Haaveena olisi parin vuoden päästä lähteä opiskelemaan Kanadaan. Ehkä kokonaan tai sitten koulun vaihdon kautta. Onko kenelläkään kokemuksia kyseisestä maasta ja siellä opiskelusta? Etenkin Vancouveriin olisin halukas lähtemään. Kaikki kokemukset ja tuntemukset ovat tervetulleita.
Kanadassa opiskelleita?
4
784
Vastaukset
- T.O.
Olin vaihdossa Kanadassa pari vuotta sitten yliopistoni kautta... Päädyin paikkaan nimeltä Hamilton, n.0,5 miljoonan asukkaan kaupunki ja aivan Toronton kupeessa. Viihdyin paremmin kuin missään. Kanadalaiset on todella mukavaa sakkia, kiinnostuneita muista kulttuureista ja ainakin monet omasta kaveripiiristäni tykkäsivät tehdä kaikkea hauskaa tosi monipuolisesti vapaa-ajalla (esim. mökkeilyä, matkailua, kanoottiretkiä, musiikkijuttuja ja tietenkin pakolliset keg-bileet jne).
En ole päässyt länsirannikolle käymään, sillä etäisyyshän on valtava Torontosta, mutta sen sijaan Yhdysvaltojen puolelle on nopea reissata (jos haluaa). Olen kyllä kuullut, että länsirannikko on monille itärannikon asukeille samanlainen paikka kuin joku välimeren saari meille suomalaisille... if you know what i mean :)
Ja kampus-elämästä nautin täysin siemauksin, opiskelijakämppäni oli kovatasoinen ja kaikki lähellä. Ikävä on niin kova, että olen käynyt vuoden jälkeenkin maassa jo neljästi...
Kysy lisää jos kiinnostaa!- Velde
2002 syksyllä olin British Columbiassa, Abbotsford nimisessä kaupungissa. Siinä määrin tykkäsin Kanadasta, että olen viimeisen vuoden suunnitellut muuttoa sinne.
Joitain hauskoja juttuja jäi mieleen, joihin en todellakaan uskonut törmääväni Kanadassa:
- Kaikki tuntemani valkoiset olivat (suomalaisella mittapuulla) kiihko-uskovaisia
- kaupungin väestöstä yli 20% oli intialaissyntyisiä
- 150 000 asukkaan kaupungissa oli yksi (1) 'yö-kerho, sekin niin väsynyt paikka ettei kukaan suomalainen sellaisessa viitsisi notkua
Tein paljon hyviä kavereita, suosittelen lämpimästi suuntaamaan Kanadaan!:) - Sanna
heippa!
Olen tod.näk. lähdössä vaihtoon Kanadaan yliopiston kautta. Minulla olisi sinulle kysymyksiä.
Minkälainen hintataso Kanadassa on? Jos saan ns.henkilökohtaisuuksiin mennä niin paljonko sinulla meni rahaa kuukaudessa/koko vaihdon aikana? Olitko lukuvuoden vai lukukauden vaihdossa. Kävitkö Yhdysvaltojen puolella? Maksoiko paljon? Millä kulkuvälineellä? Tarvitseeko siihen erillisin viisumin tai jonkun muun sellaisen? Löysitkö helposti paikallisia ystäviä? Oliko kielitaitosi huippuhyvä vai pärjääkö keskinkertaisella englannilla?
Itselläni tähtäimessä on Yorkin yliopiston Torontossa. - Kanada
Sanna kirjoitti:
heippa!
Olen tod.näk. lähdössä vaihtoon Kanadaan yliopiston kautta. Minulla olisi sinulle kysymyksiä.
Minkälainen hintataso Kanadassa on? Jos saan ns.henkilökohtaisuuksiin mennä niin paljonko sinulla meni rahaa kuukaudessa/koko vaihdon aikana? Olitko lukuvuoden vai lukukauden vaihdossa. Kävitkö Yhdysvaltojen puolella? Maksoiko paljon? Millä kulkuvälineellä? Tarvitseeko siihen erillisin viisumin tai jonkun muun sellaisen? Löysitkö helposti paikallisia ystäviä? Oliko kielitaitosi huippuhyvä vai pärjääkö keskinkertaisella englannilla?
Itselläni tähtäimessä on Yorkin yliopiston Torontossa.Pistä sähköpostiosoitteesi Sanna niin mielelläni vastaan sen mitä tiedän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1222597- 2292053
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1841838- 491671
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1141429Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä551340- 1221148
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo283913Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65825Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo64779