Kylän pinnasta saa nyt edullisesti vuokratontteja, eräskin kepulainen vuokrasi vajaan 3 ha tontin rakennuksineen 60€/kk vuokralla.
Tarkistakaa muutkin oma vuokrasopimus ja vaatikaa hinta kohdilleen!
Tarkistakaa muutkin oma vuokrasopimus ja vaatikaa hinta kohdilleen!
Vastaukset 288
Vanhimmat
Kohtuulistettava, samalle tasolle, 3ha jokivarsi tontti plus rakennukset, neliö hinta kaikille samaksi
Elä saatana?!?! Ens kerralla kaikki kyläläiset eholle ja valtuusto uusiksi!
Meinaat että siellä suunnalla jollain olisi jotain arvoa.....tsiisus mitä utopiaa.
Jokivarressa olevat talot ovat omalla tontilla.
Vuokrahinta 60,25 €/kk on poikkeuksellisen alhainen huomioiden vuokrakohteen maa- ja rakennuspinta-ala, vaikka vuokralainen vastaakin sen käyttökuluista.
Aiheesta sopiikin keskustella. Onko tässä vuokrattu kunnan omaisuutta alle sen käyvän arvon? Olisiko kenellä tahansa kuntalaisella ollut mahdollisuus vuokrata kohde tähän hintaan, vai vaikuttaako esimerkiksi se, että vuokralainen toimii Hyrynsalmen kunnan hallituksen puheenjohtajana?
Perustelut poikkeuksellisen alhaiselle vuokrahinnalle eivät käy selkeästi ilmi julkisesti saatavilla olevista asiakirjoista.
Ei pysy enää kepulaiset ruodussa kun toisiaan nokkivat täällä. Hauska tekoälyn avulla selvittää kuka täällä kommentoi mitäkin. Selviää melkosia juonenkäänteitä!
Sehän on ollut aiemmin vuokrattu halvemmalla. Nyt on tehty vain indeksikorotus. Oliko näin
Hyvä näin,mitä mesuatte
Aikoinaa olisi ollut ostajakin mutta raha ei kelvannut
Tapetaan kaikki elinvoima ja yrittelijäisyys tällä kylällä olemalla kateellisia ja katkeria! Mielenilmaus asian puolesta torilla tänään klo 21!
Mitä parempi menestys sitä suurempi kateus ja paskan jauhanta
Mikä on se menestyksen mittari?
Tulos viivan alla
Kuva jostain poron paskomalta niityt..
Kyllä taas hyvävelikerhotoiminta jatkuu. Ei muutakun kaikki Kepulaisiksi niin tasottuu ne vuokran hinnat meillä...
Tämä ei ole edes kainuulaista kateutta.
En tiedä pitääkö ottaa AVI:iin vai oikeuskansleriin yhteys.
Tämäkin alue sellainen, että on hyvä, jos joku suostuu pitämään sen edes siistinä.
Mistä rakennuksista ja tontista lienee kysymys?
Hyrynsalmen kunnan sivuilta "KUNTA JA PÄÄTÖKSENTEKO" niin "Päätöksenteko" alla löytyy "Esityslistat ja pöytäkirjat".
Kunnanhallituksen kokouksessa 26.5. käsitelty asia. Vuokrasopimus löytyy sieltä liitteenä.
Voi että!! Tuokin tontti ollut vuosikaudet vuokralla mitättömällä vuokralla 50e kk,eikä kukaan ole puhunut mitään,nyt kun paikkakuntalainen vuokrasi ja varmaan saa siistimmäksi koko alueen niin nyt siitä äläkkä. Antaa nuorten yrittää ja elää kannustakaa.
Mikä äläkkä? Missään ole mitään meteliä pidetty asiasta, missä on ollut äläkkä tästä asiasta?? Suomi24ssä muutama muka viisas vääräleuka olevinaan kirjoittaa ihan paskaa ja pari vajaaälyistä komppaa, se ei ole mikään äläkkä.
Se että kunta olisi aiemmin vuokrannut kohteen lähes samalla vuokralla, ei yksinään osoita, että vuokra olisi käypä tai että uusi päätös olisi kunnan edun mukainen.
Julkishallinnossa pätee periaate, että mahdollisesti virheellistä käytäntöä ei voi perustella sillä, että sitä on jatkettu pitkään.
Jos kävisi ilmi, että käypä arvo on selvästi korkeampi, kunnalla ei ole dokumentoitua arvioita vuokratasosta, tai vuokralainen saa merkittävää taloudellista hyötyä, niin perustelu "näin on tehty ennenkin" olisi melko heikko.
onko sopivaa toiselle vuokrata edullisemmin kuin toiselle. mikä on peruste korottaa yhtäkkiä vuokraa
Niimpä?? Ei ne rakennukset ainakaan ole parantaneet kuntoaan tässä vuosien aikana??
Niin, tälläkertaa vuokrasopimuksessa on mainittu kaikki rakennukset, osa jopa asuinkäyttöön.
Tosiasia on kuitenkin se, jos joku sitoutuu pitämään siistinä alueen ja siihen kuuluvat rähjäiset, purkukuntoiset rakennukset niin siitä kannattaisi jopa maksaa. Vuokra tässä tapauksessa on täysin toisarvoinen asia.
Jos niitä ei ole tehty asuinkäytöön niillähän on käyttötarkoituksen muutos.
Luvan ja tarkastuksien kautta.
Oliko vuokralaisen kommentti.??
Näyttäisi olevan entinen Kajaani osakeyhtiön tilus.
Hyvä kun kelepasi edes jollekin.
Vuokrakin on ihan käypänen.
On tämä epä reilu sopimus. Hannalle eivät antaneet ku sen kollikissan ja matkailu toimiston. Nyt tämä Kaartinen saa kymppiä kalliimmalla koko ison alueen. Ei ole mitenkää verrokki aiempaan sopimukseen vuokrat. Varmaan kymmenen kertaa isompi alue tämä uusi kuin edeltäjällä. Nyt rotia.
Minä söin jauhe lihaa
On Hannalle annettava kiitosta erinomaisesta yrittäjäntyöstä ja poikkeuksellisesta rohkeudesta. Kainuu Leaderin sivuilta nähdään että Hanna investoi ainakin 27 890 euroa Hietaniemeen: Teki maapohjatöitä, hankki kaksi mökkiä, koneita ja kalustoa yms. Tämä on ollut melkoinen piristysruiske alueen liike-elämään.
Jos jokainen hyrynsalmelainen vauvasta vaariin tekisi samoin, olisi summa 55 miljoonaa, jolla voisi pitäjään rakentaa vaikka 18 uutta saunamaailmaa!
Ei kysymystäkään että vuoden yrittäjä palkinnon ansaitsee.
Kati tuo siihen taas vilskettä ja vilinää!
Tuopiko myös poroja sinne..😳😳
Ei siihen tulee kuulema hyvä(hieroma paikka)!!
Vonkkakin on ny kateellinen???
Tietysti.Poroistahan saa paremman hinnan ,kun päästää auton alle viitostielle.
Antaa ja otaaaaaaa,???
Varmasti, kahvila ja lounaskin tulee, juu ja anniskelu kuulu tulevan,nyt pannaan elämä risaseksi,minä menen sinne töihin ja tehdään kakut ja leivokset ,rieskat ja piirakat itse
Ehkä siltä saa myös sitä takahuoneee
Täh
Kepulaiset ne jatkaa tätä pitkään hyväksi todettua perinnettä. Eikö hävetä?
Entä jos kaikessa ei ole kyse kepulaisuudesta? Oletko tullut ajatelleeksi, että pienellä kylällä aktiivisten ihmisten määrä on pieni, joten on väistämätöntä että samat ihmiset operoi vähän joka puolella
Niinhän sitä voisi ajatella mutta kepulointi on tunnettua kotiinpäin vetoa. Saat kunnasta työpaikan ja jopa puolisosi saa tarpeen tullen. Saat myös törttöillä töissä niin paljon kuin haluat kun kepulaisuus suojelee. Se on nähty kunnassakin. Suojelu pelaa. Korkeassakin asemassa. Ei oo vastatuulta. Päättäjät on ihan lapasia.
Lähde itse ehdolle neljän vuoden päästä? Tule vaikka keskustaan? Voit mennä myös toiseen puolueeseen? Voit olla vaikuttamassa näihin asioihin
Ne on eri ihmiset, jotka sytyttelee nuotioita ja eri ne jotka kusee niihin
Hyrynsalmella on aktiivisia nuoria, jotka haluavat rakentaa kotikuntansa tulevaisuutta.
Sitten on lauma meitä vanhoja pieruja, joiden loppuelämän tehtävänä on kusta yhteisiin muroihin.
Heitetään me fossiilit typerehtäminen jo hiiten ja keskitytään kahtelemaan vaikka emännän lauteille nousua.
Antaapi nuorten yrittää, se on ainoa tapa elävöittää kylää. Tyhjiä tiloja on ja tulee olemaan kylänraitti täynnä. Kiinteistön arvo kasvaa kun siinä on toimintaa ja yrittäjyyttä.
Meitä kirjoittelijoita ja arvostelijoita on näköjään enemmän kuin niitä jotka tekevät ja yrittävät. Vuokran määrä ei tässä ole ratkaiseva. Jos tuohon paikkaan saadaan toimintaa niin se on meidän kaikkien etu. Aikaisempi yrittäjä ei saanut samalla vuokralla paikkaa toimimaan.
Etu olisi se että jyrättäisiin tuo tontti sileäksi ja rakennettaisiin siihen se hotelli jota vuosikymmenet on haikailtu
Hietaniemen uudessa vuokrasopimuksessa vuokrataan 2,9ha alue sekä 599m2 rakennuksia.
Vuokrasopimuksessa ei eritellä, kuinka suuri osa vuokrasta kohdistuu maahan ja kuinka suuri rakennuksiin. Jos havainnollistuksen vuoksi vuokra jaetaan puoliksi (noin 30€/kk ja 30€/kk), maavuokran osuudeksi tulisi noin noin 10€/ha/kk ja rakennusten osuudeksi 0,05€/m2/kk.
Vertailun vuoksi erään Oikotie-sivustolla myynnissä olevan omakotitalon vuosivuokra on ilmoitettu olevan 147,40€ 1200m2 tontista, eli noin 102€/ha/kk.
Toisena esimerkkinä Hyrynsalmen kunnan ja Vesi-Mega Oy:n maavuokrasopimuksessa vuoden 2003 perusvuokra vastaa noin 142€/ha/kk ennen indeksitarkastusta.
Nämä eivät ole suoria vertailukohtia Hietaniemeen, mutta niiden perusteella on aiheellista kysyä, miten Hietaniemen vuokrataso on määritelty. Etenkin kun vuokralaisena on kunnan oma luottamushenkilö, avoimet perustelut ovat äärimmäisen tärkeitä, jotta kuntalaisille ei synny epäilyjä siitä, että eri henkilöitä kohdeltaisiin eri perusteilla.
Rakennusten osalta jokainen itse voi arvioida, miltä kyseinen rakennusneliövuokra kuulostaa.
Ai niin ja tuon Oikotie esimerkin maavuokraaja: Hyrynsalmen kunta.
Mahtaako tämä asia hoitua suomi24 sivuston kautta
Tuskinpa, jodel olisi nykyaikaisempi!
Näiden demareiden jotka täällä kirjoittelevat mielestä kyllä!
Kyllä täällä selkeästi näyttää kepulaisiakin olevan kutsumassa riveihinsä
Kivalta tuntuu jos saamme vähän eloa edes siihen Hietaniemen rytteikköön.
Hyvää kesää kaikille!
Ei tunnu
miten menee ukkohallan savupirtillä
Kyllä kunnanhallituksen puheenjohtajan tulee olla kriittinen jo asemansakin suhteen. Asian valmistelijankin tulee terästäytyä, että jatkossa ei tällaisia tilanteita tulisi. Yksi vaihtoehto on tietenkin vaihtaa puheenjohtajaa, jos tästä muodostuu ongelma.
Siellä onkin varmasti monta kateellista valmiina ottamaan tämän vaativan tehtävän vastaan
Kyllä kunnanhallituksen puheenjohtajalta pitäisi kieltää yrittäminen
Kyllä.
Menee kohta kuin Puolangalla..😜😜
Joko puheenjohtaja posket punottaa.?
Vittuku oltasi ysärillä ja markkaa ei oisi laitettu kellumaan. Hakattasi kaikki halkoja ja juotasi viinaa ja jupistasi kotona ku paha mieli ja ahdistus.
Haluja olisi kehittää ja viedä asioita eteenpäin. Muutamat ihmiset tekee kaikkesa että pysyttäsi vanhassa. Hävetkää!
Tavoite elvyyttä kylää ja tukea yrittäjyyttä on täysin oikea. Mutta kun verrataan vuokrakohteen kokoa ja vastuita sen hintaan, ja huomioidaan alueen yleinen hintataso, syntyy valtava epäsuhta.
Valtuutettu Heimo Moilasen eriävä mielipide vahvistaa, että kyse ei ole vain kateellisten huutelusta.
On välitön tarve avoimille perusteluille. Jos näitä perusteluja ei voida järkevästi esittää (esimerkiksi jos vuokra on merkittävästi alle sen käyvän arvon), sopimus voidaan aina yhdessätuumin mitätöidä ja neuvotella uudelleen. Luotan, että asianosaisilla on tarvittava vastuuntunto korjata tilanne.
Lisäksi uskon, että on myös asianomaisten oma etu korjata tilanne ennen kuin se ehtii kärjistyä. Tapaus asettaa suuria riskejä sekä kunnan maineelle että vuokralaiselle itselleen.
Kunnan osalta kyse on ennen kaikkea mainehaitasta, joka paitsi syö kuntalaisten luottamusta päätöksentekoon, niin myös vahvistaa stereotyyppistä kuvaa pienen kunnan omaa sisäpiiriään suosivasta päätöksenteosta. Tarkoitus on varmasti hyvä - halutaan nähdä kylässä elämää ja yrittäjyyden tukeminen on tässä oikea suunta - mutta tästä voi muodostua kohu, jota on vaikea selittää järkevästi hallinnossa ylöspäin tai kuntalaisille alaspäin.
Vuokralaisesta vuokrasopimus saattaa tuntua pieneltä lottovoitolta, mutta hän saattaa aliarvioida sen mahdolliset seuraukset. Vaikka aikeet olisivat kuinka hyvät, on riski tulla muistetuksi "hyväveli-yrittäjänä". Kielteiset mielikuvat voivat haitata poliittista uraa ja tulevia liiketoimimahdollisuuksia.
Vuokralaisen kannalta tapauksen poikkeuksellisen kiusalliseksi tekee se, että vuokrasopimus on henkilökohtaisesti hänen nimissään. Toiminimen käyttö sopimuksen osapuolena ei toimi kumihansikkaan tavoin erottimena, sillä toiminimi ei ole yrittäjästä itsestään erillinen oikeushenkilö. Niinpä esimerkiksi, jos tässä syntyisi vuokralaiselle merkittävää taloudellista etua, olisi se täysin hänen henkilökohtaisesti nauttimaansa. Etu voitaisiin tulkita mahdollisesti lahjaksi tai työsuhde-eduksi, josta voi yllättäen räpsyä merkittävät veroseuraamukset vielä vuosia myöhemmin.
Uskon, ettei Suomen Keskusta (joka myös enemmistöpäätösvaltaa Hyrynsalmella käsittääkseni käyttää) myöskään tahdo kuntajäsentensä riskeeraavan tulevaa vaalimenestystä näin vähäpätöisellä kohulla, joka vain vahvistaa negatiivista kepulointi-stereotypiaa.
On normaalia, että joskus harkinta pettää ja virheitä tapahtuu. Mutta se, miten näihin haasteisiin vastataan, erottaa erinomaiset päättäjät keskinkertaisista.
Tässä totuus kiitos..👍👍
Heimolta hieno kommentti..
Ajattelee myös muita yrittäjiä kunnassa ja tasapuolisuutta..👍👍👍🧐
Jollain on sitä pelisilmää👍👍👍👍
Äärettömän hyvin sanottu!
Mistä se tämä paha mieli ja kateus kumpuaa, voi voi. Hyvä että jossain tapahtuu ja joku yrittää...👌
Tekikö joku virka virheen.???
Ei ja se on muuten yhdyssana.
Hyrynsalmella on käytettävissään kehittämisen asiantuntemusta, jonka nimenomainen tehtävä on arvioida päätösten vaikutuksia kokonaisuuden kannalta.
Kehityspäällikön valtavaa asiantuntemusta tulisi hyödyntää järjestelmällisesti vuokrausta ja elinvoimaa koskevissa ratkaisuissa.
Nyt syntynyt tilanne antaa vaikutelman, että tätä asiantuntemusta ei ole hyödynnetty riittävästi. Se on valitettavaa, sillä huolellinen valmistelu olisi todennäköisesti tunnistanut riskit ajoissa ja tarjonnut vaihtoehtoja, joilla tavoitteet – kylän elävöittäminen ja yrittäjyyden tukeminen – olisi voitu edistää ilman tarpeetonta epäselvyyttä.
Tässä tilanteessa katson, että kehityspäällikön roolia valmistelussa tulisi vahvistaa. Ensijaisesti palkkausta tulisi vahvistaa korkeammaksi, jotta se olisi aidosti kannustava. Muissa kunnissa se on kunnanjohtajan tasolla. Miten liene Hyrynsalmella? Tätä kuntalaiset seuraavat.
Kannattaisikohan lukea päätös tarkkaan. Valmistelijana on ainakin kunnan pöytäkirjojen mukaan ollut itse kehityspäällikkö. Tämän perusteella taitaa olla ollut itse kätilöimässä sopimusta. Silloin tilannne on kyllä ihan toisennäköinen.
Hyrynsalmella tehdään sopimuksia ja kun kymmenisen vuotta olen seurannut Hyrynsalmen elinkeinopuolen hoitamia, niin historiassa on melko halvalla tiloja annettu vuokralle. Isoja teollisuushalleja ihan nimellisellä vuokralla ja käyttösähkö kuulunut samaan vaikka isoja yrittäjiä tiloissa vuokralla ettei se maksukyvystä ole ollut kiinni. Nämä on sittemmin korjattu oikealle tasolle. Miten liene Ukkohallassa ollut saunamaailman sopimukset olleet? Onko edes kaikista tiloista maksettu vuokraa, vaikka olleet käytössä?
Palkkaa lisää? Yleensä sitä tuotoksen ja toiminnan perusteella palkkoja nostellaan. Ei ennakkoon. Aika läpinäkyvä kommentti
Eihän tämä ole järkevää toimintaa miltään kantilta.
Ei vuokran määrän suhteen euroissa eikä tuon että k-hallituksen puheenjohtaja on asianomaisena.
Haiskahtaa pahasti , jos hallitus junaillut tämän niin vaihtoon. Sen voisi sitten ymmärtää jos vuokra olisi parikymmentä kertainen . Ei sekään paha , niin hyvällä paikkaa ja suuri alue.
On vallan väärin käyttöä , onko se ymmärtämättömyyttä , kepulaisuutta , jopa tyhmyyttä, mutta väärin on tehty.
Tässä jo puhutaan asiaa.👍👍
Parannusehdotus, että miten nämä ongelmat voidaan välttää kustannustehokkaasti jatkossa. Kunnan sivuille uusi sivu ja siihen taulukko: Lueteltuna kaikki kunnan omistamat, yksityisille ja yrityksille vuokrattavissa olevat tilat. Avoimesti neliöhintoineen ja muine käyttötietoineen. Olisi reilun oloinen systeemi ja helpottaisi tilojen löytymistä. Voisi ehkä näin tulla vuokraäyriä paremmin jopa kunnan rajojen ulkopuolelta.
Nykysysteemi varsinkin tämän tapauksen valossa voi monesta tuntua samalta kuin nuuskan myynti Pohjanmaalla, että myydään tiskin alta ja naamakertoimella.
Tässä parannus ehdotuksia ei tarvita -.
Ei muuta kun vaihtoon..👍👍👍😳
Eikös rakennusten kunnostaminen käyttökelpoisiksi olekin vuokralaisen tehtävä omillaan jos haluaa, oliko näin
Vuokralainen kunnostaa alueen ja rakennukset omalla kustannuksellaan. Tässä on suuri ero kunnan muihin vuokrasopimuksiin verrattuna.
Alueen kunnossapitovastuu on yrittäjällä.
Vuokrasopimus on kunnan kannalta edullinen.
Erikoista on se, että miksi tämä purnaus asiaa kohta syntyi nyt eikä edellisen yrittäjän aikana joka oli ulkopaikkakuntalainen.
Vuokrasopimuksen vastuuvalmistelija ilmenee kunnan asiakirjoista.
Kuka se valmistelija on? En oikein ymmärtänyt noista pöytäkirjoista
Hyrynsalmen kunnan hallintosäännön mukaan kehityspäällikkö vastaa elinkeinoasioiden valmistelusta kunnanhallitukselle.
Myös vuokrasopimusten
Pakaahan asiakirjat näkösältä tänne??
https://hyrynsalmi10.oncloudos.com/kokous/2026362-7-11331.PDF
Jokosta käyttö päällikkö asijantuntijana on sopimukset katsonut tarkkaan läpite vai vieläkö käy este kierros kahvipöydässä tarkistuksella?
Edullisin vuokrasopimus kunnan ja yrittäjien kannalta mitä koskaan on solmittu Hyryllä.
Kyllä tuo haisee aika pahasti. Selkärangaton hallitus.
Nykyisellä yrittäjällä halvempi??
Ei pidä paikkaansa.
Nykyisin kalliimpi.
Noin kymmenen euron korotus ja tälläkertaa koko tilus rakennuksineen käytössä. Sanoisin että halvempi.
Ainakin keltainen rakennus käyttökelvoton nykyään, eikö niin
Ei ole. Tosiassa siellä säilytetään keskustan poliittisia vankeja ja muita jotka kyselevät asioista liikaa.
Jos tästä asiasta kirjoittelu ei täällä hiljene, niin vanha kirjastoauto starttaa kunnantalon tallista ja kuljettaa väärinajattelijat Kainuun rajojen ulkopuolelle, lähimpään kuntaan jossa vasemmisto on vallassa. Siperia opettaa...
Siis Suomussalmelle?
Sinnehän ne tuulimyllyn korjaajat karkotettiin, kun Filtterin hallin oloja menivät kritisoimaan
Yrittivät vedättää loppuun saakka kuntaa vuokra-asiassa. Kun kunnassa laittovat rajan, niin sitten luikkivat Suomussalmelle
Siinäpä on sitten hieno ennakkotapaus tälle Hietaniemelle, että miten käy, kun yrittää vedättää kuntaa vuokra-asiassa. Joutuu Suomussalmelle.
Jaa kyllä keskusta on yhtä vasemmistoa tänä päivänä, ainakin valtakunnan tasolla ovat ihan demarikelkassa...
Kaikki rakennuksethan siellä on märätetty pystyyn
Soittakaa käyttöpäällikölle jo nyt!
Lähetään kaikki suomussalmelle
Olisiko aloittaja halunnut itse alkaa yrittämään?
Kalahtiko kalikka kommentoijaan?
Tässä olisi nyt merkittäviä poliittisia irtopisteitä jaossa niille, jotka ensiksi aiheesta Ylä-Kainuuhun tai Kainuun Sanomiin mielipidettä kirjoittaa ja taustoja selvittää. Puolesta tai vastaan.
Minä saan tietooni yhden viranhaltian irtopisteet kun asioi yhdessä keskustassa olevassa palvelussa. Siellä tekijä kyllä kertoo mitä kuntaan kuuluu ja kuka teki ja mitä. Ei tarvitse täältä lukea. Riittää että sujuvasti kuuntelee.
Avaisitko hieman enemmän? Nyt kiinnostaa.
Ovia? Käytäpä keskustassa palveluita niin avautuu siullekin.
kunnan putjetin kannalta aivan sama saako noista rötisköistä 60 vai 16 000€ vuodessa vuokraa.pienelle yrittäjälle taasen sillä on merkitystä runsaastikkin paljonko vuokra on
Kuka leikin ryhtyy niin sen kestäköön..
Joko kateelliset ovat lopettaneet turhat puheet? Vaihtuko hallituksen puheenjohtaja? Saatiinko kepulaisista syyllisiä? Tuliko joku kuntalainen joka osti kovalla rahalla Hietaniemen pois? Saiko jokainen tyydytettyä tarpeensa?
Eikai asia vielä tähän jää, hallintokantelua vaan ja tutkintaa pystyyn.
Toivon ja uskon että vaihtuuuuuuuu
Voisiko hallituksen varapuheenjohtajasta tulla puheenjohtaja? Hänellä on pitkä kokemus hallintotehtävistä ja myös kokemusta kunnan osalta. Koulutettu henkilö myös.
Sitähän se kieli pitkällä odottaa, naama vihreänä kateudesta. Taitaa olla myös kyseinen hlö monen kommentin takana täällä?
Siinä olisi nainen paikallaan. Pitkä ura takana ja hurmaava luonne.
Taitaa olla kunnanhallituksen pöydän ympäriltä koulutetuin!
Ja osaavin myös!
Osaa myös pukeutua kuten puheenjohtajan kuuluu.
Aivan! Voisimme olla aidosti vanhoillinen.
Kannatan.
Jos ei oo muuta kun karvareuhka ja jahti jak..
Mitäää osaavinko?
...vai että on Hyrskänperällä tonteilla kuukausivuokra ? Muualla ovat puhuneet vuosivuokrasta ... ja jos on oma tontti , vasemmistovetoiset valtuustot ja kunnallisvirkailijat pruukaavat asettaa katumaksua vähintään saman verran , olkoon sorapintainen paikallistie miten kelirikkoaltis tahansa ..
Jos ei oo massia maksaa etukäteen vuokria .
Täytyy olla niin Santtu tyhjätasku…😳😳😳😳
Hyrynsalmen suurimmat kehitysjarrut löytyy tältä palstalta. Silmät sirrillään luetaan ja voivotellaan. Soitetaan naapurille että käyhän lukemassa. Itse ei kuitenkaan uskalleta yrittää tai mitään muutakaan tehdä tai lähteä edes ehdolle vaaleihin. Olkaa onnellisia että joku ees yrittää tehdä bisnestä ja laittaa Hyrynsalmen kylälle elämää. Nyt siihen ei ole muista ollut kuin Maijasta, Kaisusta, Seijasta ja Katista. Nämä tästä kylän ympäriltä uusina matkailutoimijoina. Muut yrittäjät tekee omaa panostaan Hyrynsalmen hyväksi. Ei ne yrittäjät näillä palstoilla itke ja valita. Te saamattomat kylläkin.
Aivan totta, tasapuolisen kohtelun nimissä saisi kunta tukea kaikkia muitakin matkailutoimijoitaan vastaavan arvoisella summalla. Olisiko ehkä noin 1200 €/kk alueen hintatasoa vastaava arvo? Riihikuivana jos ei muuten.
Katopa Ukkohallassa. Hallan saunan on melkein ilmaseksi ollut Kyhälän porukalla. Maija sai noin 100 000€:llla Vonkan, teollisuustilat pilikka hinnalla vuokralla. Siinä jokainen on ollut saamapuolella
Teollisuustilojen neliövuokrat ovat pyörineet siinä 4-5 euron paikkeilla halvimmillaan.
Pöh. Kato ratahallista hinnat. Siivessä alta euron neliö ainakin vuokralaiselta saamani infon mukaan. Ei siksi luovu tilastaan kun ei saa mistään niin halvalla
Kunnallispoliittisen päätöksenteon sisäpiiristä näyttää saavan halvemalla
Hyrynsalmi on pullollaan verevää naisenergiaa, ihanaa!
Vai Rehevää.???😛
Tyskät Tytöt Rulettaa!
Pullollaan tosiaan. Mutta kenen pullolla?
Aiemmin on selkä suorana omalla nimellä seisty asioiden takana:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18862762/loytyyko-sopivaa-ehdokasta#comment-134746764
Tämäkin tapaus kaipaa vastaavanlaista avoimuutta, jotta voidaan palata polttavasta päivänpolitiikasta takaisin herrasmieskeskusteluihin,,, eli paukutuspusseihin ja pinkkeihin mopeteihin.
Oliskohan hänellä muutakin tekemistä kuin lukea suoli24 palstaa ?
Tottakai ollaan äänessä kun ääniä kalastellaan. Nyt kun on valtuustossa pääkallopaikka niin voi alkaa ajamaan omaa etuaan.
Jos olette äänenne antaneet niin hankala silloin on valittaa vaikka takki kääntyy päivittäin.
Sitten Hyrskäläisille vuokran mukaiset hinnat ja alet!!!
Yleisesti vain kommentoin:
Se, että oma elämä on kurjaa, ei välttämättä johdu aina muista. Syytä on myös tarkastella omaa toimintaa ja oman elämän aikana tehtyjä valintoja. Katkeruus ei tuo leipää pöytään..
Yhteistyö ja hyvä meininki ehkä toisi..?
Täällä ei keskustella hyrynsalmielämän kurjuudesta vaan siitä että kunnan maine laskee nopeampaa kuin turisti Ukkohallassa jos meno jatkuu
Bööö....minä ainakin meen nukkumaan. Ei jaksa katsoa toista futismatsia tänään kun oli päivän reissussa. Vitut mistään Hietaniemessä, asia ei kiinnosta eikä mulle kuulu.
Yrittäjyyden tukeminen on kaksiteräinen miekka. Sitä on tehtävä harkiten, jotta saadaan aikaan todellista kasvua ja työllisyyttä. Jos kunta antaa valtavan alueen rakennuksineen nimellishintaan kuten tässä tapauksessa vaikuttaa tapahtuneen, syntyy riski siitä, että yrityksen liiketoimintamalli rakentuu vain tämän kyseisen edun ympärille.
Jos kunnan talous heikkenee, vaarana on, että romahdus iskee samalla kertaa sekä kuntaan että niihin yrityksiin, jotka ovat alkuaan niin sanotusti ”imeneet kunnan tissistä” eli eläneet keinotekoisen edun varassa.
Ammattimaiset rahoittajat tietävät tämän. Esimerkiksi ELY, Finnvera tai Business Finland asettavat tiukat ehdot tuen saannille: Tukea ei anneta, jos liiketoiminta ei ole markkinaehtoisesti kannattavaa.
Jos kunnan tavoitteena on todella tukea yrittäjää, löytyy siihen parempia keinoja. Esimerkiksi Kainuu Leaderin kautta voi hakea tukia, joista osalla voidaan kattaa alkuvaiheen kuluja ja samalla mahdollistaa markkinaehtoinen vuokra. Yrittäjän tulisi tämä tietää, istuuhan hän Hyrynsalmen kunnanhallituksen puheenjohtajan pallin lisäksi myös Elävä Kainuu Leader ry:n hallituksessa.
KOKOOMUS taitaa maksaa kovan mainehinnan tuosta HELSINKI GARDEN-areenasta, jonka rakentamista ei ole edes päätetty aloittaa.
Sellaista se korruptio on...
Toivottavasti joku ottaa hommasta koppia ja valittaa oikeusasiamiehelle. Varsinkin mikäli kunnan luottamustehtävissä olevat henkilöt eivät asiaa saa perusteltua avoimesti.
Toivotaan ettei ota. Ettei tarvisi tehdä turhaa työtä ja hukata resursseja
Niin, parempi olisi että kunnanhallitus itse siivoaisi omat sotkunsa. Ellei sitten ole tarkoitus haudata kuin strutsi päänsä hiekkaan ja toivoa että asia katoaa (eli jäädä kesätauolle ja toivoa että syksyyn mennessä asia unohtuu ihmisten mielistä)
Kokoomassa ollaan .
Ottele rauhas.😜😜
Onko entisen Iston koulun oppilasasuntolan rakennuksessa mitään toimintaa?
Kunnan päätöksenteosta löytyy muitakin sanotaanko epäilyttävän oloisia tapauksia. "Yhteistyöllä vetovoimaa Hyrynsalmelle" hankkeen ostopalvelut (122 000 € alv 0%) kilpailutuksen voitti 30.6.2026 Jätkä Juho Oy.
Jätkä Juhon hallituksen ainoa varsinainen jäsen, päätöksentekijä, Taru Kemppainen, istuu missäpä muualla kuin... Hyrynsalmen kunnanhallituksessa. Ei ehkä haittaisi, että joku ulkopuolinen kunnan toimia tutkisi.
https://hyrynsalmi.fi/wp-content/uploads/30.6.2026-%C2%A7-9-Yhteistyolla-vetovoimaa-Hyrynsalmelle-hankkeen-ostopalveluiden-hankinta.pdf
On mikä mättää meirän kunnas..
Tämä ei voi olla totta..????
Tässä jätkä-juho oy:ssä poikapoloinen on pelkkä keulakuva. Taru ja Toni ovat niitä yrittäjiä.
On kyllä korruptoitunut kunta.
Ei ole pelkkä päätöksentekijä tai yrittäjä vaan firman ainoa, todellinen omistaja: Jätkä-Juho Oy:n 18.11.2020 päivätyn perustamissopimuksen mukaan yhtiön koko osakekannan (100% eli 200/200 osaketta) henkilökohtaisesti omistaa Kemppainen Taru.
Eika tämä ole totta.???
Tästä tehrään kyllä kantelu..
Voi vittu ku hoikkalaiset nylkee kuntaaa.??
Hävetä koko nyt jo koko kunnan puolesta.
T.Sivusta seuraava. €€
Kyllä vain. "Reipas poika" myy hyvin.
Pitäskö teillä tehä asialle jotaki muuta ku täällä itkeä
Meidän työ on täällä tehty. Riittää että kansalainen huomaa, virkamies tutkii ja oikeus korjaa.
:D
Tässä nähdään se kun melkein lapset tekee päätöksiä.
Eivät ajattele kun omia etujaan.
Muistetaan ens vaaleissa..😆😆😆👍👍
Hienoa kun Hyrynsalmelta löytyy kilpailuehdot täyttävää osaamista myös markkinointiin!
Tähän asti markkinointihankkeitten tukipalveluiden tuottajat ovat löytyneet kunnan ulkopuolelta pääsääntöisesti.
Nyt saadaan kunnan ulkopuolelta tuleva hankeraha kotiutettua Hyrylle myös verotulojen muodossa.
Pakkasessa jos kusee housuun kyllähän se hetken aikaa lämmittää. Tässä se lähinnä lämmittää Hyrynsalmen kunnanhallituksen Taru Kemppaista kun kymmenesmiljoona kilahtaa tilille.
On totta, että osaaminen tulee kunnan sisäpuolelta: Kunnantalon seinien sisältä, kunnanhallituksesta, löytyy kilpailutuksen voittaja. Jokainen näkee mistä on kyse.
Mutta pakkasssa kusi jäähtyy ja tulee uudelleen kylmä. Ja voi olla aika paljon kylmempi kuin aluksi oli.
Ei ole olemassa sellaista lakia joka kieltää kunnan luottamushenkilöiden osallistumisen kunnan tarjouskilpailuihin.
Ei ole kiellettyä, ei. Mutta sille on olemassa nimi, kun vallanpitäjät sattuvat kummasti hyötymään järjestelmästä ilman, että mitään lakia tarvitsee rikkoa: rakenteellinen korruptio. Siinä omat verkostot, sisäpiirit ja valta-asema tekevät "ihmeitä", ja kaikki näyttää paperilla lailliselta. Kun kunnanhallituksessa istuvat voittavat kunnan tarjouskilpailuja ja saavat poikkeuksellisen edullisia vuokrajärjestelyjä, se herättää ihan aiheesta kysymyksiä.
Herättää myös huomiota, kun kyseisen kilpailutuksen pisteytystä ei löydy liitteenä kunnan sivuilta, vaikka niin ilmoitetaan.
Jos ei kiellettyä niin moraalitonta se on. Hyvin vaikea tilanne Olipa päättämässä mistä vaan jäävättävästä asiasta.
Vielä surkeampi jos kyseessä on oman edun tavoittelu.
Lapsistahan se hallitus pakko tehdä jos ei ole elämän viisautta tarjolla . Kyllä nuo vastuupaikat pitää laittaa vaihtoon , kun siellä noin härskisti vedetään kotiin päin. Aikuisilla ymmärrys tallella olevilla jatkamaan.
Kuntalaiset päättävät vaaleissa neljän vuoden välein ketkä pääsevät päättämään kunnan asioista. Päättäjiä ei vaihdeta huutoäänestyksellä.
Kunnan hallintoa ja päätöksentekoa valvovat ulkopuoliset toiminnantarkastajat.
Kunnassa on myös tarkastuslautakunta.
Hanketoiminnan lainmukaisuutta valvovat valtion virkamiehet sekä hanketarkarkastajat.
Ei kannata siis olla huolissaan päätöksenteon lainmukaisuudesta. Lisäksi Hyrynsalmen kunnalla on mittava hankehistoria, jossa on luotu luottamukselliset toimintamallit rahoittajien kanssa. Tästä on hyvä jatkaa.
Aikaisemmin kesällä ry:lle myönnetyn avustuksen päätös jaettiin oy:lle. Ihmettelen menikö puurot ja vellit sekaisin päätöksen laatijalla sen vuoksi että molemmissa sama toimija
Valtuusto voi vaihtaa hallituksen sormia napsauttamalla
Kunta avustaa tapahtumien järjestelyissä. Tämä on normaali käytäntö.
ei ole siitä nyt kyse
Päätös tuki 5 000€ myönnetään Nälkämaa Events ry:lle, mutta päätöksen jakelu on osoitettu Jätkä-Juho Oy:lle. Mitä ehmettiä??
https://hyrynsalmi.fi/wp-content/uploads/Avustus-Nalakamaa-Trucks-tapahtumaan-Ukkohalla.pdf
Jos yritys voittaa kilpailutuksen niin onko se summa yrityksen voitto?
Luulisi Vähän jo Hävettävä Jätkäääää,..
Luottamushenkilön tulee jäävät itsensä asiassa, jossa toteaa jääviyden.
Eli tarjouksen voi jättää, mutta siitä ei saa olla päättämässä.
Onko ollut päättämässä?
Tarjousten pisteytys ja hyväksyminen ei kuulu kunnanhallituksessa päätettäviin asioihin.
Mutta perustelut ja muut nähtäville .
Kaikille kuntalaisille.
Se pisteytys myös..
Asiakirjat jotka luokitellaan julkisiksi saa nähtäväksi myös kunnantalolla.
Asiassa toimitaan julkisuuslain mukaisesti.
Toivoisin kuntalaisilta valveutuneisuutta ja kiinnostusta mihin kunnallisveroja käytetään. Tuntuu vaan tämä nykyinen hallitus olevan kovin ahnetta ajattelemaan vain omaa persettään. Ei tietenkään kaikki jäsenet mutta joidenkin nimiä täällä on tullut hyvin esille.
Tarkastuslautakunnan pitäisi tarkastaa onko kaikki niinkuin pitää . Mietityttää kun hallituksessa on kuitenkin monen puolueen näkökantoja että tämä suhmurointi menee läpi .
Tarkastuslautakunta on lapasia täynnä, varapj teki lehtijutun ufoista...
Kaikkia en tunne, mutta ainakin tarkastuslautakunnan pj. ja varapj. ovat päteviä, luotettuja suoraselkäisiä Hyrynsalmelaisia. Mitä tarkastuslautakunnasta varmasti puuttuu on suhmurit.
Helppo kirjoittaa jos on henkilökohtaista kokemusta asiasta.
Olen minäkin ufoja nähnyt hyrynjärven jäällä
Ei Ei tämä ei jatkua näin ..
Mitä sieltä vielä nousee esiin näiden kahden oma hyväsen onnen onkian taustalta..
Toivottavasti heidät siiretäään paitsioon ..
Väittäisin, että erittäin terhakoita ovat luottamushlömme nyt!
Niin ku uskovaiset ja eläkeläiset pikku hiljaa poistuvat päättäjistä. Tervehtyy rakenteet.
Päätäjäkastissa suurin osa eläkeläisiä ja uskovaisia
Uskovaisetkin kun saisi pois. Seurakunnan asiat on ennenkin leivottu kunnan päätöselimissä tiedoksi ja toisin päin myöskin.
Ne kirjoittaa joilla on liitua.
Saat....nan kitisijät!
Katkeroituneet päättäjät ja joutilaat tällä palstalla sikansa kuluksi mustamaalaa niitä harvoja nuoria, jotka haluavat vielä harjoittaa yritystoimintaa Hyrynsalmella.
Molemmissa esillä olevissa tapauksissa hommat ovat hoituneet parhaalla mahdollisella tavalla. Viitostien varren rötisklt ja pajukot saavat yrittäjän, joka todennäköisesti pitää alueen paremmassa kunnossa, kuin mitä se on tällä hetkellä. Jätkä-Juho Oy:n ansiosta kunnan ulkopuolelta tulevat rahat tukevat hyrynsalmelaista yritystoimintaa, eivätkä mene kaiken maailman konsulttien ja käypäläisten liiveihin. Mieluummin, tukekaamme ja kannustakaamme näitä nuoria hyrynsalmelaisia, jotka ovat päättäneet asettua Hyrynsalmelle, perustaa perheen ja harjoittaa vielä yritystoimintaa täällä. Poliittisten irtopisteiden kerääminen, kampittamalla ja hankaloittamalla yrittäjien elämää, on kovin lyhytnäköistä toimintaa.
JUURIKIN NÄIN!
Mut pitää olla myös puhtaat jauhot pussissa..??
Nämähän on näitä kepujen ens kertalaisii..
Ei muuta ku kenkäää..👍👍
Miksi ja kelle
Keskustelun ydin ei ole nuorten yrittäjyyden vastustaminen, vaan päätöksenteon oikeudenmukaisuuden ja avoimuuden varmistaminen. On täysin mahdollista tukea nuoria yrittäjiä ja elvyttää kylää ilman, että kunnan päätöksenteon on oltava epäilyttävää.
Jos tuki ja edut annetaan vain tietyille sisäpiirin henkilöille, se ei ole yrittäjyyden tukemista, vaan se on päätöksenteon epätasapuolisuutta. Se luo epäluottamusta, joka lopulta vain vahingoittaa koko kylän elinvoimaa. Tavoitteen pitäisi olla se, että jokainen nuori yrittäjä voi luottaa siihen, että kunnan hankinnat ja vuokrasopimukset jaetaan reilusti ja avoimesti ilman että tuttuja tai vaikutusvaltaisia suositaan.
Rakenteellista korruptiota ei koskaan kannata selittää pois sillä, että se hyödyttää oman kylän porukkaa. Rakenteellinen korruptio aina heikentää luottamusta kunnan päätöksentekoon, aiheuttaa taloudellista vahinkoa ja estää muita yrityksiä kilpailemasta tasapuolisesti.
Hankeraha (122 000 €) on poikkeuksellisen suuri, hankeaika melko pitkä ja todennäköisesti vaatii Hyrynsalmella paikallaoloa. Tässäkin olisi mahdollisesti saatu kylälle uusi asukas yrittäjän tai palkkatyöntekijän muodossa, mahdollisesti jopa kokonainen lapsiperhe.
Molemmat Kaartinen ja Kemppainen ovat syntyjään oman kylän tyttöjä, asuneet täällä ikänsä pois lukien opiskeluajat. Ulkopaikkakuntalaisille syntyy kuva siitä, että kylän omalle porukalle pätee eri pelisäännöt kuin muille - Kuka siinä tänne uskaltaisi tulla asumaan saati yrittämään?
Jos näistä tapauksista jotain positiivista haluaa löytää, niin kiitettävän paljon keskustelua on täällä verkossa ja mahdollisesti myös sen ulkopuolella asiasta syntynyt. Meidän yhteisen kunnan tila ja tulevaisuus kiinnostaa, kiitos teille siitä.
Mutta paljon on myös parhain päin selittelyä ja puolustamista. En näe tälle muuta järkevää selitystä kuin sen, että omat lehmät ovat ojassa. Ehkä tarkoitus on yrittää vaikuttaa yleiseen mielipiteeseen niin, ettei päätöksiä pyörrettäisi. Tämä on kaikkien kannalta lyhytnäköistä ja vaarallista.
On vaikea näyttää suuntaan tai toiseen, onko tässä lopulta kyse korruptiosta vai ei, ja se on juuri rakenteellisen korruption ydin: kaikki näyttää ulospäin lailliselta, ja vain lopputulos paljastaa epäilyttävät vaikutukset. Siksi tässä tarvitaan hyvää hallintotapaa ja ennaltaehkäiseviä mekanismeja, jotka eivät jätä tilaa epäilyille. Kunnan on annettava selkeä viesti siitä, ettei rakenteellista korruptiota tai sisäpiirin suosimista Hyrynsalmella suvaita. Tämä on kaikkien kuntalaisten, mukaan lukien nuorten yrittäjien ja yrittäjyyttä täällä harkitsevien nuorten, yhteinen etu.
Onko hanke ollut kunnanhallituksen tai valtuuston pöydällä? Onko Kemppainen ollut siitä itse päättämässä?
Erikoista tässä purnausketjussa on se , että jos urakat, tilojen vuokraus tai tässä tapauksessa hankkeen ostopalvelut menevät vasemmistotaustaisille palveluiden tuottajille asiaan ei lotkauteta korvia.
Pöytäkirjat ja liitteet myös näkösältä..??
Kiitos.
https://hyrynsalmi10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames
Ei näy liitteitä ei. Kilpailutuksen pisteytystaulukko luulisi olevan näkyvillä jos kerta sellainen on olemassa ja se on laadittu oikeudenmukaisesti ilman vilppiä.
Oliko hankeasia jossain kokouksessa käsittelyssä?
Eikä näy myöskään tietoa muista kolmesta tarjouksen jättäjästä, keitä ovat. Tavallisesti tämä käy ilmi jakelu kohdan kautta. Liekö hämmärrytyksen syynä että osattiin odottaa että p*ska saatta osua tuulettimeen. Ei haluttu, että tieto kilpailutuksen voittajan kuntakytköksestä kulkeutuisi muiden tarjoustenjättäjien korviin, saattaisivat valittaa ja ihan aiheesta voittaa
Missä liitteet.??
Missä se taulukko jossa näkyy pisteytykset..
Täytyy olla julikinen jos kaikki on kohdallaan.??😳🧐
Vasemmistolaiset nyt harvemmin tarjoaa yrittäjä pohjaisia palveluita, joten eipä niissä ole juuri korvan lotkuttelua.
Hankkeiden oikeellisuutta valvotaan moniportaisesti. Valvonnan suorittavat muut kuin hyrynsalmelaiset. On hieno asia, että kilpailutuksen on tässä tapauksessa voittanut hyrynsalmelainen yritys, eikä yritys joka hoitaa asioita suurelta osin etänä ja on siten hyvin kaukana hyrynsalmelaisesta yrityskentästä. Sille ei vain voi kateelliset tehdä mitään, jos hyrynsalmen kunnan päätöksenteossa on nuoria, kansan valitsemia kepulaisia päättäjiä. Karavaani kulkee ja koirat haukkuu, mutta nuoret yrittäjät vain porskuttaa eteenpäin.
Onnea ja menestystä!
Nuoret porskuttavat eteenpäin kepulaisuuden turvin jes hei kaikkien etu...
Minä en ole tarvinut keskustapuoluetta omassa yritystoiminnassani
Mutta missä viipyy ne pisteytykset ja liitteet.???😡
Kannatus alkaa vajota syviin vesiin tuolla tyylillä.
HARVEMMIN BAARISSA TARTTEE YRITYSTOIMINTAA, vaan yrittäjyyttä asiakkaan puolesta
Siellä ja varsinkin taka/sivuhuoneessa on Sitä yritys toimintaaaaaaa..
Alkaa hieman epäilyttää tämä Hietaniemen vuokraus kohina että tässä olisi jotain kansainvälistä kytköstä vuokrauksen mitätöimiseksi.
Kyllä tässä selvästi on nähtävissä kansainvälisen mafian suuri kiinnostus Hyrynsalmea ja Hietaniemeä kohtaan, ettei ihan olisi Venäjä taustalla. Pitäisikö kunnan olla yhteydessä puolustusministeriöön?
Soita heti käyttöpäälikölle
Puolustusministeri tulee käymään heti kun kesälomat vietetty. Kuhaa uistellaan ennen sitä. Porukalla
Valta kuulema turmelee sitä varvemmin, mitä enemmän sitä on suotu.
eikös pitäisi maksaa jotta joku tulisi asumaan, halvempi kuin ylläpitää jotain esim. 80-luvun taloja.
Ukkohallassa pyöritetty vuosikymmeniä miljoonien hankkeita yhteensä, joissa ostettu ulkopuolisia hankepalveluita sekä hankintoja myös miljoonilla.
Nyt kun toimijoita löytyy omasta kunnasta alkaa mustamaalaus. Kateudesta kaikki johtuu.
Älkää kusko yhteisiin muroihin, antakaa niiden vähäisten yrittäjien edes rauhassa yrittää, kun kerran intoa riittää!
Rapsehtimattomia on meillä jo ihan piisalle asti.
Sekö on muroihin kusemista, jos vaatii reiluutta kaikkia kohtaan.
Tässä nyt on eletty asian kanssa jo useampi viikko ja mitään ei ole tapahtunut. Enkä tiedä tuleeko tapahtumaan.
Toivottavasti rahan virtaus Hyrynsalmelle tuntuu sitten merkittävästi, jos kerta tällaisia vuokrahintoja voidaan asettaa.
Näköjään kukaan luottamusasemassa oleva henkilö ei myöskään saa perustelluksi miksi näin on voitu tehdä.
Ilmeisesti ei ole mitään perusteltavaa, kun hommat kermassa kätellään.
Se on juurikin noin. Eräät ne vaan kuvittellee olevansa parempia kuin muut. Tämä on nähty jo kouluajoista saakka.
Kuhaa uistellaan
Täälähän on havaittavissa jotain ala asteen angstia. Etkö kenties saanut vastakaikua koulu aikaselta ihastukselta vai mikä ahistaa?
Minua ei ahista yhtään mikään. Totesin vain että toiset kuvittelevat olevansa toisia parempia. Jos tuntuu ettet vieläkään ymmärrä, niin katso sen valtuutettus kans yhessä siihen peiliin.
Nyt taisi osua arkaan paikkaan. Ne jää kyllä kalvamaan mieltä elin iäksi nuo kouluihastukset. Jouduitko pettymään karvaasti?
Kyllä oot melko kova ukko, kun tuollaisen jutun murjaisit. Liekköhän oot ikänä edes pillua nähny? Tosiaan kannattaa vilkaista peiliin ennen kun alkaa huutelemaan.
Vilkasin juu mutta peilistä kahteli takasin niin komea ukko että keräänty naiset jonoon oven taakse
Harvemmin ne naiset homoa kahtelee
Eikö sitä kukaan osaa käyttöpäällikölle soittaa?
Miksi pitäisi soittaa
Niin no jos soittaminen tuntuu vieraalta niin voihan sitä lähettää vaikka postikortin ja selittää asiansa siinä. Kunhan muistaa laittaa oman osoitteen kanssa niin käyttöpäälikkö vastaa kunnan takaisin postikortilla. Toinen olen kuullut että teksti teeveessä voi laittaa viestiä lie tuo kunnassa joku telkkari auki ja voi käyttöpäälikkö sieltä lukea ja varmaan sinne vastata kanssa. Tai jos oikein isosti huutaa kunnantalon pihalla näin kesällä varmaan työhuoneen ikkuna auki ja varmasti huutaa takaisin tai tulee sieltä ainakin joku katsomaan että kuka siellä huutaa.
Että jos viikolla kuuluu kylältä huutoa eivät ole hulluja vaan yrittävät käyttöpäälikköä avuksi tähän asiaan saada
Menkää vaikka hierontaan. Ei täällä tarte arvailla ja jumitella ajatuksia.
Alako kiinnostaa että kumpaan kepulaiseen sitä ollaan ihastuttu?
Molempiin. Ai että kun pääsis kunnolla survomaan!!
No on mielen juoksua eto aiheesta...
Paljonko vuokra pitäisi olla, että se olisi kallis.
Miettikää jos Hyrylle tulee joskus datakeskus ja sinne pääsee töihin paikallisia urakoitsijoita. Sekin on varmaan kepulaisten salajuoni 🍀
Vassaritko täälä huutelee?
Vai onko jotain kansainvälistä kytköstä? Vaiko kansainvälinen mafia täälä huutelemassa? Saattaa myös olla onton maan liskomiehet tai kuunatsit tämän takana. Kunnan heti otettava yhteys puolustusministeriöön!
Juutalaisten salajuonta kaikki yrittäminen. Onko esinahat tallessa
Luulisi
Kunnanhallituksen jäsen Moilasen jättämä eriävä mielipide Hietaniemen vuokrasta osuu napakymppiin:
"Eriävämielipide pykälä 7.
Eriävä mielipide hietaniemen vuokrasopimuksessa koskee vuokran määrää, mikä ei ole alueen kokoon ( 2,9 h) millään muotoa suhteessa keskustan alueella perittävistä vuokrista. Kunnan tulee kohdella kaikkia kuntalaisia yhdenveroisesta, vaikka kohteeseen tuleekin yritystoimintaa mikä on positiivinen asia. Vuokra tulee neulotella kunnan ja vuokralaisen kanssa udelleen."
Olisi kannattunut luettaa jollakin tuo oikaisuvaatimus, on niin paljon kirjoitusvirheitä. Jää kuitenkin virallisiin papereihin ja arkistoihin.
Näkeepähän ainakin että Moilanen itse kirjoittanut eikä tekoäly robotit ajatelleet puolesta
Enempi ihmetyttää SPD:n edustaja ei ole saanut sanaista arkkuaan auki
Tekoäly teki sekunnissa tarvittavat korjaukset:
Eriävä mielipide pykälään 7
Jätän eriävän mielipiteen Hietaniemen vuokrasopimuksesta vuokran määrän osalta. Mielestäni vuokra ei ole alueen kokoon (2,9 ha) nähden millään tavoin suhteessa kunnan keskustan alueella perittäviin vuokriin.
Kunnan tulee kohdella kaikkia kuntalaisia ja toimijoita yhdenvertaisesti. Vaikka alueelle suunniteltu yritystoiminta on sinänsä myönteinen ja kannatettava asia, sen ei tule johtaa perusteettoman alhaiseen vuokratasoon.
Katson, että vuokran määrä tulee neuvotella uudelleen kunnan ja vuokralaisen kesken.
Ihan oikean suuntasilta kuulostaa Ropotti-Moilasenkin ajatukset
Tekoälyllä ei enää voi muuttaa alkuperäistä versiota, joka on jo kunnan arkistossa. Tänne voi kirjoitella mitä tahansa, sillä.ei ole enää vaikusta.
Luulenpa että kirjotusvirheet menee tämän aiheen osalta historiankirjoihin rötöksistä pieninpinä, vaikka Mikael Agricola pyöriikin haudassaan Moilasen tekstin nähtyään.
Uliuli
Kiristääkö supilakki nuppia nuin pahasti
Niin se taitaa tehä..
Melkoisen naurettavaksi mennyt homma näillä kepukommareilla. On näköjään kepulaisuuteenkin iskostunut toverin puolustaminen kynsin ja hampain, vaikka itse tajuaisikin, että järjestelmä on mätä.
Muutama persu tarttettaisi tälle kylälle lisää, näyttää olevan järkiporukkaa.
Tässä on nyt kuvainnollisesti kunnan omat lehmät ojassa. Millä toimin eteenpäin? Se on kunnan isännän raktorilla tultava tai sitten lehmien itse tajuttava että nyt ollaan väärässä paikassa ja siitä itse noustava
Jospa siellä kemppaalan maatiloilla kypärävaaralla kunnan isäntä, valtuuston puheenjohtaja Esa Kemppainen jo käynnistelee traktoriaan. Tarkastelee öljynpaineita ja ilmastointilaitteen toimintaa. Kunnes suuntana on kirkonkylä ja pysäkkinä kunnantalon valtuustosali.
Turha toivo
Odotellaan vaan ehkä siellä on puimuut menossa niin ei heti joudu
Ettei vain hakokylässä ransettia tarttailtas
Jokohan kunnan kepulaiset on palanneet kesälomiltaan tekemään lisää viisaita päätöksiä?
Kepulaiset palasi mutta muut jäi vielä lomailemaan
Torstaina kuulema antavat hallituksen kokouksen jälkeen haastatteluja kunnantalon parkkipaikalla. Toiveena olisi, että jokainen esittää tänne kirjoitetut komnentit kasvotusten. Osa kirjoittajista jo selvillä, muutamat tekstit vielä selvittämättä
Toiveenani on, että kunnanhallitus vastaa tällä palstalla esitettyyn asialliseen kuntalaiskritiikkiin päätöksenteon sisäpiiriä suosivista piirteistä
Kaikkiin kysymyksiin vastataan kunnantalon pihalla kokouksen jälkeen. Eikun kysymään
Tässä lunttilista lehdistölle ja muille haastattelijoille:
1. Mihin perustuu Hietaniemen poikkeuksellisen alhainen vuokrataso?
2. Onko vuokra määritetty markkinaehtoisesti, ja onko kunnalla dokumentoituja arvioita siitä, mikä olisi kohteen todellinen käypä vuokrahinta?
3. Miten kunta varmistaa yhdenvertaisuuden ja välttää sisäpiirin suosimisen?
4. Onko kaikille kuntalaisille ja yrittäjille tarjottu samat mahdollisuudet ja ehdot, vai onko päätöksenteossa tapahtunut syrjintää tuttujen ja tuntemattomien välillä?
5. Miten eturistiriidat on käsitelty päätöksenteossa?
6. Miten on varmistettu, ettei luottamushenkilöllä ole ollut mitään vaikutusvaltaa, valmisteluasemaa tai roolia päätöksentekoon, joka on koskenut heitä henkilökohtaisesti?
7. Miksi päätöksenteon perustelut ja dokumentaatio eivät ole olleet täysin avoimia?
8. Miksi julkisuusperiaatetta ja avoimuutta ei ole noudatettu tavalla, joka poistaisi turhat epäilykset epäselvästä päätöksenteosta?
9. Onko kunnassa havaittavissa rakenteellista korruptiota?
10. Onko kunnan hankintoja ja sopimuksia ohjaava prosessi sellainen, jossa päätökset kääntyvät järjestelmällisesti saman joukon eduksi?
Kirskikkana kakun päällä, BONUS: Miten kunnanhallitus aikoo palauttaa kuntalaisten luottamuksen päätöksentekoon?
Tässäpä heille hienoja ajatuksia.!
Milloin saarahan vähän vastauksii.??🧐🧐
Torstaina outeltiin kunnantalon pihalla, että kysymyksiä tultaisiin esittämään.
Samuli
Tutkiva journalismi loistaa poissaolollaan
Jep
Perukasta ei kaikki pääse ei yleisiä linja auto vuoroja enää.??
Taksilla on vähän kallist..
Kannattaa varmaan ilmoittaa etukäteen milloin kysymyksiä voi esittää. Turha tänne jälkikäteen on voivotella että juuri tuolloin olisi ollut mahdollista.
Onhan tällekkin sivulle kirjoiteltu paljon kysymyksiä joihin Samuli voisi antaa lausunnon.
11.8 on tällä palstalla ilmoitettu
Kenelläkään ei tarvi täällä vastailla omalla nimellään anonyymille kysyjälle
Parempihan se on, että ehki joku ottaa tuon rääseikön hoitaakseen, ei se ainakaan huonommaksi voi mennä.
Olette te hyrnsalmiset erikoisen kyrpiintynyttä sakia!
Mikä teitä oikein vaivaa?
Kateushan se vaivaa 😁😁
Saahan nähdä minkälaista kannattavaa liiketoimintaa on Hietaniemessä tarkoitus harjoittaa vai tuleeko sinne se kauan Raija Orasen haavessa muisto museo Hänestä.
Joku sinua virkeämpi voi nähdä siellä vaikka mitä mahollisuuksia.
Ei voi olla visiönääri jos elämänkokemus on kertynyt vain pirtin akkunasta tuijottelusta ja emännän lauteille nousua tiiraillessa.
Nytkö siitä tuli kilpakalu kun paikkakuntalainen ottamassa vuokralle. Selvä kateus. Ei haitannut entinen viidenkympin vuokra ketään.
Niin. Ihmeellistä.
Edellinen vuokralainen ei sattumoisin ollut kunnanhallituksen pj.
Siis vuokraa olisi pitänyt nostaa huomattavasti vain siksi että vuokralainen on kunnanhallituksen puheenjohtaja?
Edellisellä vuokralaisella ei ollut koko tilaa käytettäviasään.
hometalot vai niitty tässä hintaa nostaa
Voiko tätä verrata Ukkohallan vaunualueen purkamispäätökseen , ja tätä vuokrasopimusta.
Samanlaista touhuamista päättäjiltä.
Ei mitään järkeä sivusta katsottuna , vaan molemmissa kateutta ja oman edun ja egon tavoittelua.
UKKOHALLAn CARAVANPARKin lopettaminen oli päätös, joka oli todella syvältä!
Hyvä hinta kunta maksaa, vielä kiinteistöveron siitä
Tsemppiä vuokralaisille. Hyvä homma👍