kuivasen ruudukko. Joka tapauksessa ruudukko on IS Extran ristikoiden ruudukoista selkein.

        Vihjekuvissa Arto sen sijaan ei ole onnistunut. Tekoälyä olisi pitänyt pyytää luomaan vahvempia ääriviivoja.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Ei kun alla on oman ristikkoni ruudukko ja yläpuolella Kuivasen ruudukko. Joka tapauksessa ruudukko on IS Extran ristikoiden ruudukoista selkein.

        Miten tämä liittyy HS-ristikoihin?


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Miten tämä liittyy HS-ristikoihin?

        Olisi joo pitänyt olla säikeessä Sanoma-konsernin digiristikoiden laatu, vaikka tässä vähän vertasin Heliä ja Artoa. Virhe minulta.


    • Anonyymi00021

      Ratkoin juhannuksen jättiristikon. Ihan hyvä, mutta ei sellainen, että voisin ajatella Hesarin tilaavani ristikoiden takia.

      Hyviä ideoita pääkuvassa. Ekillä kyse on siitä, jaksaako hän kaiken muun ohessa pitää hyvää laatutasoa yllä.

      Yleisasu on aika steriili. Steriili siisti fontti.

      Vihjekuvat ovat osin ihan hauskoja, kuten vasemman reunan ukot ja mäkeä laskeva poika (ollut kyllä jo ristikoissa entuudestaan).

      Ratkoin maksimilaadulla 3K-tablet-laitteella. Sillä koolla, jolla ruudut olivat näytöllä, ristikkoa oli varsin miellyttävää ratkoa.

    • Anonyymi00022

      26.6.2026 ristikkoa vilaisin. Helillä selkeät kuvat eikä liian pieniä yksityiskohtia missään. Fontin valinnassa mielestäni menty liian steriilillä valinnalla, mutta varmaan haluttu korostaa selkeää linjaa Lehdon jälkeen.

      • Anonyymi00023

        Lehdon vapaalla ja 72-vuotiaan lievästi vapisevalla kädellä kirjoitetut tekstisöhryt toivat ratkojalle lisähaastetta. Ei niistä kirjaimista aina ottanut selvää.


    • Anonyymi00024

      Heinäkuun aluksi hauska teemallinen MaanantaiKESKIS-tasoinen ristikko. Erilaisuuden takia ratkoin, muttei tästä kannata tekstaria lähettää.

    • Anonyymi00025

      Näemmä Sanarisin foorumissa Eki hyväksyy jotkin vinkit ja jotkin hylkää.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2069
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1227
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      183
      1122
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      30
      678
    Aihe